Aktiebolag Järfälla
Storesupport Sverige AB
683 sökningar
Omsättning 2024
27,5 mkr
−0,4 %Rörelsemarginal
-1,4 %
+53,6 p.e.Soliditet
57,7 %
+50,3 p.e.Anställda
27
−20,6 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 27 509 | 27 631 | 46 263 | 45 103 | 43 086 | 48 800 | 47 500 | 323 718 |
| Rörelseresultat | −395 | −15 212 | −9 763 | 38 | −2 814 | −711 | −1 207 | 1 960 |
| Årets resultat | 5 059 | −13 581 | −7 622 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 20 656 | 2 597 | 178 | 3 100 | 3 100 | 3 100 | 3 100 | 1 710 |
| Balansomslutning | 35 791 | 34 876 | 21 739 | 39 916 | 59 371 | 44 930 | 38 752 | 65 882 |
| Anställda | 27 | 34 | 41 | 36 | 38 | 43 | 42 | 542 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 27 509 | 27 631 | 46 263 | 45 103 | 43 086 | 48 800 | 47 500 | 323 718 |
| Personalkostnader | 18 354 | 24 312 | 35 472 | 28 869 | 31 201 | 33 184 | 32 772 | 296 932 |
| Av- och nedskrivningar | 100 | 133 | 175 | 107 | 190 | 223 | 295 | 287 |
| Övriga externa kostnader | 9 484 | 18 406 | 20 402 | 16 088 | 16 021 | 16 104 | 15 639 | 25 073 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | 1 512 | — | — | — |
| Rörelseresultat | −395 | −15 212 | −9 763 | 38 | −2 814 | −711 | −1 207 | 1 960 |
| Ränteintäkter | 17 | 9 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 6 | 4 | 1 | 2 | 8 | 2 | 0 | 21 |
| Resultat efter finansiella poster | −7 883 | −15 207 | −9 764 | 36 | −2 822 | −712 | −1 207 | 1 965 |
| Koncernbidrag | 15 000 | 1 626 | 229 | 28 | 2 914 | 879 | 1 304 | −1 862 |
| Skatt | 2 058 | 0 | −1 913 | 64 | 91 | 166 | 97 | 103 |
| Årets resultat | 5 059 | −13 581 | −7 622 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 9 513 | 11 270 | 5 803 | 3 412 | 2 723 | 2 745 | 2 686 | 588 |
| Kortfristiga fordringar | 26 231 | 23 138 | 15 127 | 33 918 | 55 578 | 40 382 | 32 513 | 40 842 |
| Kassa och bank | 47 | 468 | 809 | 2 586 | 1 071 | 1 803 | 3 552 | 24 452 |
| Omsättningstillgångar | 26 279 | 23 605 | 15 936 | 36 504 | 56 648 | 42 185 | 36 066 | 65 294 |
| Summa tillgångar | 35 791 | 34 876 | 21 739 | 39 916 | 59 371 | 44 930 | 38 752 | 65 882 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 497 | 78 | 0 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 1 610 |
| Eget kapital | 20 656 | 2 597 | 178 | 3 100 | 3 100 | 3 100 | 3 100 | 1 710 |
| Justerat eget kapital | 20 656 | 2 597 | 178 | 3 100 | 3 100 | 3 100 | 3 100 | 1 710 |
| Avsättningar | 1 645 | 1 255 | 1 255 | 703 | 329 | 191 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 13 490 | 31 024 | 20 306 | 36 113 | 55 942 | 41 639 | 35 652 | 64 172 |
| Summa eget kapital och skulder | 35 791 | 34 876 | 21 739 | 39 916 | 59 371 | 44 930 | 38 752 | 65 882 |
| Ställda säkerheter | 1 255 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 000 |
Verksamhet
Mätt mot de 6 415 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Storesupport Sverige AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 27,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -1,4 procent, och soliditeten var hög — 57,7 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 27 personer, med säte i Järfälla.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva aktieförvaltning, utveckling av samt konsultverksamet inom butiksnära tjänster, rekrytering, utföra tjänster inom ekonomi,'sälj/marknadsföring, ledning till koncern- bolag och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Felipe Navio Garcia (f. 1983) Styrelseledamot
- Juann Urdiales Sanchez-Robles (f. 1981) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Roken Cilgin-Witzell (f. 1977) Extern firmatecknare
- Lars Kjellgren (f. 1982) Huvudansvarig revisor
- Johan Thuresson (f. 1982) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | Jobandtalent Sweden AB (559104-6148) |
|---|---|
| Koncernmoder | JOB AND TALENT HOLDING LTD |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-06-27 |
|---|---|
| Bransch | Verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100) |
| Adress | Box 1068, 171 22, Solna Besök: Box 1068, Solna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 010-8858558 |