Aktiebolag Skara
Vänernförsäljning AB
198 sökningar
210 mkr
+11,8 %0,9 %
−0,6 p.e.19,0 %
+3,7 p.e.12
0,0 %Koncernens bokslut
Koncernredovisningen är en egen serie — växla till Aktiebolaget ovan för bolagets egna bokslut.
| Belopp i tkr | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 | 2017-08 | 2016-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 210 014 | 187 923 | 203 601 | 192 789 | 204 606 |
| Rörelseresultat | 1 818 | 2 838 | 2 145 | 2 586 | 2 977 |
| Årets resultat | 575 | 1 577 | 1 036 | 1 324 | 1 882 |
| Eget kapital | 12 741 | 8 503 | 7 226 | 6 690 | 5 667 |
| Balansomslutning | 67 063 | 55 455 | 49 763 | 43 270 | 43 503 |
| Anställda | 12 | 12 | 10 | 9 | 8 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 | 2017-08 | 2016-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 210 014 | 187 923 | 203 601 | 192 789 | 204 606 |
| Personalkostnader | 5 773 | 5 538 | 4 152 | 3 601 | 3 238 |
| Av- och nedskrivningar | 852 | 920 | 921 | 1 243 | 1 181 |
| Övriga externa kostnader | 10 556 | 13 563 | 10 785 | 7 567 | 9 472 |
| Övriga rörelseposter, netto | −191 015 | −165 064 | −185 598 | −177 792 | −187 738 |
| Rörelseresultat | 1 818 | 2 838 | 2 145 | 2 586 | 2 977 |
| Ränteintäkter | 27 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 1 048 | 752 | 719 | 709 | 820 |
| Resultat efter finansiella poster | 797 | 2 087 | 1 427 | 1 903 | 2 247 |
| Skatt | 222 | 510 | 390 | 579 | 365 |
| Årets resultat | 575 | 1 577 | 1 036 | 1 324 | 1 882 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 | 2017-08 | 2016-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 15 219 | 9 999 | 9 551 | 10 157 | 10 357 |
| Varulager | 13 714 | 17 169 | 13 491 | 9 529 | 10 215 |
| Kortfristiga fordringar | 38 017 | 28 281 | 26 591 | 23 455 | 22 791 |
| Kassa och bank | 114 | 7 | 130 | 129 | 140 |
| Omsättningstillgångar | 51 844 | 45 456 | 40 212 | 33 113 | 33 146 |
| Summa tillgångar | 67 063 | 55 455 | 49 763 | 43 270 | 43 503 |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Balanserat resultat | 7 703 | 6 426 | 5 690 | 4 866 | 3 285 |
| Eget kapital | 12 741 | 8 503 | 7 226 | 6 690 | 5 667 |
| Justerat eget kapital | 12 741 | 8 503 | 7 226 | 6 690 | 5 667 |
| Avsättningar | 1 204 | 104 | 83 | 63 | 41 |
| Långfristiga skulder | 27 911 | 23 070 | 19 944 | 16 984 | 16 529 |
| Kortfristiga skulder | 25 207 | 23 778 | 22 510 | 19 533 | 21 266 |
| Summa eget kapital och skulder | 67 063 | 55 455 | 49 763 | 43 270 | 43 503 |
| Ställda säkerheter | 38 827 | 33 474 | 32 495 | 29 372 | 28 012 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Verksamhet
Vänernförsäljning AB omsatte 227,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 167 bolag med bokslut. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,3 procent, och soliditeten var måttlig — 21,0 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 12 procent. Bolaget sysselsatte 6 personer och har sitt säte i Skara.
Bolaget ska bedriva försäljning av livsmedel samt uppfödning av hästar och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Jessica Lantz (f. 1978) Styrelseledamot
- Tomas Lantz (f. 1959) Styrelsesuppleant
- Nina Olsson (f. 1977) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Lantz Invest AB (559193-3584) |
|---|---|
| Koncernmoder | EBJ Fastigheter AB (556960-3102) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2000-11-06 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med kött och charkuterier (SNI 47220) |
| Adress | Per ravelsgården 1, 533 92, Lundsbrunn Besök: Per Ravelsgården 1, Lundsbrunn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |