Aktiebolag Uppsala
Sörling AB
233 sökningar
125,6 mkr
−23,9 %-10,1 %
+2,0 p.e.55,8 %
+12,5 p.e.22
−12,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 125 605 | 165 112 | 167 855 | 153 387 | 113 998 | 103 425 | 198 312 | 182 580 |
| Rörelseresultat | −12 684 | −19 958 | −34 513 | −12 302 | 730 | −15 842 | −9 825 | −3 841 |
| Årets resultat | −4 589 | −6 620 | 2 191 | −4 188 | 5 864 | −10 089 | 1 149 | 11 |
| Eget kapital | 29 965 | 22 856 | 29 476 | 19 285 | 19 373 | 13 508 | 18 598 | 17 448 |
| Balansomslutning | 53 682 | 52 720 | 81 949 | 73 917 | 57 848 | 60 590 | 72 173 | 82 171 |
| Anställda | 22 | 25 | 30 | 23 | 19 | 23 | 52 | 51 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 125 605 | 165 112 | 167 855 | 153 387 | 113 998 | 103 425 | 198 312 | 182 580 |
| Personalkostnader | 16 383 | 17 948 | 22 239 | 16 352 | 14 822 | 17 564 | 33 803 | 31 565 |
| Av- och nedskrivningar | 191 | 449 | 308 | 134 | 201 | 509 | 636 | 664 |
| Övriga externa kostnader | 18 731 | 25 436 | 22 367 | 12 461 | 11 891 | 16 851 | 19 626 | 19 598 |
| Övriga rörelseposter, netto | −102 984 | −141 237 | −157 454 | −136 742 | −86 354 | −84 343 | −154 072 | −134 594 |
| Rörelseresultat | −12 684 | −19 958 | −34 513 | −12 302 | 730 | −15 842 | −9 825 | −3 841 |
| Ränteintäkter | 0 | 88 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 418 | 12 037 | 1 900 | 6 330 | 682 | 5 766 | 951 | 893 |
| Resultat efter finansiella poster | −14 102 | −31 907 | −36 413 | −18 383 | 48 | −21 608 | −10 776 | −4 659 |
| Bokslutsdispositioner | −1 402 | −1 694 | 0 | −350 | 281 | 1 445 | −216 | 57 |
| Koncernbidrag | 12 000 | 28 000 | 39 312 | 14 900 | 7 100 | 9 000 | 12 500 | 4 700 |
| Skatt | 1 085 | 1 019 | 708 | 355 | 1 565 | −1 074 | 359 | 87 |
| Årets resultat | −4 589 | −6 620 | 2 191 | −4 188 | 5 864 | −10 089 | 1 149 | 11 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 13 354 | 16 555 | 23 454 | 23 449 | 19 719 | 22 496 | 17 179 | 12 557 |
| Varulager | 6 291 | 6 979 | 21 947 | 11 691 | 7 967 | 8 723 | 18 409 | 34 887 |
| Kortfristiga fordringar | 33 998 | 29 174 | 36 547 | 37 647 | 30 162 | 28 451 | 36 572 | 34 714 |
| Kassa och bank | 39 | 12 | 1 | 1 130 | 0 | 920 | 13 | 13 |
| Omsättningstillgångar | 40 328 | 36 165 | 58 495 | 50 468 | 38 129 | 38 094 | 54 994 | 69 614 |
| Summa tillgångar | 53 682 | 52 720 | 81 949 | 73 917 | 57 848 | 60 590 | 72 173 | 82 171 |
| Aktiekapital | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
| Balanserat resultat | 25 876 | 25 876 | 15 685 | 15 773 | 9 909 | 14 997 | 13 849 | 13 837 |
| Eget kapital | 29 965 | 22 856 | 29 476 | 19 285 | 19 373 | 13 508 | 18 598 | 17 448 |
| Justerat eget kapital | 35 043 | 26 821 | 32 096 | 21 438 | 21 248 | 15 607 | 21 844 | 20 522 |
| Obeskattade reserver | 6 396 | 4 994 | 3 300 | 2 712 | 2 362 | 2 643 | 4 088 | 3 872 |
| Avsättningar | 950 | 1 201 | 600 | 850 | 750 | 1 822 | 1 811 | 1 011 |
| Långfristiga skulder | 21 478 | 15 268 | 25 345 | 31 110 | 22 922 | 32 686 | 25 270 | 28 625 |
| Kortfristiga skulder | 6 591 | 8 401 | 23 228 | 19 960 | 12 441 | 9 931 | 22 406 | 31 215 |
| Summa eget kapital och skulder | 53 682 | 52 720 | 81 949 | 73 917 | 57 848 | 60 590 | 72 173 | 82 171 |
| Ställda säkerheter | 49 000 | 49 000 | 49 000 | 49 000 | 49 000 | 52 950 | 52 950 | 52 950 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 243 | 14 500 | 3 600 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 202 granskade bolag ligger Sörling AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 125,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -10,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 55,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 24 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 22 personer, med säte i Uppsala.
Bolaget skall konstruera, tillverka och marknadsföra liksom idka handel med utrustning för lastfordonsindustrin och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Roger Åström (f. 1959) Ordförande, Styrelseledamot
- Magnus Biesse (f. 1964) Styrelseledamot
- Jonas Hellnemo (f. 1968) Styrelsesuppleant
- Andreas Larsson (f. 1987) Extern VD
- Ulrika Linnéa Klacksell (f. 1972) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Nordic Truck Bodies AB (556613-5066) |
|---|---|
| Koncernmoder | Amymone Holding Aktiebolag (556740-7704) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1923-02-23 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av karosserier för motorfordon, tillverkning av släpfordon och påhängsvagnar (SNI 29200) |
| Adress | Grafikgatan 19, 754 54, Uppsala Besök: Grafikgatan 19, Uppsala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 018-349890 |