Johan Andersson f. 1978
172 aktiva uppdrag · 174 bolag · omsättning i aktiva bolag: 36 mdkr
Exekutiva befattningar · 4
| Befattning | Företag | Anställda | Omsättning | Vinstmarginal |
|---|---|---|---|---|
| Verkställande direktör | Älvsby Maskinstation AB | 3 | 5,8 mkr (2025) | −12,5 % |
| Verkställande direktör | Skantz Skyltreklam och Solfilm AB | 0 | 84 tkr (2025) | 0,0 % |
| Verkställande direktör | Kringlekullens Livs AB | – | – | – |
| Verkställande direktör | Instatech Racing AB | – | – | – |
Styrelse · 77
| Befattning | Företag | Anställda | Omsättning | Vinstmarginal |
|---|---|---|---|---|
| Styrelseledamot | AcadeMedia AB | 16812 | 19 mdkr (2025) | 73,9 % |
| Styrelseledamot | Roxtec AB | 1009 | 3,6 mdkr (2024) | 29,4 % |
| Styrelseledamot | Uni4 Marketing Aktiebolag | 6 | 1,4 mdkr (2025) | 0,0 % |
| Styrelseledamot | Aros Kapital AB | 91 | 505,6 mkr (2025) | −9,0 % |
| Styrelseledamot | Älvsbyhus AB | 135 | 476,2 mkr (2025) | 0,1 % |
| Styrelseledamot | Sankt Jörgen Park Resort AB | 91 | 145,1 mkr (2025) | 0,7 % |
| Styrelseledamot | Instatech AB | 35 | 104,1 mkr (2025) | 2,0 % |
| Styrelseledamot | Gårda Johan Fastighets Aktiebolag | 0 | 90 mkr (2025) | 25,2 % |
| Styrelsesuppleant | Eriksberg Vilt & Natur AB | 51 | 58,6 mkr (2024) | 0,0 % |
| Styrelseledamot | Gårda Johan Sport Lek & Landskap AB | 7 | 53,5 mkr (2025) | 0,0 % |
| Styrelseledamot | Anders Anderssons Maskin Aktiebolag | 10 | 41,7 mkr (2025) | 3,7 % |
| Styrelseledamot | Gårda Johan Service AB | 21 | 40,8 mkr (2025) | 0,3 % |
| Styrelsesuppleant | Örmo Skogar Aktiebolag | 0 | 31,5 mkr (2025) | 21,4 % |
| Ordförande, Styrelseledamot | EXCALIBUR ASSET MANAGEMENT AB | 5 | 25,5 mkr (2025) | 30,1 % |
| Ordförande, Styrelseledamot | Mellby Gård Air AB | 0 | 23 mkr (2025) | −2,0 % |
| Styrelseledamot | Gårda Johan Produkt AB | 8 | 21 mkr (2025) | 0,1 % |
| Ordförande, Styrelseledamot | Mellby Gård Industri AB | 0 | 18,6 mkr (2024) | 27 371,4 % |
| Styrelseledamot | Klarahill AB | 13 | 18,1 mkr (2025) | −27,3 % |
| Styrelseledamot | Gårda Johan Utveckling AB | 0 | 18 mkr (2025) | 22,3 % |
| Ordförande, Styrelseledamot | Överkalix Maskinstation AB | 8 | 17,8 mkr (2024) | 1,9 % |
| Ordförande, Styrelseledamot | Gillorp Lantbruk Aktiebolag | 2 | 13 mkr (2025) | 25,1 % |
| Styrelseledamot | Gårda Johan Framtid AB | 0 | 11,6 mkr (2025) | 9,8 % |
| Styrelseledamot | SLX Logistik AB | 7 | 9,4 mkr (2025) | 1,5 % |
| Styrelseledamot | Mellby Gård Intressenter AB | 0 | 8,9 mkr (2024) | 619,0 % |
| Styrelseledamot | Älvsby Maskinstation AB | 3 | 5,8 mkr (2025) | −12,5 % |
| Ordförande, Styrelseledamot | Stinaa & J Fashion AB | 6 | 5,7 mkr (2024) | −121,8 % |
| Styrelseledamot | Bobergs Vind AB | 0 | 4,8 mkr (2025) | 0,0 % |
| Styrelseledamot | Gårda Johan Grimbodalen AB | 0 | 4,2 mkr (2025) | 23,8 % |
| Ordförande, Styrelseledamot | Mellby Gård AB | 13 | 4 mkr (2025) | 4 075,0 % |
| Styrelseledamot | Ljungbergs Last & Transport AB | 1 | 3,5 mkr (2025) | 7,1 % |
| Styrelseledamot | SLX Fastigheter AB | 0 | 3,1 mkr (2025) | 13,2 % |
| Styrelseledamot | Premiumwater Sweden AB | 4 | 2,1 mkr (2025) | −303,0 % |
| Styrelseledamot | JAXAB Fastigheter AB | 0 | 2 mkr (2025) | 27,4 % |
| Styrelseledamot | Feralco AB | 7 | 1,9 mkr (2025) | 18 323,2 % |
| Styrelseledamot | Gårda Johan Sportfastigheter AB | 0 | 1,9 mkr (2025) | 2,0 % |
| Styrelseledamot | Jaxab Industrifastigheter AB | 0 | 1,2 mkr (2025) | 19,8 % |
| Styrelseledamot | Kaknäsgruppen AB | 1 | 755 tkr (2025) | −6 089,0 % |
| Ordförande, Styrelseledamot | Feralco Equity Invest AB | 0 | 300 tkr (2025) | 196 070,3 % |
| Styrelseledamot | Mellby Gård TEKO AB | 0 | 300 tkr (2025) | 0,0 % |
| Styrelseledamot | Roxtec Holding III AB | 0 | 300 tkr (2024) | 18 336,7 % |
| Styrelseledamot | Feralco Holding III AB | 0 | 300 tkr (2025) | 83 152,3 % |
| Ordförande, Styrelseledamot | Mellby Gård Förvaltnings AB | 0 | 152 tkr (2025) | −2 332,2 % |
| Styrelseledamot | Gårda Johan Förvaltning AB | 0 | 123 tkr (2025) | 7,3 % |
| Styrelseledamot | Skantz Skyltreklam och Solfilm AB | 0 | 84 tkr (2025) | 0,0 % |
| Styrelseledamot | Bobergs Andelsenergi AB | 0 | 71 tkr (2025) | −152,1 % |
| Ordförande, Styrelseledamot | Söräng Lantbruk AB | 1 | 45 tkr (2025) | 11 093,3 % |
| Styrelseledamot | Kringlekullens Livs AB | – | – | – |
| Styrelseledamot | Instatech Racing AB | – | – | – |
| Styrelseledamot | Gusgus III AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Styrelseledamot | Nordic West Solutions AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Styrelsesuppleant | FMG Circular Invest AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Styrelsesuppleant | Mellby Gård Invest AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Styrelseledamot | Feralco Equity Invest II AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Styrelseledamot | Gusgus AB | 0 | 0 tkr (2024) | – |
| Styrelseledamot | Kaknäs Invest AB | 1 | 0 tkr (2025) | – |
| Styrelsesuppleant | Mellby Gård Holding AB | 1 | 0 tkr (2024) | – |
| Styrelseledamot | Gusgus Förvaltnings AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Styrelseledamot | M G F i Malmö AB | 1 | 0 tkr (2025) | – |
| Ordförande, Styrelseledamot | Fastighetsaktiebolaget York | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Styrelseledamot | Mellby Gård Investerings AB | 0 | 0 tkr (2024) | – |
| Styrelseledamot | Rockstream Capital AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Styrelseledamot | BM Art AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Ordförande, Styrelseledamot | Mellby Gård Future AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Styrelseledamot | Knipplekullen Invest AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Styrelseledamot | Gårda Johan Invest AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Styrelseledamot | Gårda Johan AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Styrelsesuppleant | Gårda Johan Idre AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Styrelseledamot | Gusgus II AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Styrelseledamot | StudentConsulting Group AB | 0 | 0 tkr (2024) | – |
| Styrelseledamot | WALLBLOMGRUPPEN AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Styrelseledamot | JGAA Invest AB | 0 | 0 tkr (2024) | – |
| Styrelsesuppleant | KRIVES AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Styrelseledamot | SCJ Invest AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Styrelseledamot | StudentConsulting Holding AB | 0 | 0 tkr (2024) | – |
| Styrelsesuppleant | Erik A i Malmö AB | 1 | 0 tkr (2024) | – |
| Styrelseledamot | Älvsbyhus Intressenter AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Styrelseledamot | Jaxab Invest AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
Övriga befattningar · 79
| Befattning | Företag | Anställda | Omsättning | Vinstmarginal |
|---|---|---|---|---|
| Huvudansvarig revisor | Bonver AB | 451 | 2,6 mdkr (2025) | 126,0 % |
| Huvudansvarig revisor | Apotekstjänst Sverige AB | 309 | 2,3 mdkr (2025) | 3,6 % |
| Revisor | Lotus Maskin & Transport AB | 331 | 1,1 mdkr (2025) | 3,2 % |
| Revisor | Pan Trading Machinery AB | 25 | 622,3 mkr (2024) | 2,4 % |
| Huvudansvarig revisor | Convendum Corporation AB (publ) | 114 | 482,6 mkr (2025) | −3,1 % |
| Huvudansvarig revisor | Convendum Stockholm City AB | 80 | 425,7 mkr (2025) | 24,3 % |
| Huvudansvarig revisor | FOREO AB | 3 | 379 mkr (2024) | 0,1 % |
| Revisor | Pan Rental AB | 10 | 361,1 mkr (2024) | 2,8 % |
| Revisorsuppleant | Arbio Aktiebolag | 97 | 270,1 mkr (2024) | 1,1 % |
| Extern firmatecknare | Liljewall Arkitekter Aktiebolag | 193 | 247,5 mkr (2025) | 4,2 % |
| Huvudansvarig revisor | Bonver Logistics AB | 59 | 194,4 mkr (2025) | −0,1 % |
| Revisor | Rivners Aktiebolag | 46 | 131,3 mkr (2025) | 7,0 % |
| Revisor | Pan Rental Väst AB | 5 | 129,7 mkr (2025) | 3,3 % |
| Vice VD | Instatech AB | 35 | 104,1 mkr (2025) | 2,0 % |
| Huvudansvarig revisor | Svensk dos AB | 46 | 93,6 mkr (2025) | −30,0 % |
| Huvudansvarig revisor | Garol Entreprenad AB | 14 | 92,9 mkr (2025) | 1,0 % |
| Revisor | AK Schakt o Entreprenad AB | 11 | 90,3 mkr (2025) | 0,0 % |
| Revisor | SA Markanläggning AB | 17 | 83,5 mkr (2025) | 16,4 % |
| Revisor | Lotus Rental AB | 3 | 58,2 mkr (2025) | −21,5 % |
| Huvudansvarig revisor | Convendum Göteborg City AB | 14 | 57,7 mkr (2025) | −30,8 % |
| Vice VD | Gårda Johan Sport Lek & Landskap AB | 7 | 53,5 mkr (2025) | 0,0 % |
| Huvudansvarig revisor | LODAB Demolering AB | 7 | 53,3 mkr (2025) | 11,2 % |
| Huvudansvarig revisor | Gåshaga Kafferosteri AB | 31 | 47,1 mkr (2025) | −0,1 % |
| Revisor | RIVAB i Göteborg AB | 15 | 42,1 mkr (2025) | −1,2 % |
| Huvudansvarig revisor | TechSverige AB | 11 | 35,9 mkr (2025) | 18,5 % |
| Huvudansvarig revisor | Upplands Taxi och Transport AB | 7 | 30,2 mkr (2025) | 8,8 % |
| Huvudansvarig revisor | Drivkraft Sverige AB | 9 | 25,4 mkr (2025) | 0,1 % |
| Vice VD | Gårda Johan Produkt AB | 8 | 21 mkr (2025) | 0,1 % |
| Huvudansvarig revisor | Taxi E4 Uppsala Plus AB | 8 | 21 mkr (2025) | 10,2 % |
| Revisor | Stockholms Måleri & Projektering AB | 2 | 20,9 mkr (2025) | 3,4 % |
| Revisor | Rivners Sanering AB | 17 | 20 mkr (2025) | 0,0 % |
| Huvudansvarig revisor | Släckmedelscentralen - SMC Aktiebolag | 0 | 18,9 mkr (2025) | 14,3 % |
| Huvudansvarig revisor | Ekdungen Nacka AB | 1 | 14,3 mkr (2025) | 39,4 % |
| Huvudansvarig revisor | Södertälje Solen AB | 0 | 14 mkr (2025) | 12,4 % |
| Revisor | Rulltrappor och Hissar Teknik Konsulter RullHTekk Aktiebolag | 5 | 12 mkr (2025) | 16,2 % |
| Huvudansvarig revisor | Care Group in Sweden AB | 22 | 11,5 mkr (2025) | 0,4 % |
| Huvudansvarig revisor | Guldhornet Finans AB | 0 | 10,9 mkr (2025) | 0,0 % |
| Huvudansvarig revisor | CK Trafikskola AB | 11 | 10,7 mkr (2024) | 8,9 % |
| Huvudansvarig revisor | NGlobal Holding AB | 0 | 10,6 mkr (2024) | −84,5 % |
| Revisor | Formaggio AB | 8 | 9,5 mkr (2024) | −1,5 % |
| Huvudansvarig revisor | Sveriges bagare och konditorer AB | 5 | 9,5 mkr (2025) | −92,0 % |
| Huvudansvarig revisor | Fastighets AB Kranlyftet | 0 | 8,9 mkr (2024) | 43,5 % |
| Revisor | Restaurang Alba i Mariefred AB | 9 | 8,7 mkr (2025) | 0,3 % |
| Huvudansvarig revisor | Steninge Fastighet 11:1 AB | 0 | 8 mkr (2025) | −46,9 % |
| Revisor | Square AB | 3 | 6,3 mkr (2025) | 9,8 % |
| Huvudansvarig revisor | SPIMFAB - SPI Miljösaneringsfond AB | 0 | 5,6 mkr (2025) | 6,4 % |
| Revisor | Jazzhunden AB | 6 | 4,8 mkr (2024) | −4,0 % |
| Huvudansvarig revisor | Fastighets AB Kvadraten | 1 | 4,1 mkr (2025) | −6,4 % |
| Huvudansvarig revisor | Brödinstitutet Aktiebolag | 1 | 3,3 mkr (2025) | 0,1 % |
| Huvudansvarig revisor | Karlalönn Fastighets AB | 1 | 3,2 mkr (2025) | −80,3 % |
| Revisor | Euring Aktiebolag | 0 | 3 mkr (2025) | −12,8 % |
| Huvudansvarig revisor | Självregleringen i Sverige Service AB | 0 | 2,5 mkr (2024) | 15,3 % |
| Huvudansvarig revisor | Arendalsgruppen AB | 1 | 2,4 mkr (2024) | −20,0 % |
| Huvudansvarig revisor | GTV Nykvarn AB | 0 | 2,1 mkr (2025) | −58,6 % |
| Huvudansvarig revisor | MAWEJ Projekt AB | 6 | 1,6 mkr (2025) | 443,1 % |
| Revisor | Medway Invest AB | 0 | 1,6 mkr (2025) | 105,5 % |
| Huvudansvarig revisor | Örebro Kvarntorp 1:13 AB | 0 | 936 tkr (2025) | −18,1 % |
| Huvudansvarig revisor | Talent Venture Group AB | 1 | 930 tkr (2024) | −7 475,9 % |
| Revisor | Björkdahl Jansson advokatbyrå AB | 1 | 422 tkr (2025) | −41,0 % |
| Revisor | Fastighetsbolaget Stenvreten 8:24 AB | 0 | 360 tkr (2025) | 8,6 % |
| Revisor | Elghornet AB | 0 | 100 tkr (2025) | 1,0 % |
| Huvudansvarig revisor | Convendum Sweden AB | 0 | 3 tkr (2025) | −133,3 % |
| Huvudansvarig revisor | Hydromars AB (publ) | 3 | 1 tkr (2024) | −153 000,0 % |
| Huvudansvarig revisor | Versteegh Gruppen Aktiebolag | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Huvudansvarig revisor | HexPark Properties AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Huvudansvarig revisor | Kvick Inkasso Sverige AB | 0 | 0 tkr (2024) | – |
| Huvudansvarig revisor | Kvick Ekonomi Sverige AB | 0 | 0 tkr (2024) | – |
| Huvudansvarig revisor | Kvick Finans Sverige AB | 0 | 0 tkr (2024) | – |
| Huvudansvarig revisor | Liquid Swords AB | 86 | 0 tkr (2024) | – |
| Huvudansvarig revisor | Aion Holding AB | 0 | 0 tkr (2024) | – |
| Bolagsman | Handelsbolaget Lönsås Vatten | – | – | – |
| Huvudansvarig revisor | U Global Holding AB | 0 | 0 tkr (2024) | – |
| Huvudansvarig revisor | Chrnos Ventures AB | 0 | 0 tkr (2024) | – |
| Revisor | StyrelseAkademien Sverige Aktiebolag | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Huvudansvarig revisor | SP Tillbringaren 2 AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Huvudansvarig revisor | Sundmark Husprojekt AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Huvudansvarig revisor | Sundmark Förvaltning AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Revisor | Segerlund Fastighetsbolag AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
| Revisor | Tsiaras Holding AB | 0 | 0 tkr (2025) | – |
Tidigare uppdrag (27)
- Flying Scotsman AB Revisor · 2024-11-08 – 2026-08-30
- Älvsby Maskinstation Fastigheter AB Styrelseledamot · 2024-04-03 – 2026-06-09
- TLNT Media AB Huvudansvarig revisor · 2023-10-05 – 2026-06-09
- LipusPlus Horse AB Revisor · 2023-08-23 – 2026-06-09
- Lipusplus AB Revisor · 2023-07-31 – 2026-06-09
- Intil Group AB Huvudansvarig revisor · 2023-07-11 – 2026-06-09
- Stockholms Handelskammares Serviceaktiebolag Styrelseledamot · 2023-06-13 – 2026-07-19
- Mellby Gård Invest AB Ordförande, Styrelseledamot · 2023-04-21 – 2026-06-09
- FMG Circular Invest AB Ordförande, Styrelseledamot · 2023-04-21 – 2026-06-09
- Mellby Gård Innovation och Tillväxt AB Ordförande, Styrelseledamot · 2023-04-18 – 2026-06-09
- Rendelen 136 AB Styrelseledamot · 2022-12-16 – 2026-08-30
- Aktiespararnas Serviceaktiebolag Revisorsuppleant · 2022-05-19 – 2026-06-09
- William Nayis AB Huvudansvarig revisor · 2022-05-13 – 2026-06-09
- MAWEJ Invest AB Huvudansvarig revisor · 2022-05-13 – 2026-06-09
- Eriksberg Destinationsutveckling AB Styrelseledamot · 2022-05-03 – 2026-06-09
- IGNITE Training Hub Stockholm AB Huvudansvarig revisor · 2022-04-07 – 2026-06-09
- SVS invest AB Huvudansvarig revisor · 2022-01-20 – 2026-06-09
- FBN Sweden Service AB Styrelseledamot · 2021-05-17 – 2026-06-09
- TMX Technologies AB Huvudansvarig revisor · 2021-03-18 – 2026-06-09
- SHCUT Media AB Huvudansvarig revisor · 2019-06-24 – 2026-06-09
- Gusgus III AB Styrelsesuppleant · 2019-02-25 – 2026-06-09
- Nova Talent AB Huvudansvarig revisor · 2019-01-15 – 2026-06-09
- Öhtronic Aktiebolag Revisor · 2015-11-11 – 2026-06-09
- Mellby Gård J&F Holding AB Ordförande, Styrelseledamot · 2015-05-05 – 2026-06-09
- Mellby Gård AB Verkställande direktör · 2013-09-04 – 2026-06-09
- Gårda Johan Sport Lek & Landskap AB Verkställande direktör · 2009-04-16 – 2026-06-09
- Gårda Johan Produkt AB Verkställande direktör · 2006-09-05 – 2026-06-09