Aktiebolag Mjölby
Väderstad Holding AB
643 sökningar
Omsättning 2025
5,9 mdkr
−2,3 %Rörelsemarginal
8,0 %
+4,0 p.e.Soliditet
44,2 %
+6,0 p.e.Anställda
1 669
−14,3 %Koncernens bokslut
Koncernredovisningen är en egen serie — växla till Aktiebolaget ovan för bolagets egna bokslut.
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 931 671 | 6 072 250 | 6 951 599 | 5 548 648 | 4 199 037 | 3 396 678 | 3 355 045 |
| Rörelseresultat | 476 230 | 244 617 | 412 138 | 151 871 | 420 812 | 212 527 | 172 313 |
| Årets resultat | 277 491 | 74 569 | 262 838 | 109 218 | 315 630 | 145 694 | 109 474 |
| Eget kapital | 2 089 493 | 1 880 529 | 1 904 547 | 1 633 797 | 1 519 277 | 1 229 812 | 1 135 027 |
| Balansomslutning | 4 731 445 | 4 931 898 | 4 798 121 | 4 137 934 | 3 239 573 | 2 587 183 | 2 588 898 |
| Anställda | 1 669 | 1 948 | 1 977 | 1 797 | 1 573 | 1 401 | 1 271 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 931 671 | 6 072 250 | 6 951 599 | 5 548 648 | 4 199 037 | 3 396 678 | 3 355 045 |
| Personalkostnader | 1 278 200 | 1 391 515 | 1 383 053 | 1 179 035 | 990 055 | 863 345 | 783 101 |
| Av- och nedskrivningar | 188 207 | 166 273 | 168 657 | 155 325 | 127 439 | 118 885 | 117 347 |
| Övriga externa kostnader | 890 516 | 1 175 366 | 1 235 921 | 999 462 | 724 910 | 655 393 | 736 189 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 098 518 | −3 094 479 | −3 751 830 | −3 062 955 | −1 935 821 | −1 546 528 | −1 546 095 |
| Rörelseresultat | 476 230 | 244 617 | 412 138 | 151 871 | 420 812 | 212 527 | 172 313 |
| Ränteintäkter | 5 748 | 4 818 | 9 369 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 115 725 | 128 449 | 95 655 | 32 401 | 17 895 | 25 313 | 25 534 |
| Resultat efter finansiella poster | 366 253 | 120 986 | 325 852 | 124 998 | 403 594 | 187 496 | 147 064 |
| Skatt | 88 762 | 46 417 | 63 014 | 15 780 | 87 964 | 41 802 | 37 590 |
| Årets resultat | 277 491 | 74 569 | 262 838 | 109 218 | 315 630 | 145 694 | 109 474 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 232 943 | 2 259 803 | 1 923 386 | 1 534 273 | 1 268 649 | 1 142 538 | 1 186 056 |
| Varulager | 1 402 897 | 1 747 691 | 1 688 479 | 1 540 498 | 1 147 686 | 790 288 | 759 632 |
| Kortfristiga fordringar | 848 696 | 844 799 | 1 098 551 | 948 850 | 646 037 | 547 237 | 563 040 |
| Kassa och bank | 246 909 | 79 605 | 87 705 | 114 313 | 177 201 | 107 120 | 80 170 |
| Omsättningstillgångar | 2 498 502 | 2 672 094 | 2 874 735 | 2 603 661 | 1 970 924 | 1 444 645 | 1 402 842 |
| Summa tillgångar | 4 731 445 | 4 931 898 | 4 798 121 | 4 137 934 | 3 239 573 | 2 587 183 | 2 588 898 |
| Aktiekapital | 4 000 | 4 000 | 4 000 | 4 000 | 4 000 | 4 000 | 4 000 |
| Balanserat resultat | 1 841 177 | 1 801 960 | 1 637 709 | 1 520 579 | 1 199 647 | 1 062 416 | 1 021 553 |
| Eget kapital | 2 089 493 | 1 880 529 | 1 904 547 | 1 633 797 | 1 519 277 | 1 229 812 | 1 135 027 |
| Justerat eget kapital | 2 089 493 | 1 880 529 | 1 904 547 | 1 633 797 | 1 519 277 | 1 229 812 | 1 135 027 |
| Avsättningar | 154 054 | 143 183 | 127 234 | 122 344 | 142 940 | 137 835 | 130 763 |
| Långfristiga skulder | 1 175 876 | 588 717 | 775 839 | 364 342 | 166 853 | 157 594 | 172 538 |
| Kortfristiga skulder | 1 312 022 | 2 319 469 | 1 990 501 | 2 017 451 | 1 410 503 | 1 061 942 | 1 150 570 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 731 445 | 4 931 898 | 4 798 121 | 4 137 934 | 3 239 573 | 2 587 183 | 2 588 898 |
| Ställda säkerheter | 1 085 389 | 946 128 | 973 727 | 1 109 795 | 902 741 | 874 267 | 942 752 |
| Ansvarsförbindelser | 167 931 | 65 515 | 127 432 | 36 336 | 34 475 | 48 483 | 49 755 |
Verksamhet
Mätt mot de 6 415 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Väderstad Holding AB över mittlinjen sett till omsättning, med 240 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -627,9 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 99,9 procent får betecknas som hög. Sätet finns i Mjölby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva tillverkning och försäljning av lantbruksmaskiner, uthyrning av lantbruksmaskiner, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Christer Stark (f. 1951) Ordförande, Styrelseledamot
- Bo Daniel Stark (f. 1962) Styrelseledamot
- Christina Stark (f. 1957) Styrelseledamot
- Andreas Stark (f. 1960) Styrelseledamot
- Linnéa Stark (f. 1982) Styrelsesuppleant
- Maria Stark (f. 1995) Styrelsesuppleant
- Charlotte Stark (f. 1992) Styrelsesuppleant
- Alexandra Gilstring Jacobsen (f. 1994) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Olof Nilsson (f. 1975) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | Väderstad Holding AB (556172-2884) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1972-11-20 |
|---|---|
| Bransch | Verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100) |
| Adress | Box 94, 595 21, Mjölby Besök: Box 94, Mjölby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0142-82000 |