Aktiebolag Stockholm
StureOptikern AB
224 sökningar
Omsättning 2025
28,2 mkr
+9,5 %Rörelsemarginal
-1,4 %
−20,0 p.e.Soliditet
74,0 %
+2,9 p.e.Anställda
5
−16,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 28 242 | 25 795 | 23 169 | 24 901 | 24 495 |
| Rörelseresultat | −405 | 4 787 | 2 659 | 6 744 | 7 784 |
| Årets resultat | −167 | −109 | −342 | −173 | −103 |
| Eget kapital | 10 505 | 10 672 | 10 781 | 11 123 | 11 296 |
| Balansomslutning | 14 204 | 15 025 | 17 026 | 33 915 | 28 002 |
| Anställda | 5 | 6 | 6 | 5 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 242 | 25 795 | 23 169 | 24 901 | 24 495 |
| Personalkostnader | 6 475 | 4 502 | 4 577 | 4 491 | 3 471 |
| Av- och nedskrivningar | 50 | 157 | 211 | 137 | 100 |
| Övriga externa kostnader | 5 321 | 4 210 | 4 398 | 3 470 | 3 247 |
| Övriga rörelseposter, netto | −16 801 | −12 139 | −11 324 | −10 059 | −9 893 |
| Rörelseresultat | −405 | 4 787 | 2 659 | 6 744 | 7 784 |
| Ränteintäkter | 264 | 66 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 26 | 120 | 64 | 82 | 29 |
| Resultat efter finansiella poster | −167 | 4 731 | 2 595 | 6 662 | 7 755 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 64 | −36 | −14 |
| Koncernbidrag | 0 | −4 840 | −3 001 | −6 799 | −7 844 |
| Årets resultat | −167 | −109 | −342 | −173 | −103 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 46 | 98 | 255 | 519 | 367 |
| Varulager | 12 024 | 13 010 | 8 033 | 5 557 | 3 311 |
| Kortfristiga fordringar | 2 078 | 1 864 | 4 153 | 24 255 | 18 978 |
| Kassa och bank | 56 | 53 | 4 585 | 3 584 | 5 346 |
| Omsättningstillgångar | 14 158 | 14 927 | 16 772 | 33 397 | 27 635 |
| Summa tillgångar | 14 204 | 15 025 | 17 026 | 33 915 | 28 002 |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Balanserat resultat | 10 072 | 10 181 | 10 523 | 10 696 | 10 799 |
| Eget kapital | 10 505 | 10 672 | 10 781 | 11 123 | 11 296 |
| Justerat eget kapital | 10 505 | 10 672 | 10 781 | 11 174 | 11 318 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 64 | 28 |
| Långfristiga skulder | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 3 685 | 4 353 | 6 245 | 22 728 | 16 678 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 204 | 15 025 | 17 026 | 33 915 | 28 002 |
Verksamhet
StureOptikern AB omsatte 28,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 685 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på -1,4 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 74,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 9 procent. Bolaget sysselsatte 5 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom optik- och ergonomiområdet samt försäljning av därtill hörande produkter ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Johanna Maria Elisabeth Öberg (f. 1975) Verkställande direktör
Styrelse
- Johanna Maria Elisabeth Öberg (f. 1975) Ordförande, Styrelseledamot
- Erik Romell (f. 1989) Styrelseledamot
- Christine Westerlund-Wall (f. 1973) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Erik Svenson (f. 1984) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Memira AB (556663-1544) |
|---|---|
| Koncernmoder | BERGMAN SCANDINAVIA BV |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1985-09-17 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning (SNI 47742) |
| Adress | Eugeniavägen 12, 9 tr, 171 64, Solna Besök: Eugeniavägen 12 9 TR, Solna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-6115500 |