Aktiebolag Stockholm
Simba Holding AB
502 sökningar
Omsättning 2025
268 mkr
+35,8 %Rörelsemarginal
4,7 %
−3,0 p.e.Soliditet
5,6 %
−3,9 p.e.Anställda
94
+25,3 %Koncernens bokslut
Koncernredovisningen är en egen serie — växla till Aktiebolaget ovan för bolagets egna bokslut.
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 267 982 | 197 277 | 34 945 | 30 198 | 30 198 | 39 940 |
| Rörelseresultat | 12 648 | 15 214 | 796 | −516 | −516 | 10 675 |
| Årets resultat | 6 156 | 7 605 | 220 | −844 | −844 | 8 452 |
| Eget kapital | 8 736 | 13 617 | 683 | −1 190 | −1 190 | −347 |
| Balansomslutning | 155 140 | 142 511 | 7 331 | 11 219 | 11 273 | 11 814 |
| Anställda | 94 | 75 | 38 | 49 | 49 | 45 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2007-06 | 2006-06 | 2005-06 | 2004-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 267 982 | 197 277 | 34 945 | 30 198 | 30 198 | 39 940 |
| Personalkostnader | 91 317 | 59 870 | 20 264 | 22 232 | 22 232 | 28 441 |
| Av- och nedskrivningar | 16 720 | 10 863 | 251 | 794 | 794 | 969 |
| Övriga externa kostnader | 33 298 | 30 970 | 2 759 | 2 840 | 2 840 | 6 097 |
| Övriga rörelseposter, netto | −113 999 | −80 360 | −10 875 | −4 848 | −4 848 | 6 242 |
| Rörelseresultat | 12 648 | 15 214 | 796 | −516 | −516 | 10 675 |
| Ränteintäkter | 22 | 78 | 1 | — | — | — |
| Räntekostnader | 6 480 | 4 591 | 116 | 384 | 384 | 1 021 |
| Resultat efter finansiella poster | 6 190 | 10 701 | 681 | −895 | −895 | 8 969 |
| Skatt | 34 | 3 096 | 460 | −51 | −51 | 517 |
| Årets resultat | 6 156 | 7 605 | 220 | −844 | −844 | 8 452 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2007-06 | 2006-06 | 2005-06 | 2004-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 68 097 | 68 998 | 398 | 3 011 | 3 011 | 3 346 |
| Varulager | 14 224 | 10 274 | 2 515 | 1 512 | 1 512 | 1 179 |
| Kortfristiga fordringar | 72 786 | 63 112 | 3 457 | 6 696 | 6 696 | 5 230 |
| Kassa och bank | 33 | 127 | 961 | 0 | 55 | 2 059 |
| Omsättningstillgångar | 87 043 | 73 513 | 6 933 | 8 208 | 8 263 | 8 468 |
| Summa tillgångar | 155 140 | 142 511 | 7 331 | 11 219 | 11 273 | 11 814 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 480 | 5 912 | 351 | −458 | −458 | −9 188 |
| Eget kapital | 8 736 | 13 617 | 683 | −1 190 | −1 190 | −347 |
| Justerat eget kapital | 8 736 | 13 617 | 683 | −1 190 | −1 190 | −347 |
| Avsättningar | 0 | 382 | 331 | 538 | 538 | 621 |
| Långfristiga skulder | 25 700 | 42 736 | 0 | 3 729 | 3 783 | 4 278 |
| Kortfristiga skulder | 120 704 | 85 776 | 6 317 | 8 143 | 8 143 | 7 261 |
| Summa eget kapital och skulder | 155 140 | 142 511 | 7 331 | 11 219 | 11 273 | 11 814 |
| Ställda säkerheter | 43 100 | 38 065 | 3 000 | 4 279 | 4 279 | 4 279 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets huvudsakliga syfte är att äga och förvalta aktier eller andelar i andra bolag, samt att bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ronny Anders Kiefer (f. 1982) Ordförande, Styrelseledamot
- Nicolas Sundberg (f. 1969) Styrelseledamot
- Daniel Fjäll (f. 1981) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Linus Eriksson (f. 1987) Huvudansvarig revisor
- Joakim Westerberg (f. 1989) Extern firmatecknare
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1993-07-05 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Spårgatan 10, 602 23, Norrköping Besök: Spårgatan 10, Norrköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |