Aktiebolag Malmö
Tandläkare Jarek Salbert AB
164 sökningar
Omsättning 2025
3 mkr
+56,3 %Rörelsemarginal
5,5 %
−2,4 p.e.Soliditet
71,8 %
+9,5 p.e.Anställda
2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 021 | 1 933 | 811 | 1 078 | 802 | 620 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 167 | 153 | −338 | −339 | −376 | −188 | −19 | −29 |
| Årets resultat | 150 | 144 | −330 | −110 | −13 | 9 | −19 | −29 |
| Eget kapital | 755 | 655 | 541 | 901 | 1 041 | 1 238 | 1 406 | 1 424 |
| Balansomslutning | 1 052 | 1 052 | 657 | 935 | 1 310 | 1 869 | 1 411 | 1 444 |
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 021 | 1 933 | 811 | 1 078 | 802 | 620 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 1 221 | 698 | 651 | 679 | 624 | 434 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 119 | 135 | 71 | 71 | 71 | 36 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 134 | 638 | 363 | 492 | 366 | 224 | 19 | 29 |
| Övriga rörelseposter, netto | −380 | −309 | −64 | −175 | −117 | −114 | — | — |
| Rörelseresultat | 167 | 153 | −338 | −339 | −376 | −188 | −19 | −29 |
| Ränteintäkter | 0 | 5 | 8 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 17 | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 150 | 144 | −330 | −337 | −376 | −189 | −19 | −29 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 228 | 363 | 198 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 150 | 144 | −330 | −110 | −13 | 9 | −19 | −29 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 540 | 659 | 107 | 178 | 249 | 320 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 25 | 22 | 0 | 0 | 0 | 190 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 487 | 371 | 550 | 757 | 1 061 | 1 359 | 1 411 | 1 444 |
| Omsättningstillgångar | 512 | 393 | 550 | 757 | 1 061 | 1 550 | 1 411 | 1 444 |
| Summa tillgångar | 1 052 | 1 052 | 657 | 935 | 1 310 | 1 869 | 1 411 | 1 444 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 505 | 411 | 771 | 911 | 954 | 1 129 | 1 325 | 1 353 |
| Eget kapital | 755 | 655 | 541 | 901 | 1 041 | 1 238 | 1 406 | 1 424 |
| Justerat eget kapital | 755 | 655 | 541 | 901 | 1 222 | 1 706 | 1 406 | 1 424 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 228 | 590 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 145 | 305 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 152 | 92 | 116 | 34 | 42 | 41 | 5 | 20 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 052 | 1 052 | 657 | 935 | 1 310 | 1 869 | 1 411 | 1 444 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 645 granskade bolag ligger Tandläkare Jarek Salbert AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 5,5 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 71,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 56 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva tandvård samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jarek Salbert (f. 1975) Styrelseledamot
- Iwona Danuta Salbert (f. 1951) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2003-10-24 |
|---|---|
| Bransch | Tandläkarverksamhet (SNI 86230) |
| Adress | Baltzargatan 25, 211 36, Malmö Besök: Baltzarsgatan 25, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |