Aktiebolag Hallstahammar
TUNA EL & AUTOMATION AB
50 sökningar
7 mkr
+104,5 %4,8 %
+16,5 p.e.-16,6 %
+55,8 p.e.4
+33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 002 | 3 424 | 8 342 | 5 284 | 2 970 | 422 | 1 200 |
| Rörelseresultat | 339 | −398 | 132 | 160 | 322 | −137 | 362 |
| Årets resultat | 223 | −441 | 95 | 174 | 189 | −53 | 214 |
| Eget kapital | −163 | −386 | 150 | 575 | 400 | 212 | 264 |
| Balansomslutning | 982 | 533 | 1 273 | 1 511 | 894 | 456 | 464 |
| Anställda | 4 | 3 | 4 | 4 | 3 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 002 | 3 424 | 8 342 | 5 284 | 2 970 | 422 | 1 200 |
| Personalkostnader | 1 926 | 1 173 | 2 087 | 1 774 | 938 | 380 | 647 |
| Av- och nedskrivningar | 44 | 34 | 34 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 938 | 864 | 1 093 | 658 | 532 | 96 | 127 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 755 | −1 751 | −4 996 | −2 692 | −1 178 | −83 | −64 |
| Rörelseresultat | 339 | −398 | 132 | 160 | 322 | −137 | 362 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 4 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 116 | 42 | 8 | 11 | 14 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 223 | −441 | 128 | 150 | 309 | −138 | 360 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 70 | −70 | 85 | −85 |
| Skatt | 0 | 0 | 33 | 46 | 50 | 0 | 60 |
| Årets resultat | 223 | −441 | 95 | 174 | 189 | −53 | 214 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 216 | 102 | 136 | 170 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 173 | 175 | 300 | 160 | 8 | 8 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 583 | 257 | 397 | 961 | 767 | 304 | 152 |
| Kassa och bank | 0 | −1 | 440 | 220 | 119 | 144 | 311 |
| Omsättningstillgångar | 766 | 431 | 1 137 | 1 341 | 894 | 456 | 464 |
| Summa tillgångar | 982 | 533 | 1 273 | 1 511 | 894 | 456 | 464 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −436 | 5 | 5 | 351 | 214 | 215 | 0 |
| Eget kapital | −163 | −386 | 150 | 575 | 400 | 212 | 264 |
| Justerat eget kapital | −163 | −386 | 150 | 575 | 456 | 212 | 331 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 70 | 0 | 85 |
| Långfristiga skulder | 100 | 384 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 045 | 535 | 1 123 | 936 | 424 | 244 | 115 |
| Summa eget kapital och skulder | 982 | 533 | 1 273 | 1 511 | 894 | 456 | 464 |
| Ställda säkerheter | 200 | 200 | 200 | 0 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 8 331 bolag som granskas inom samma bransch hamnar TUNA EL & AUTOMATION AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,8 procent, och soliditeten var låg — -16,6 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 104 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Hallstahammar.
Bolaget skall bedriva försäljning av elmaterial, elinstallationer och programmering av styrsystem för automatisering inom industriproduktion och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Zinaver Altun (f. 1981) Styrelseledamot
- Nurcan Altun (f. 1982) Styrelsesuppleant
- Jesper Lejdström (f. 1988) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-08-09 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Stansargränd 6, 721 30, Västerås Besök: Stansargränd 6, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |