Aktiebolag Järfälla
Windak Holding AB
118 sökningar
Omsättning 2024
10,6 mkr
+36,9 %Rörelsemarginal
29,3 %
−28,1 p.e.Soliditet
47,8 %
−8,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 579 | 7 725 | 400 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 3 103 | 4 435 | −2 394 | 3 579 | −1 935 |
| Årets resultat | 15 101 | 2 839 | 2 449 | 3 837 | −358 |
| Eget kapital | 20 795 | 10 196 | 2 664 | 4 014 | 178 |
| Balansomslutning | 45 117 | 18 030 | 19 104 | 20 396 | 16 844 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 579 | 7 725 | 400 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 599 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 6 877 | 373 | 460 | 61 | 66 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −2 917 | −2 334 | — | — |
| Rörelseresultat | 3 103 | 4 435 | −2 394 | 3 579 | −1 935 |
| Ränteintäkter | 1 395 | 553 | 695 | — | — |
| Räntekostnader | 337 | 161 | 51 | 66 | 204 |
| Resultat efter finansiella poster | 17 133 | 2 839 | 2 449 | 3 837 | −358 |
| Bokslutsdispositioner | −979 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 1 052 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 15 101 | 2 839 | 2 449 | 3 837 | −358 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 14 749 | 15 264 | 13 937 | 15 841 | 14 558 |
| Varulager | 0 | 107 | 0 | 400 | 400 |
| Kortfristiga fordringar | 10 729 | 42 | 115 | 3 115 | 21 |
| Kassa och bank | 19 639 | 2 617 | 5 052 | 1 040 | 1 865 |
| Omsättningstillgångar | 30 368 | 2 765 | 5 166 | 4 556 | 2 286 |
| Summa tillgångar | 45 117 | 18 030 | 19 104 | 20 396 | 16 844 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 281 | 2 944 | 165 | 127 | 486 |
| Eget kapital | 20 795 | 10 196 | 2 664 | 4 014 | 178 |
| Justerat eget kapital | 21 572 | 10 196 | 2 664 | 4 014 | 178 |
| Obeskattade reserver | 979 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 3 742 | 3 419 | 14 464 | 13 685 | 13 688 |
| Kortfristiga skulder | 19 601 | 4 415 | 1 976 | 2 697 | 2 978 |
| Summa eget kapital och skulder | 45 117 | 18 030 | 19 104 | 20 396 | 16 844 |
| Ansvarsförbindelser | 6 000 | 6 000 | 6 000 | 6 000 | 6 000 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 nådde Windak Holding AB en omsättning på 10,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 29,3 procent, och soliditeten var god — 47,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 37 procent. Sätet finns i Järfälla.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Johann Jäkel (f. 1962) Verkställande direktör
Styrelse
- Siegfried Altmann (f. 1966) Ordförande, Styrelseledamot
- Johann Jäkel (f. 1962) Styrelseledamot
- Gerhard Jakopic (f. 1965) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Fredrik Ståhl (f. 1972) Delgivningsbar person
- Thomas Gustavsson (f. 1969) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | Windak Holding AB (556803-5264) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-04-01 |
|---|---|
| Bransch | Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212) |
| Adress | Bruttovägen 24, Hus 10 A, 175 43, Järfälla Besök: Bruttovägen 24 Hus 10 A, Järfälla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-58038930 |