Aktiebolag Göteborg
Unfors RaySafe AB
551 sökningar
Omsättning 2024
307,3 mkr
+8,0 %Rörelsemarginal
29,8 %
−0,6 p.e.Soliditet
95,1 %
+0,1 p.e.Anställda
102
−5,6 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 307 294 | 284 537 | 245 423 | 235 243 | 186 323 |
| Rörelseresultat | 91 503 | 86 432 | 76 834 | 91 630 | 43 460 |
| Årets resultat | 283 067 | 75 088 | 296 530 | 113 790 | 81 552 |
| Eget kapital | 2 717 807 | 2 435 410 | 3 110 329 | 2 157 105 | 2 043 315 |
| Balansomslutning | 3 176 152 | 2 807 564 | 3 501 405 | 2 385 788 | 2 219 867 |
| Anställda | 102 | 108 | 94 | 102 | 94 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 307 294 | 284 537 | 245 423 | 235 243 | 186 323 |
| Personalkostnader | 79 722 | 84 562 | 29 417 | 78 040 | 67 045 |
| Av- och nedskrivningar | 5 747 | 2 938 | 84 109 | 4 425 | 2 630 |
| Övriga externa kostnader | 63 540 | 49 573 | 52 818 | 27 464 | 31 108 |
| Övriga rörelseposter, netto | −66 782 | −61 032 | −2 245 | −33 684 | −42 080 |
| Rörelseresultat | 91 503 | 86 432 | 76 834 | 91 630 | 43 460 |
| Ränteintäkter | 417 695 | 53 141 | 400 631 | — | — |
| Räntekostnader | 61 131 | 36 135 | 5 101 | 3 320 | 2 936 |
| Resultat efter finansiella poster | 448 067 | 103 439 | 472 364 | 181 357 | 123 904 |
| Bokslutsdispositioner | −89 200 | −6 893 | −98 123 | −37 652 | −21 360 |
| Skatt | 75 800 | 21 458 | 77 712 | 29 914 | 20 991 |
| Årets resultat | 283 067 | 75 088 | 296 530 | 113 790 | 81 552 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 78 131 | 80 692 | 65 668 | 66 360 | 71 537 |
| Varulager | 21 125 | 22 942 | 18 160 | 16 965 | 20 366 |
| Kortfristiga fordringar | 3 076 896 | 2 642 740 | 3 054 686 | 1 998 198 | 2 023 045 |
| Kassa och bank | 0 | 61 190 | 362 891 | 304 265 | 104 919 |
| Omsättningstillgångar | 3 098 021 | 2 726 872 | 3 435 737 | 2 319 428 | 2 148 331 |
| Summa tillgångar | 3 176 152 | 2 807 564 | 3 501 405 | 2 385 788 | 2 219 867 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 565 966 | 1 980 202 | 188 494 | 2 043 195 | 1 961 643 |
| Eget kapital | 2 717 807 | 2 435 410 | 3 110 329 | 2 157 105 | 2 043 315 |
| Justerat eget kapital | 3 021 337 | 2 668 116 | 3 337 561 | 2 306 428 | 2 162 742 |
| Obeskattade reserver | 382 280 | 293 080 | 286 187 | 188 064 | 150 412 |
| Avsättningar | 2 852 | 2 571 | 2 523 | 2 536 | 2 638 |
| Kortfristiga skulder | 73 213 | 76 503 | 102 366 | 38 083 | 23 502 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 176 152 | 2 807 564 | 3 501 405 | 2 385 788 | 2 219 867 |
Verksamhet
Unfors RaySafe AB omsatte 307,3 miljoner kronor räkenskapsåret 2024, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 339 bolag med bokslut. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 29,8 procent, och soliditeten var hög — 95,1 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 8 procent. Bolaget sysselsatte 102 personer och har sitt säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall driva tillverkning och försäljning av mätinstrument samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Joakim Wiholm (f. 1973) Ordförande, Styrelseledamot
- Permutt,Zachary David (f. 1984) Styrelseledamot
- Maria Springer (f. 1968) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Alexandra Funseth (f. 1985) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | UNFORS HOLDING AB (556701-5747) |
|---|---|
| Koncernmoder | UNFORS HOLDING AB (556701-5747) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1992-12-30 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering (SNI 26510) |
| Adress | Björklundabacken 10, 436 57, Hovås Besök: Björklundabacken 10, Hovås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 031-7199700 |