Aktiebolag Stockholm
VGM Consulting AB
108 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
14,2 %
−0,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 80 | 320 | 0 | 88 | 172 | 208 | 1 089 |
| Rörelseresultat | −17 | 23 | 154 | −70 | 25 | 25 | 69 | 478 |
| Årets resultat | −32 | −2 | 126 | −82 | 7 | 8 | 51 | 468 |
| Eget kapital | 602 | 634 | 635 | 509 | 591 | 984 | 1 476 | 699 |
| Balansomslutning | 4 248 | 4 347 | 4 393 | 4 447 | 4 482 | 4 746 | 5 224 | 3 068 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 80 | 320 | 0 | 88 | 172 | 208 | 1 089 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 10 | 3 | 46 | 26 | 39 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 32 | 37 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 17 | 1 | 35 | 23 | 54 | 93 | 107 | 77 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −56 | −99 | — | −1 | −3 | — | −490 |
| Rörelseresultat | −17 | 23 | 154 | −70 | 25 | 25 | 69 | 478 |
| Räntekostnader | 15 | 25 | 16 | 12 | 14 | 14 | 14 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | −32 | −2 | 138 | −82 | 11 | 11 | 55 | 473 |
| Skatt | 0 | 0 | 12 | 0 | 4 | 2 | 4 | 5 |
| Årets resultat | −32 | −2 | 126 | −82 | 7 | 8 | 51 | 468 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 279 | 3 279 | 3 354 | 3 386 | 3 423 | 3 341 | 3 448 | 3 276 |
| Kortfristiga fordringar | 953 | 1 053 | 959 | 1 055 | 1 053 | 1 399 | 1 746 | 0 |
| Kassa och bank | 16 | 15 | 80 | 6 | 6 | 6 | 30 | −208 |
| Omsättningstillgångar | 970 | 1 068 | 1 039 | 1 061 | 1 059 | 1 405 | 1 776 | −208 |
| Summa tillgångar | 4 248 | 4 347 | 4 393 | 4 447 | 4 482 | 4 746 | 5 224 | 3 068 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 534 | 536 | 409 | 491 | 884 | 1 376 | 2 225 | 831 |
| Eget kapital | 602 | 634 | 635 | 509 | 591 | 984 | 1 476 | 699 |
| Justerat eget kapital | 602 | 634 | 635 | 509 | 591 | 984 | 1 476 | 699 |
| Långfristiga skulder | 1 805 | 1 860 | 1 894 | 2 154 | 2 011 | 1 861 | 1 844 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 841 | 1 853 | 1 864 | 1 784 | 1 880 | 1 901 | 1 904 | 2 369 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 248 | 4 347 | 4 393 | 4 447 | 4 482 | 4 746 | 5 224 | 3 068 |
| Ansvarsförbindelser | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 1 000 | 1 500 | 2 400 |
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 100 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva rådgivning, konsultation, utbildning och research för företag och organisationer inom områdena företags- ledning och marknadsföring samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Viveka Larsson (f. 1955) Styrelseledamot
- Gerdt Larsson (f. 1955) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1989-06-16 |
|---|---|
| Bransch | Personalutbildning (SNI 85594) |
| Adress | Usta 9, 153 96, Mölnbo Besök: Usta 9, Mölnbo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-7922880 |