Aktiebolag Kungälv
Tapflo Group AB
86 sökningar
646,1 mkr
+5,5 %10,8 %
−0,7 p.e.82,8 %
+0,1 p.e.391
−2,5 %Koncernens bokslut
Koncernredovisningen är en egen serie — växla till Aktiebolaget ovan för bolagets egna bokslut.
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 646 057 | 612 492 | 588 180 | 464 664 | 428 240 |
| Rörelseresultat | 69 789 | 70 725 | 92 158 | 73 088 | 0 |
| Årets resultat | 42 425 | 59 414 | 73 527 | 65 926 | 0 |
| Eget kapital | 450 636 | 443 025 | 368 442 | 348 963 | 291 783 |
| Balansomslutning | 544 371 | 535 901 | 485 349 | 474 687 | 368 326 |
| Anställda | 391 | 401 | 385 | 370 | 356 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 646 057 | 612 492 | 588 180 | 464 664 | 428 240 |
| Personalkostnader | 203 630 | 193 829 | 167 060 | 137 457 | 122 559 |
| Av- och nedskrivningar | 13 750 | 14 088 | 11 135 | 9 245 | 7 351 |
| Övriga externa kostnader | 78 101 | 79 375 | 67 990 | 55 434 | 47 194 |
| Övriga rörelseposter, netto | −280 787 | −254 475 | −249 837 | −189 440 | −251 136 |
| Rörelseresultat | 69 789 | 70 725 | 92 158 | 73 088 | 0 |
| Ränteintäkter | 4 556 | 5 522 | 8 686 | — | — |
| Räntekostnader | 14 725 | 8 669 | 20 522 | 5 304 | 2 005 |
| Resultat efter finansiella poster | 59 619 | 67 761 | 80 638 | 70 997 | 0 |
| Skatt | 17 194 | 8 347 | 7 111 | 5 071 | 5 973 |
| Årets resultat | 42 425 | 59 414 | 73 527 | 65 926 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 127 979 | 129 124 | 123 105 | 107 269 | 77 820 |
| Varulager | 157 005 | 181 446 | 173 581 | 139 700 | 98 690 |
| Kortfristiga fordringar | 112 997 | 125 316 | 97 917 | 95 311 | 66 317 |
| Kassa och bank | 133 001 | 100 015 | 90 746 | 132 407 | 125 499 |
| Omsättningstillgångar | 416 391 | 406 777 | 362 244 | 367 418 | 290 506 |
| Summa tillgångar | 544 371 | 535 901 | 485 349 | 474 687 | 368 326 |
| Aktiekapital | 51 | 51 | 51 | 51 | 50 |
| Balanserat resultat | 408 160 | 383 560 | 302 364 | 282 986 | 238 703 |
| Eget kapital | 450 636 | 443 025 | 368 442 | 348 963 | 291 783 |
| Justerat eget kapital | 450 636 | 443 025 | 368 442 | 348 963 | 291 783 |
| Avsättningar | 3 311 | 3 795 | 3 809 | 861 | 4 126 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 11 595 | 28 297 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 90 424 | 89 081 | 101 503 | 96 566 | 72 417 |
| Summa eget kapital och skulder | 544 371 | 535 901 | 485 349 | 474 687 | 368 326 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 59 627 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 684 |
Verksamhet
Mätt mot de 6 420 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Tapflo Group AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 14,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 3,1 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 71,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 47 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Kungälv.
Förvaltning av aktier, fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Hans Ramér (f. 1962) Ordförande, Styrelseledamot
- Mattias Nordqvist (f. 1973) Styrelseledamot
- Lars Peter Agne Ihrfelt (f. 1954) Styrelseledamot
- Börje Johansson (f. 1952) Styrelseledamot
- Emelie Johansson (f. 1985) Styrelseledamot
- Mats Agblad (f. 1965) Extern VD
- Magnus Fjellman (f. 1978) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | Tapflo Group AB (559234-3551) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-12-27 |
|---|---|
| Bransch | Verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100) |
| Adress | Filaregatan 4, 442 34, Kungälv Besök: Filaregatan 4, Kungälv |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |