Aktiebolag Stockholm
Garol Entreprenad AB
155 sökningar
92,9 mkr
+81,2 %1,5 %
+0,5 p.e.21,8 %
−1,6 p.e.14
−26,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 92 853 | 51 256 | 38 512 | 19 444 | 9 682 | 3 583 | 825 |
| Rörelseresultat | 1 383 | 520 | 2 243 | 991 | 682 | −176 | 58 |
| Årets resultat | 890 | 951 | 1 364 | 553 | 448 | −164 | 34 |
| Eget kapital | 3 290 | 3 365 | 1 414 | 920 | 506 | 58 | 84 |
| Balansomslutning | 15 102 | 14 400 | 10 748 | 6 254 | 1 975 | 979 | 367 |
| Anställda | 14 | 19 | 24 | 19 | 9 | 4 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06* | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 92 853 | 51 256 | 38 512 | 19 444 | 9 682 | 3 583 | 825 |
| Personalkostnader | 14 541 | 12 164 | 13 344 | 9 051 | 4 245 | 1 173 | 344 |
| Av- och nedskrivningar | 717 | 727 | 517 | 223 | 122 | 26 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 8 935 | 5 252 | 6 219 | 3 025 | 1 777 | 1 024 | 398 |
| Övriga rörelseposter, netto | −67 277 | −32 593 | −16 189 | −6 154 | −2 856 | −1 536 | −25 |
| Rörelseresultat | 1 383 | 520 | 2 243 | 991 | 682 | −176 | 58 |
| Ränteintäkter | 3 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 239 | 192 | 73 | 16 | 9 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 148 | 328 | 2 170 | 977 | 673 | −178 | 58 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 897 | −500 | −260 | −137 | 14 | −14 |
| Skatt | 258 | 274 | 306 | 163 | 88 | 0 | 10 |
| Årets resultat | 890 | 951 | 1 364 | 553 | 448 | −164 | 34 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06* | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 381 | 4 391 | 3 667 | 1 754 | 655 | 538 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 9 994 | 8 807 | 5 609 | 3 538 | 793 | 408 | 161 |
| Kassa och bank | 727 | 1 202 | 1 472 | 962 | 527 | 34 | 206 |
| Omsättningstillgångar | 10 721 | 10 009 | 7 081 | 4 500 | 1 320 | 442 | 367 |
| Summa tillgångar | 15 102 | 14 400 | 10 748 | 6 254 | 1 975 | 979 | 367 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 950 | 1 364 | 0 | 455 | 8 | 34 | 0 |
| Eget kapital | 3 290 | 3 365 | 1 414 | 920 | 506 | 58 | 84 |
| Justerat eget kapital | 3 290 | 3 365 | 2 126 | 1 235 | 615 | 58 | 95 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 897 | 397 | 137 | 0 | 14 |
| Långfristiga skulder | 851 | 1 084 | 2 736 | 844 | 567 | 509 | 200 |
| Kortfristiga skulder | 10 961 | 9 951 | 5 701 | 4 093 | 765 | 412 | 69 |
| Summa eget kapital och skulder | 15 102 | 14 400 | 10 748 | 6 254 | 1 975 | 979 | 367 |
| Ställda säkerheter | 2 336 | 1 557 | 3 484 | 1 434 | 0 | 0 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 2 400 | 0 | 0 | 0 | 138 | 138 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 9 487 granskade bolag ligger Garol Entreprenad AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 92,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,5 procent, och soliditeten var måttlig — 21,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 81 procent. Bolaget sysselsatte 14 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolaget ska bedriva entreprenadverksamhet inom bygg och anläggning, med inriktning på totalentreprenader samt ny-, till- och ombyggnationer av fastigheter och anläggningar. Verksamheten omfattar även projektledning, konsultation, service och underhåll inom byggsektorn samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Andreas Rask (f. 1996) Verkställande direktör
- Otto Johannes Lehnert (f. 1996) Styrelseledamot
- Andreas Rask (f. 1996) Styrelsesuppleant
- Otto Johannes Lehnert (f. 1996) Vice VD
- Johan Andersson (f. 1978) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | Garol Entreprenad AB (559154-5404) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-04-04 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Skarprättarvägen 1A - Lokal 9, 176 77, Järfälla Besök: Skarprättarvägen 1 A - Lokal 9, Järfälla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-40892200 |