Aktiebolag Stockholm
Synsam AB (publ)
69 sökningar
Omsättning 2025
18 mkr
+5,9 %Rörelsemarginal
-83,3 %
+34,3 p.e.Soliditet
37,2 %
−5,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 18 000 | 17 000 | 16 000 | 15 000 | 69 000 | 500 | 500 | 0 |
| Rörelseresultat | −15 000 | −20 000 | −19 000 | −21 000 | −17 000 | −8 400 | −37 800 | −100 |
| Årets resultat | 87 000 | −117 000 | −149 000 | −78 000 | −24 000 | −6 000 | 3 300 | 200 |
| Eget kapital | 2 757 014 | 3 023 000 | 3 483 000 | 3 904 000 | 4 279 000 | 307 300 | 313 300 | 310 100 |
| Balansomslutning | 7 407 000 | 7 090 000 | 7 012 000 | 7 038 000 | 7 128 000 | 551 700 | 429 400 | 310 500 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 000 | 17 000 | 16 000 | 15 000 | 69 000 | 500 | 500 | 0 |
| Personalkostnader | 30 000 | 27 000 | 26 000 | 25 000 | 2 000 | 2 400 | 1 900 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 3 000 | 10 000 | 9 000 | 11 000 | 84 000 | 6 500 | 36 400 | 100 |
| Rörelseresultat | −15 000 | −20 000 | −19 000 | −21 000 | −17 000 | −8 400 | −37 800 | −100 |
| Ränteintäkter | 69 000 | 0 | 22 000 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 201 000 | 216 000 | 169 000 | 156 000 | 61 000 | 9 200 | 2 000 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −147 000 | −236 000 | −166 000 | −177 000 | −78 000 | −4 200 | −38 000 | −100 |
| Bokslutsdispositioner | −103 000 | −19 000 | −6 000 | −2 000 | 0 | −1 100 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 400 000 | 150 000 | 27 000 | 102 000 | 54 000 | 0 | 42 300 | 300 |
| Skatt | 63 000 | 12 000 | 4 000 | 1 000 | 0 | 700 | 1 000 | 0 |
| Årets resultat | 87 000 | −117 000 | −149 000 | −78 000 | −24 000 | −6 000 | 3 300 | 200 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 6 927 000 | 6 927 000 | 6 927 000 | 6 927 000 | 6 927 000 | 452 700 | 369 000 | 310 000 |
| Kortfristiga fordringar | 424 000 | 163 000 | 48 000 | 111 000 | 201 000 | 83 200 | 57 600 | 200 |
| Kassa och bank | 56 000 | 0 | 37 000 | 0 | 0 | 15 800 | 2 800 | 300 |
| Omsättningstillgångar | 480 000 | 163 000 | 85 000 | 111 000 | 201 000 | 99 000 | 60 400 | 500 |
| Summa tillgångar | 7 407 000 | 7 090 000 | 7 012 000 | 7 038 000 | 7 128 000 | 551 700 | 429 400 | 310 500 |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 500 | 500 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 565 000 | 3 139 000 | 3 631 000 | 3 981 000 | 306 000 | 312 800 | 309 500 | 309 800 |
| Eget kapital | 2 757 014 | 3 023 000 | 3 483 000 | 3 904 000 | 4 279 000 | 307 300 | 313 300 | 310 100 |
| Justerat eget kapital | 2 861 028 | 3 045 232 | 3 490 146 | 3 906 382 | 4 279 794 | 308 173 | 313 300 | 310 100 |
| Obeskattade reserver | 131 000 | 28 000 | 9 000 | 3 000 | 1 000 | 1 100 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 3 136 000 | 3 025 000 | 2 430 000 | 2 886 000 | 2 798 000 | 212 500 | 106 300 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 487 000 | 1 014 000 | 1 090 000 | 245 000 | 50 000 | 30 800 | 9 800 | 400 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 407 000 | 7 090 000 | 7 012 000 | 7 038 000 | 7 128 000 | 551 700 | 429 400 | 310 500 |
| Ställda säkerheter | 6 983 000 | 6 927 000 | 6 964 000 | 6 927 000 | 6 927 000 | 0 | 0 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 5 000 | 9 000 | 3 000 | 2 000 | 21 000 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 nådde Synsam AB (publ) en omsättning på 18 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -83,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 37,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 6 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva verksamhet som går ut på att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom, bland annat aktier i dotterbolag, samt bedriva verksamhet inom stödfunktioner och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Håkan Lundstedt (f. 1966) Verkställande direktör
Styrelse
- Peter Georg Edvard Törnquist (f. 1953) Ordförande, Styrelseledamot
- Petra Axdorff (f. 1968) Styrelseledamot
- Anna Omstedt Lindgren (f. 1974) Styrelseledamot
- Ann Hellenius (f. 1974) Styrelseledamot
- Terje Laurberg Lyngø List (f. 1965) Styrelseledamot
- Håkan Lundstedt (f. 1966) Styrelseledamot
- Kenneth Bengtsson (f. 1961) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Johan Telander (f. 1978) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | THEIA HOLDING SARL |
|---|---|
| Koncernmoder | THEIA HOLDING SARL |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-10-23 |
|---|---|
| Bransch | Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212) |
| Adress | Box 30153, 104 25, Stockholm Besök: Box 30153, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |