Aktiebolag Göteborg
Lemnhult Energi AB
110 sökningar
Omsättning 2025
121,6 mkr
+3,8 %Rörelsemarginal
18,0 %
+4,1 p.e.Soliditet
64,1 %
+0,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 121 594 | 117 127 | 134 319 | 160 986 | 83 817 | 100 495 | 125 065 | 87 172 |
| Rörelseresultat | 21 927 | 16 301 | 39 721 | 64 939 | −8 260 | 11 774 | 35 063 | −3 821 |
| Årets resultat | 10 409 | 3 317 | 22 351 | 45 591 | −11 914 | 3 731 | 22 581 | −10 017 |
| Eget kapital | 412 419 | 427 010 | 503 693 | 531 342 | 510 750 | 572 665 | 608 934 | 586 354 |
| Balansomslutning | 643 557 | 673 520 | 777 609 | 837 567 | 825 245 | 907 453 | 967 362 | 965 722 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 121 594 | 117 127 | 134 319 | 160 986 | 83 817 | 100 495 | 125 065 | 87 172 |
| Av- och nedskrivningar | 46 095 | 47 057 | 47 057 | 47 057 | 47 057 | 47 057 | 46 982 | 46 982 |
| Övriga externa kostnader | 53 812 | 52 173 | 49 904 | 46 865 | 45 020 | 42 546 | 43 020 | 44 011 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −1 596 | 2 363 | −2 125 | — | 882 | — | — |
| Rörelseresultat | 21 927 | 16 301 | 39 721 | 64 939 | −8 260 | 11 774 | 35 063 | −3 821 |
| Ränteintäkter | 370 | 1 585 | 4 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 9 189 | 13 711 | 0 | 0 | 0 | 0 | 92 | 7 648 |
| Resultat efter finansiella poster | 13 108 | 4 176 | 28 149 | 57 419 | −15 005 | 4 698 | 28 184 | −13 053 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | −3 361 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | −8 003 | −4 767 | −9 974 | −17 953 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | −5 304 | −3 909 | −4 176 | −6 125 | −6 452 | 968 | 5 603 | −3 036 |
| Årets resultat | 10 409 | 3 317 | 22 351 | 45 591 | −11 914 | 3 731 | 22 581 | −10 017 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 600 358 | 641 149 | 684 297 | 727 178 | 773 773 | 820 830 | 894 520 | 913 520 |
| Varulager | 1 364 | 3 063 | 287 | 548 | 2 481 | 6 576 | 0 | 15 393 |
| Kortfristiga fordringar | 41 835 | 29 306 | 93 020 | 109 841 | 48 991 | 80 047 | 72 842 | 36 809 |
| Kassa och bank | 0 | 2 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 43 199 | 32 371 | 93 312 | 110 389 | 51 473 | 86 623 | 72 842 | 52 202 |
| Summa tillgångar | 643 557 | 673 520 | 777 609 | 837 567 | 825 245 | 907 453 | 967 362 | 965 722 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 401 910 | 423 593 | 481 242 | 485 651 | 522 564 | 568 834 | 586 253 | 596 271 |
| Eget kapital | 412 419 | 427 010 | 503 693 | 531 342 | 510 750 | 572 665 | 608 934 | 586 354 |
| Justerat eget kapital | 412 419 | 427 010 | 503 693 | 531 342 | 510 750 | 572 665 | 608 934 | 586 354 |
| Avsättningar | 9 232 | 6 866 | 4 249 | 2 125 | 5 663 | 12 114 | 11 147 | 5 544 |
| Långfristiga skulder | 181 639 | 200 019 | 0 | 249 032 | 273 539 | 0 | 316 426 | 340 932 |
| Kortfristiga skulder | 40 267 | 39 625 | 269 667 | 55 068 | 35 293 | 322 674 | 30 855 | 32 892 |
| Summa eget kapital och skulder | 643 557 | 673 520 | 777 609 | 837 567 | 825 245 | 907 453 | 967 362 | 965 722 |
| Ställda säkerheter | 206 145 | 224 525 | 249 032 | 273 539 | 298 046 | 316 426 | 350 532 | 366 399 |
| Ansvarsförbindelser | 9 600 | 9 600 | 9 600 | 9 600 | 9 600 | 9 600 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 642 granskade bolag ligger Lemnhult Energi AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 121,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 18,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 64,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 4 procent. Bolaget hör hemma i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva verksamhet avseende energiproduktion och annan därmed förenlig verksamhet samt äga och förvalta fast egendom och värdehandlingar, innefattande även aktier i rörelsedrivande bolag eller holdingbolag till sådana bolag.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Peter Zachrisson (f. 1974) Verkställande direktör
Styrelse
- Peter Zachrisson (f. 1974) Ordförande, Styrelseledamot
- Mats Kaneby (f. 1968) Styrelseledamot
- Anders Rylin (f. 1977) Styrelseledamot
- Dan Sandros (f. 1969) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Linda Sallander (f. 1982) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | SR Vindparker AB (559154-1452) |
|---|---|
| Koncernmoder | SR Energy AB (556711-9549) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-09-28 |
|---|---|
| Bransch | Generering av elektricitet från förnybara energikällor (SNI 35120) |
| Adress | Box 7123, 402 33, Göteborg Besök: Box 7123, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |