Aktiebolag Göteborg
SR Energy AB
518 sökningar
41,6 mkr
−7,3 %-68,3 %
−29,9 p.e.91,8 %
+1,3 p.e.29
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 41 593 | 44 866 | 43 243 | 32 536 | 26 251 | 25 011 | 18 394 | 16 837 |
| Rörelseresultat | −28 403 | −17 232 | −15 440 | −9 377 | −16 274 | −10 730 | 1 711 | 4 398 |
| Årets resultat | −18 909 | −7 977 | 383 061 | −4 324 | −828 | 55 275 | 3 006 | 11 005 |
| Eget kapital | 4 707 243 | 4 426 147 | 4 423 962 | 4 152 987 | 3 331 105 | 2 454 961 | 1 999 678 | 1 796 628 |
| Balansomslutning | 5 125 233 | 4 887 021 | 5 007 766 | 4 506 711 | 3 453 562 | 2 641 242 | 2 257 741 | 2 141 037 |
| Anställda | 29 | 29 | 28 | 23 | 21 | 17 | 14 | 13 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 41 593 | 44 866 | 43 243 | 32 536 | 26 251 | 25 011 | 18 394 | 16 837 |
| Personalkostnader | 44 917 | 42 594 | 41 208 | 36 410 | 31 892 | 27 134 | 21 747 | 16 742 |
| Av- och nedskrivningar | 13 455 | 7 011 | 10 566 | 1 097 | 4 082 | 773 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 23 216 | 24 099 | 20 078 | 15 682 | 11 667 | 12 049 | 9 945 | 10 410 |
| Övriga rörelseposter, netto | 11 592 | 11 606 | 13 169 | 11 276 | 5 116 | 4 215 | 15 009 | 14 713 |
| Rörelseresultat | −28 403 | −17 232 | −15 440 | −9 377 | −16 274 | −10 730 | 1 711 | 4 398 |
| Ränteintäkter | 11 644 | 17 390 | 15 317 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 854 | 10 570 | 6 066 | 662 | 29 | 439 | 764 | 291 |
| Resultat efter finansiella poster | −22 613 | −10 412 | 383 811 | −6 856 | −4 132 | 53 355 | 1 573 | 10 258 |
| Koncernbidrag | 3 295 | 2 005 | −1 079 | 1 540 | 2 941 | 2 740 | 1 462 | 0 |
| Skatt | −409 | −430 | −329 | −992 | −363 | 820 | 29 | −747 |
| Årets resultat | −18 909 | −7 977 | 383 061 | −4 324 | −828 | 55 275 | 3 006 | 11 005 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 718 044 | 4 453 296 | 4 442 704 | 4 173 323 | 3 250 902 | 2 364 828 | 1 979 638 | 1 755 674 |
| Kortfristiga fordringar | 309 583 | 281 491 | 322 973 | 4 166 | 5 959 | 69 860 | 3 224 | 2 426 |
| Kassa och bank | 97 606 | 152 234 | 242 089 | 329 222 | 196 701 | 206 554 | 274 879 | 382 937 |
| Omsättningstillgångar | 407 189 | 433 725 | 565 062 | 333 388 | 202 660 | 276 414 | 278 103 | 385 363 |
| Summa tillgångar | 5 125 233 | 4 887 021 | 5 007 766 | 4 506 711 | 3 453 562 | 2 641 242 | 2 257 741 | 2 141 037 |
| Aktiekapital | 1 635 | 1 582 | 1 579 | 1 576 | 1 429 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Balanserat resultat | 4 724 517 | 4 432 542 | 4 039 322 | 4 155 735 | 3 330 504 | −259 955 | 1 995 595 | 722 312 |
| Eget kapital | 4 707 243 | 4 426 147 | 4 423 962 | 4 152 987 | 3 331 105 | 2 454 961 | 1 999 678 | 1 796 628 |
| Justerat eget kapital | 4 707 243 | 4 426 147 | 4 423 962 | 4 152 987 | 3 331 105 | 2 454 961 | 1 999 678 | 1 796 628 |
| Avsättningar | 5 844 | 5 210 | 7 808 | 7 030 | 3 900 | 4 001 | 3 900 | 3 900 |
| Kortfristiga skulder | 412 146 | 455 664 | 575 996 | 346 694 | 118 557 | 182 280 | 254 163 | 340 509 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 125 233 | 4 887 021 | 5 007 766 | 4 506 711 | 3 453 562 | 2 641 242 | 2 257 741 | 2 141 037 |
| Ställda säkerheter | 4 661 452 | 4 386 452 | 4 386 452 | 4 097 794 | 3 196 794 | 2 325 394 | 1 919 082 | 1 719 081 |
| Ansvarsförbindelser | 27 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 642 granskade bolag ligger SR Energy AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 41,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -68,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 91,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 7 procent. Bolaget sysselsatte 29 personer och har sitt säte i Göteborg.
Bolaget ska bedriva verksamhet avseende förnyelsebar energi och annan därmed förenlig verksamhet samt äga och förvalta fast egendom och värdehandlingar, innefattande även aktier i rörelsedrivande bolag eller holdingbolag till sådana bolag.
Styrelse & ledning
- Johan Wester (f. 1966) Ordförande, Styrelseledamot
- Malin Delemark (f. 1994) Styrelseledamot
- Harald Koch-Hagen (f. 1967) Styrelseledamot
- Filip Szopa (f. 1990) Styrelseledamot
- Per Daniel Johansson (f. 1970) Styrelseledamot
- Viktoria Van Camp (f. 1966) Styrelseledamot
- Kristin Melsnes (f. 1964) Styrelseledamot
- Henrik Munthe (f. 1976) Styrelseledamot
- Peter Zachrisson (f. 1974) Extern VD
- Linda Sallander (f. 1982) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | SR Energy AB (556711-9549) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-09-28 |
|---|---|
| Bransch | Generering av elektricitet från förnybara energikällor (SNI 35120) |
| Adress | Box 7123, 402 33, Göteborg Besök: Box 7123, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |