Aktiebolag Borås
Instatech AB
31 sökningar
Omsättning 2025
104,1 mkr
+139,9 %Rörelsemarginal
2,6 %
−0,2 p.e.Soliditet
9,2 %
+2,7 p.e.Anställda
35
+105,9 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 |
|---|---|---|
| Omsättning | 104 071 | 43 373 |
| Rörelseresultat | 2 750 | 1 215 |
| Årets resultat | 2 042 | 946 |
| Eget kapital | 3 013 | 971 |
| Balansomslutning | 32 768 | 14 933 |
| Anställda | 35 | 17 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 2 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 104 071 | 43 373 |
| Personalkostnader | 36 748 | 16 882 |
| Av- och nedskrivningar | 312 | 14 |
| Övriga externa kostnader | 9 082 | 6 634 |
| Övriga rörelseposter, netto | −55 179 | −18 628 |
| Rörelseresultat | 2 750 | 1 215 |
| Ränteintäkter | 15 | 5 |
| Räntekostnader | 152 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 613 | 1 220 |
| Skatt | 572 | 274 |
| Årets resultat | 2 042 | 946 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 |
|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 236 | 54 |
| Varulager | 579 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 28 237 | 11 119 |
| Kassa och bank | 2 716 | 3 760 |
| Omsättningstillgångar | 31 532 | 14 879 |
| Summa tillgångar | 32 768 | 14 933 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 946 | 0 |
| Eget kapital | 3 013 | 971 |
| Justerat eget kapital | 3 013 | 971 |
| Långfristiga skulder | 1 650 | 1 500 |
| Kortfristiga skulder | 28 105 | 12 462 |
| Summa eget kapital och skulder | 32 768 | 14 933 |
| Ställda säkerheter | 4 055 | 4 055 |
Verksamhet
Instatech AB omsatte 104,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 4 982 bolag med bokslut. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,6 procent, och soliditeten var låg — 9,2 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 140 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 35 personer, med säte i Borås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva installation och service av vvs-arbeten, värmeservice, sanitetsarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Adam Lönqvist (f. 1990) Verkställande direktör
Styrelse
- Ulf Andersson (f. 1955) Ordförande, Styrelseledamot
- Adam Lönqvist (f. 1990) Styrelseledamot
- Johan Andersson (f. 1978) Styrelseledamot
- Tomas Persson (f. 1971) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Johan Andersson (f. 1978) Vice VD
- Van Lai Ly Vuong (f. 1979) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2024-01-02 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Källbäcksrydsgatan 8, 507 42, Borås Besök: Källbäcksrydsgatan 8, Borås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |