Aktiebolag Göteborg
Specsavers Sweden AB
389 sökningar
Omsättning 2025
1,1 mdkr
+1,1 %Rörelsemarginal
1,5 %
+0,1 p.e.Soliditet
54,4 %
+1,6 p.e.Anställda
110
+3,8 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 080 521 | 1 068 346 | 1 027 983 | 925 939 | 653 136 | 733 421 | 682 641 | 536 193 |
| Rörelseresultat | 16 723 | 15 620 | 17 439 | 14 687 | 10 130 | 12 993 | 16 886 | 10 285 |
| Årets resultat | 15 853 | 20 727 | 26 149 | 17 101 | 9 327 | 11 394 | 8 348 | 4 880 |
| Eget kapital | 205 464 | 189 611 | 168 884 | 142 735 | 125 634 | 116 307 | 104 914 | 69 076 |
| Balansomslutning | 377 631 | 358 871 | 362 943 | 302 568 | 268 751 | 235 229 | 219 258 | 181 806 |
| Anställda | 110 | 106 | 100 | 89 | 93 | 90 | 89 | 60 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-02 | 2024-02 | 2023-02 | 2022-02 | 2021-02 | 2020-02 | 2019-02 | 2015-02 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 080 521 | 1 068 346 | 1 027 983 | 925 939 | 653 136 | 733 421 | 682 641 | 536 193 |
| Personalkostnader | 131 611 | 133 674 | 122 416 | 99 357 | 91 344 | 99 003 | 92 576 | 60 539 |
| Av- och nedskrivningar | 396 | 429 | 227 | 186 | 191 | 312 | 367 | 646 |
| Övriga externa kostnader | 210 005 | 201 250 | 189 807 | 180 327 | 122 197 | 150 887 | 133 671 | 221 464 |
| Övriga rörelseposter, netto | −721 786 | −717 373 | −698 094 | −631 382 | −429 274 | −470 226 | −439 141 | −243 259 |
| Rörelseresultat | 16 723 | 15 620 | 17 439 | 14 687 | 10 130 | 12 993 | 16 886 | 10 285 |
| Ränteintäkter | 3 699 | 3 687 | 2 383 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 330 | 115 | 206 | 296 | 320 | 289 | 292 | 104 |
| Resultat efter finansiella poster | 20 092 | 25 779 | 30 164 | 20 702 | 12 100 | 15 006 | 13 009 | 8 687 |
| Skatt | 4 239 | 5 052 | 4 015 | 3 601 | 2 773 | 3 612 | 4 661 | 3 807 |
| Årets resultat | 15 853 | 20 727 | 26 149 | 17 101 | 9 327 | 11 394 | 8 348 | 4 880 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-02 | 2024-02 | 2023-02 | 2022-02 | 2021-02 | 2020-02 | 2019-02 | 2015-02 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 42 279 | 49 657 | 53 910 | 34 222 | 30 537 | 27 198 | 2 344 | 1 188 |
| Varulager | 29 332 | 22 368 | 20 281 | 7 171 | 13 054 | 5 065 | 5 524 | 5 015 |
| Kortfristiga fordringar | 277 055 | 254 180 | 260 804 | 216 976 | 167 245 | 195 051 | 198 594 | 144 652 |
| Kassa och bank | 17 298 | 22 995 | 15 643 | 27 524 | 48 253 | 7 915 | 10 124 | 29 686 |
| Omsättningstillgångar | 335 352 | 309 214 | 309 033 | 268 346 | 238 214 | 208 031 | 216 914 | 180 618 |
| Summa tillgångar | 377 631 | 358 871 | 362 943 | 302 568 | 268 751 | 235 229 | 219 258 | 181 806 |
| Aktiekapital | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
| Balanserat resultat | 186 451 | 165 724 | 139 575 | 122 474 | 113 147 | 101 753 | 93 406 | 15 918 |
| Eget kapital | 205 464 | 189 611 | 168 884 | 142 735 | 125 634 | 116 307 | 104 914 | 69 076 |
| Justerat eget kapital | 205 464 | 189 611 | 168 884 | 142 735 | 125 634 | 116 307 | 104 914 | 69 076 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 86 |
| Kortfristiga skulder | 172 167 | 169 260 | 194 059 | 159 833 | 143 117 | 118 922 | 114 344 | 112 644 |
| Summa eget kapital och skulder | 377 631 | 358 871 | 362 943 | 302 568 | 268 751 | 235 229 | 219 258 | 181 806 |
| Ställda säkerheter | 18 659 | 16 650 | 16 650 | 16 650 | 16 650 | 16 650 | 16 650 | 20 026 |
| Ansvarsförbindelser | 1 699 | 4 219 | 4 181 | 5 575 | 5 575 | 4 849 | 3 888 | 3 241 |
Verksamhet
Specsavers Sweden AB stängde räkenskapsåret 2025 med 1,1 miljarder kronor i omsättning. Rörelsemarginalen landade på 1,5 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 54,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 1 procent. Bolaget sysselsatte 110 personer och har sitt säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva grossist- och detaljhandelsrörelse inom optikområdet samt franchiseverksamhet i anslutning därtill samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Richard Neil Owens (f. 1979) Ordförande, Styrelseledamot
- Henning Jørgen Eriksen Færden (f. 1980) Styrelseledamot
- Pernille Genckel (f. 1978) Styrelseledamot
- Marita Bertilson (f. 1968) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Ulrika Ehn (f. 1971) Extern firmatecknare
- Anna Grimslätt (f. 1973) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | SPECSAVERS SWEDEN LTD |
|---|---|
| Koncernmoder | SPECSAVERS INTERNATIONAL HEALTHCARE LTD |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2001-09-13 |
|---|---|
| Bransch | Specialiserad butikshandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning (SNI 47781) |
| Adress | Box 205, 401 23, Göteborg Besök: Box 205, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 031-7719800 |