Aktiebolag Sigtuna
Stuck & Art by Stoneform AB
82 sökningar
Omsättning 2025
439 tkr
+16,4 %Rörelsemarginal
13,9 %
−12,6 p.e.Soliditet
66,3 %
+4,9 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 439 | 377 | 471 | 202 | 98 | 0 | 1 565 | 1 635 |
| Rörelseresultat | 61 | 100 | 44 | 35 | −12 | −26 | 18 | 35 |
| Årets resultat | 49 | 79 | 36 | 35 | −12 | −26 | 14 | 2 |
| Eget kapital | 277 | 229 | 149 | 113 | 78 | 91 | 117 | 102 |
| Balansomslutning | 418 | 373 | 276 | 261 | 188 | 201 | 224 | 399 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 439 | 377 | 471 | 202 | 98 | 0 | 1 565 | 1 635 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 61 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 378 | 278 | 293 | 167 | 107 | 0 | 133 | 101 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −134 | — | −3 | — | −1 409 | −1 432 |
| Rörelseresultat | 61 | 100 | 44 | 35 | −12 | −26 | 18 | 35 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 61 | 100 | 45 | 35 | −12 | −26 | 18 | 10 |
| Skatt | 13 | 21 | 8 | 0 | 0 | 0 | 4 | 8 |
| Årets resultat | 49 | 79 | 36 | 35 | −12 | −26 | 14 | 2 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 | 50 | 28 |
| Kortfristiga fordringar | 276 | 201 | 109 | 202 | 24 | 25 | 34 | 156 |
| Kassa och bank | 142 | 172 | 167 | 59 | 164 | 148 | 140 | 216 |
| Omsättningstillgångar | 418 | 373 | 276 | 261 | 188 | 173 | 174 | 371 |
| Summa tillgångar | 418 | 373 | 276 | 261 | 188 | 201 | 224 | 399 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 178 | 100 | 63 | 28 | 40 | 67 | 53 | 50 |
| Eget kapital | 277 | 229 | 149 | 113 | 78 | 91 | 117 | 102 |
| Justerat eget kapital | 277 | 229 | 149 | 113 | 78 | 91 | 117 | 102 |
| Kortfristiga skulder | 141 | 144 | 127 | 148 | 110 | 110 | 107 | 297 |
| Summa eget kapital och skulder | 418 | 373 | 276 | 261 | 188 | 201 | 224 | 399 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 100 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 297 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Stuck & Art by Stoneform AB strax under mitten sett till omsättning, med 439 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 13,9 procent — en god nivå — medan soliditeten på 66,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 16 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Sigtuna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva tillverkning och montering av Stoneform Concrete och specialdesignad betong, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jonnie Rangse (f. 1965) Styrelseledamot
- Alexander Förare (f. 1993) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Staffan Zander (f. 1974) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Stoneform Invest AB (559152-1496) |
|---|---|
| Koncernmoder | Stoneform Invest AB (559152-1496) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-12-14 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med virke och andra byggmaterial (SNI 46831) |
| Adress | Generatorgatan 5, 195 60, Arlandastad Besök: Generatorgatan 5, Arlandastad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-5390100 |