Aktiebolag Västerås
Skios Engineering AB
65 sökningar
Omsättning 2026
11,5 mkr
−3,0 %Rörelsemarginal
24,3 %
−0,8 p.e.Soliditet
50,9 %
−10,3 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 529 | 11 880 | 10 658 | 11 161 | 9 879 |
| Rörelseresultat | 2 797 | 2 975 | 2 581 | 3 167 | 2 834 |
| Årets resultat | 2 207 | 3 386 | 2 071 | 2 509 | 1 768 |
| Eget kapital | 6 577 | 10 546 | 7 400 | 5 570 | 3 270 |
| Balansomslutning | 12 931 | 17 249 | 15 345 | 12 365 | 10 049 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 529 | 11 880 | 10 658 | 11 161 | 9 879 |
| Personalkostnader | 2 583 | 2 548 | 2 558 | 2 540 | 2 363 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 185 | 278 | 278 | 278 |
| Övriga externa kostnader | 383 | 318 | 386 | 293 | 294 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 766 | −5 854 | −4 855 | −4 883 | −4 110 |
| Rörelseresultat | 2 797 | 2 975 | 2 581 | 3 167 | 2 834 |
| Ränteintäkter | 7 | 88 | 42 | — | — |
| Räntekostnader | 16 | 0 | 1 | 0 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 789 | 3 062 | 2 622 | 3 167 | 2 828 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 1 207 | 0 | 0 | −600 |
| Skatt | 582 | 883 | 551 | 658 | 460 |
| Årets resultat | 2 207 | 3 386 | 2 071 | 2 509 | 1 768 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 948 | 3 394 | 185 | 464 | 742 |
| Kortfristiga fordringar | 3 662 | 3 934 | 4 232 | 2 994 | 2 903 |
| Kassa och bank | 5 321 | 9 921 | 10 928 | 8 907 | 6 404 |
| Omsättningstillgångar | 8 983 | 13 855 | 15 160 | 11 901 | 9 307 |
| Summa tillgångar | 12 931 | 17 249 | 15 345 | 12 365 | 10 049 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 320 | 7 110 | 5 279 | 3 011 | 1 452 |
| Eget kapital | 6 577 | 10 546 | 7 400 | 5 570 | 3 270 |
| Justerat eget kapital | 6 577 | 10 546 | 8 358 | 6 528 | 4 228 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 1 207 | 1 207 | 1 207 |
| Kortfristiga skulder | 6 354 | 6 703 | 6 738 | 5 588 | 5 572 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 931 | 17 249 | 15 345 | 12 365 | 10 049 |
| Ställda säkerheter | 300 | 0 | 300 | 300 | 300 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2026 omsatte Skios Engineering AB 11,5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,1 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 24,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 50,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva försäljning av datorbaserade program för konstruktionsberäkningar och relaterade konsultuppdrag samt därmed förenlig verksamhet. Vidare ingår även förvaltning av värdepapper.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Peter Bergman (f. 1963) Ordförande, Styrelseledamot
- Mikael Lauth (f. 1962) Styrelseledamot
- Michael Siljö (f. 1965) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jesper Lejdström (f. 1988) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-09-05 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara, samt annan kontorsutrustning (SNI 46501) |
| Adress | Trefasgatan 1, 721 30, Västerås Besök: Trefasgatan 1, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |