starkabolag.se

Aktiebolag Stockholm

Formaggio AB

99 sökningar

Fler rankingar — 11 nyckeltal mot bransch, län och Sverige →
Omsättning 2024

9,5 mkr

+7,1 %
Rörelsemarginal

-1,2 %

−0,4 p.e.
Soliditet

27,2 %

+2,6 p.e.
Anställda

8

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Omsättning9 5068 8738 0186 6486 636
Rörelseresultat−116−743215−215
Årets resultat−139−9741149−74
Eget kapital389378624583434
Balansomslutning1 4291 5381 7561 205817
Anställda88766
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Nettoomsättning9 5068 8738 0186 6486 636
Personalkostnader4 5434 3263 7023 5653 713
Av- och nedskrivningar9191251325
Övriga externa kostnader2 0861 6721 5991 4121 410
Övriga rörelseposter, netto−2 902−2 858−2 689−1 443−1 703
Rörelseresultat−116−743215−215
Ränteintäkter211——
Räntekostnader2424412
Resultat efter finansiella poster−139−970214−217
Bokslutsdispositioner0054−44143
Skatt0013220
Årets resultat−139−9741149−74

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Anläggningstillgångar2343253983245
Varulager15218315314559
Kortfristiga fordringar34833812610953
Kassa och bank6956921 079919660
Omsättningstillgångar1 1951 2131 3581 173772
Summa tillgångar1 4291 5381 7561 205817
Aktiekapital300300300300300
Balanserat resultat1826422374148
Eget kapital389378624583434
Justerat eget kapital389378624626442
Obeskattade reserver0005410
Långfristiga skulder23627330700
Kortfristiga skulder804887825568373
Summa eget kapital och skulder1 4291 5381 7561 205817
Ställda säkerheter2 7502 7502 7502 7502 750
Ansvarsförbindelser1501000125125

Verksamhet

Formaggio AB omsatte 9,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2024, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -1,2 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 27,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 7 procent. Bolaget sysselsatte 8 personer och har sitt säte i Stockholm.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Formaggio AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Formaggio AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Formaggio AB (556418-2698)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Formaggio AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1991-01-30
Bransch Restaurangverksamhet (SNI 56110)
Adress
Fleminggatan 73, 112 33, Stockholm
Besök: Fleminggatan 73, Stockholm
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon08-6517001