Aktiebolag Lund
Stångby Förvaltnings AB
107 sökningar
Omsättning 2025
2,7 mkr
+0,1 %Rörelsemarginal
42,1 %
−0,2 p.e.Soliditet
39,0 %
+1,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 736 | 2 732 | 896 | 896 | 896 |
| Rörelseresultat | 1 152 | 1 156 | 895 | 17 306 | 398 |
| Årets resultat | 101 | 14 347 | 1 039 | 90 | 0 |
| Eget kapital | 17 080 | 16 979 | 2 163 | 1 124 | 1 033 |
| Balansomslutning | 44 512 | 45 524 | 42 779 | 36 854 | 19 700 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 736 | 2 732 | 896 | 896 | 896 |
| Av- och nedskrivningar | 1 331 | 1 322 | 399 | 2 478 | 423 |
| Övriga externa kostnader | 253 | 254 | 802 | 113 | 74 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 1 200 | 19 001 | — |
| Rörelseresultat | 1 152 | 1 156 | 895 | 17 306 | 398 |
| Ränteintäkter | 0 | 42 | 11 | — | — |
| Räntekostnader | 546 | 615 | 751 | 183 | 415 |
| Resultat efter finansiella poster | 606 | 583 | 155 | 17 123 | −17 |
| Bokslutsdispositioner | −350 | 18 156 | −1 200 | −16 956 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | −471 | 2 380 | 0 | 17 |
| Skatt | 155 | 3 920 | 296 | 76 | 0 |
| Årets resultat | 101 | 14 347 | 1 039 | 90 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 44 506 | 45 524 | 29 700 | 16 928 | 18 671 |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 0 | 13 079 | 19 813 | 814 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 113 | 215 |
| Omsättningstillgångar | 6 | 0 | 13 079 | 19 926 | 1 029 |
| Summa tillgångar | 44 512 | 45 524 | 42 779 | 36 854 | 19 700 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 16 859 | 2 512 | 1 004 | 914 | 913 |
| Eget kapital | 17 080 | 16 979 | 2 163 | 1 124 | 1 033 |
| Justerat eget kapital | 17 358 | 16 979 | 16 579 | 14 587 | 1 033 |
| Obeskattade reserver | 350 | 0 | 18 156 | 16 956 | 0 |
| Avsättningar | 3 678 | 3 740 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 18 736 | 13 630 |
| Kortfristiga skulder | 23 404 | 24 805 | 22 460 | 38 | 5 037 |
| Summa eget kapital och skulder | 44 512 | 45 524 | 42 779 | 36 854 | 19 700 |
| Ställda säkerheter | 13 743 | 13 743 | 13 743 | 13 743 | 13 743 |
Verksamhet
Stångby Förvaltnings AB omsatte 2,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 829 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 42,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 39,0 procent får betecknas som god. Bolaget hör hemma i Lund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska tillhandahålla konsultverksamhet inom växtodlingen samt vara fastighetsförvaltare.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Joel Brodde (f. 1991) Verkställande direktör
Styrelse
- Jan Spenner Carlsson (f. 1976) Ordförande, Styrelseledamot
- Joel Brodde (f. 1991) Styrelseledamot
- Ove Fredrik Sefast Taflin (f. 1968) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Daniel Forsgren (f. 1972) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Stångby Plantskola Holding AB (556960-0314) |
|---|---|
| Koncernmoder | Omnitenens Investment Aktiebolag (556665-1690) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1994-11-30 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Vallkärratorn 424, 225 91, Lund Besök: Vallkärratorn 424, Lund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |