Aktiebolag Karlstad 149 sökningar
Terzin i Karlstad AB
Byggande av bostadshus och andra byggnader
Omsättning 2025
936 tkr
+122,9 %Rörelsemarginal
50,0 %
+87,9 p.e.Soliditet
-97,9 %
+18,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 936 | 420 | 55 | 88 | 85 | 1 146 | 1 061 | 1 139 |
| Rörelseresultat | 468 | −159 | −604 | −665 | −1 426 | −1 075 | −820 | −70 |
| Årets resultat | 435 | 9 | −4 473 | 659 | −1 000 | 1 543 | 96 | 14 |
| Eget kapital | −3 921 | −4 356 | −4 365 | 109 | −551 | 1 949 | 536 | 441 |
| Balansomslutning | 4 005 | 3 747 | 4 239 | 16 334 | 8 738 | 14 058 | 9 055 | 7 288 |
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 936 | 420 | 55 | 88 | 85 | 1 146 | 1 061 | 1 139 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 36 | 238 | 909 | 798 | 279 | 196 |
| Av- och nedskrivningar | 62 | 62 | 87 | 105 | 75 | 40 | 40 | 40 |
| Övriga externa kostnader | 232 | 298 | 551 | 430 | 502 | 390 | 400 | 347 |
| Övriga rörelseposter, netto | −174 | −219 | 15 | 20 | −25 | −993 | −1 162 | −626 |
| Rörelseresultat | 468 | −159 | −604 | −665 | −1 426 | −1 075 | −820 | −70 |
| Ränteintäkter | 0 | 215 | 4 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 33 | 48 | 3 873 | 260 | 54 | 79 | 162 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 435 | 9 | −4 473 | 659 | −1 000 | 1 959 | 127 | 25 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 416 | 32 | 11 |
| Årets resultat | 435 | 9 | −4 473 | 659 | −1 000 | 1 543 | 96 | 14 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 231 | 293 | 405 | 513 | 597 | 347 | 387 | 427 |
| Varulager | 3 412 | 3 403 | 3 186 | 7 535 | 6 527 | 209 | 7 639 | 6 054 |
| Kortfristiga fordringar | 362 | 50 | 298 | 8 286 | 1 614 | 13 462 | 64 | 719 |
| Kassa och bank | 0 | 1 | 350 | 0 | 0 | 40 | 964 | 88 |
| Omsättningstillgångar | 3 774 | 3 454 | 3 834 | 15 821 | 8 142 | 13 711 | 8 668 | 6 861 |
| Summa tillgångar | 4 005 | 3 747 | 4 239 | 16 334 | 8 738 | 14 058 | 9 055 | 7 288 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −4 456 | −4 465 | 8 | −650 | 349 | 306 | 340 | 327 |
| Eget kapital | −3 921 | −4 356 | −4 365 | 109 | −551 | 1 949 | 536 | 441 |
| Justerat eget kapital | −3 921 | −4 356 | −4 365 | 109 | −551 | 1 949 | 536 | 441 |
| Långfristiga skulder | 3 133 | 3 107 | 2 446 | 9 897 | 4 459 | 9 224 | 7 052 | 6 720 |
| Kortfristiga skulder | 4 793 | 4 996 | 6 158 | 6 328 | 4 830 | 2 885 | 1 467 | 127 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 005 | 3 747 | 4 239 | 16 334 | 8 738 | 14 058 | 9 055 | 7 288 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 658 granskade bolag ligger Terzin i Karlstad AB strax under mitten räknat på omsättning, med 936 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 50,0 procent, och soliditeten var låg — -97,9 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 123 procent. Bolaget hör hemma i Karlstad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva byggverksamhet, fastighetsförvaltning samt äga bolag.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Raimo Tikka (f. 1950) Styrelseledamot
- Lennart Fält (f. 1958) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1990-11-14 |
|---|---|
| Adress | Klarälvsgatan 2 A, 653 49, Karlstad Besök: Klarälvsgatan 2 A, Karlstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 073-8010102 |