Aktiebolag Borås
XVAY AB
147 sökningar
14,4 mkr
−89,3 %0,0 %
−6,3 p.e.–
91
−9,0 %Koncernens bokslut
Koncernredovisningen är en egen serie — växla till Aktiebolaget ovan för bolagets egna bokslut.
| Belopp i tkr | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 379 | 133 868 | 126 357 | 126 258 | 124 512 |
| Rörelseresultat | 0 | 8 481 | 2 876 | 739 | −2 668 |
| Årets resultat | 0 | 13 060 | 1 292 | −628 | −2 869 |
| Eget kapital | 28 930 | 0 | 13 684 | 13 092 | 13 952 |
| Balansomslutning | 0 | 87 809 | 80 659 | 85 601 | 87 815 |
| Anställda | 91 | 100 | 102 | 110 | 110 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 379 | 133 868 | 126 357 | 126 258 | 124 512 |
| Personalkostnader | 54 511 | 54 747 | 58 236 | 57 411 | 56 226 |
| Av- och nedskrivningar | 3 420 | 3 878 | 4 233 | 5 023 | 5 077 |
| Övriga externa kostnader | 23 858 | 21 782 | 17 970 | 14 769 | 19 783 |
| Övriga rörelseposter, netto | 67 410 | −44 980 | −43 042 | −48 316 | −46 094 |
| Rörelseresultat | 0 | 8 481 | 2 876 | 739 | −2 668 |
| Ränteintäkter | 31 | 37 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 707 | 816 | 900 | 1 003 | 1 068 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 14 269 | 1 978 | −262 | −3 135 |
| Skatt | 2 994 | 1 208 | 687 | 365 | −266 |
| Årets resultat | 0 | 13 060 | 1 292 | −628 | −2 869 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 43 200 | 42 191 | 49 472 | 54 618 | 56 724 |
| Varulager | 15 821 | 12 007 | 12 035 | 11 776 | 11 501 |
| Kortfristiga fordringar | 20 473 | 17 018 | 16 078 | 18 485 | 18 095 |
| Kassa och bank | 14 316 | 16 594 | 3 074 | 722 | 1 495 |
| Omsättningstillgångar | 50 610 | 45 619 | 31 187 | 30 983 | 31 091 |
| Summa tillgångar | 0 | 87 809 | 80 659 | 85 601 | 87 815 |
| Aktiekapital | 450 | 0 | 450 | 450 | 450 |
| Balanserat resultat | 18 284 | 0 | 11 942 | 13 270 | 16 371 |
| Eget kapital | 28 930 | 0 | 13 684 | 13 092 | 13 952 |
| Justerat eget kapital | 28 930 | 0 | 13 684 | 13 092 | 13 952 |
| Avsättningar | 3 499 | 2 672 | 3 181 | 2 927 | 3 207 |
| Långfristiga skulder | 35 226 | 36 681 | 42 638 | 43 125 | 45 437 |
| Kortfristiga skulder | 24 739 | 23 605 | 21 156 | 26 457 | 25 219 |
| Summa eget kapital och skulder | 93 810 | 87 809 | 80 659 | 85 601 | 87 815 |
| Ställda säkerheter | 52 104 | 91 474 | 105 353 | 63 440 | 63 216 |
Verksamhet
XVAY AB omsatte 405 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 16 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -130,6 procent, och soliditeten var hög — 88,4 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 42 procent. Bolaget hör hemma i Borås.
Bolaget ska bedriva administrativa tjänster och produktutveckling av ventilationsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Ingemar Carlsson (f. 1960) Styrelseledamot
- Lilli Carlsson (f. 1958) Styrelsesuppleant
- Niclas Danlo (f. 1984) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | XVAY AB (556565-8175) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1999-02-16 |
|---|---|
| Bransch | Verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100) |
| Adress | Metangatan 1 Lokal Y, 431 53, Mölndal Besök: Metangatan 1 Lokal Y, Mölndal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |