Aktiebolag Fagersta
Seco Tools Aktiebolag
926 sökningar
5,9 mdkr
+19,8 %18,7 %
+12,5 p.e.45,2 %
+3,8 p.e.4 790
+5,4 %Koncernens bokslut
Koncernredovisningen är en egen serie — växla till Aktiebolaget ovan för bolagets egna bokslut.
| Belopp i tkr | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 858 000 | 4 889 000 | 6 536 000 | 6 034 000 | 5 451 000 | 4 936 000 | 4 333 000 |
| Rörelseresultat | 1 098 000 | 307 000 | 1 332 000 | 1 491 000 | 1 266 000 | 1 100 000 | 809 000 |
| Årets resultat | 742 000 | 161 000 | 890 000 | 1 017 000 | 873 000 | 784 000 | 544 000 |
| Eget kapital | 2 620 000 | 2 230 000 | 2 603 000 | 2 406 000 | 2 221 000 | 2 207 000 | 1 982 000 |
| Balansomslutning | 5 802 000 | 5 389 000 | 6 412 000 | 5 271 000 | 4 546 000 | 4 198 000 | 3 669 000 |
| Anställda | 4 790 | 4 545 | 5 043 | 1 495 | 4 105 | 3 987 | 3 886 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2010-12 | 2009-12 | 2008-12 | 2007-12 | 2006-12 | 2005-12 | 2004-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 858 000 | 4 889 000 | 6 536 000 | 6 034 000 | 5 451 000 | 4 936 000 | 4 333 000 |
| Kostnad sålda varor | 2 459 000 | 2 330 000 | 2 850 000 | 2 408 000 | 2 232 000 | 2 026 000 | 2 069 000 |
| Bruttoresultat | 3 399 000 | 2 559 000 | 3 686 000 | 3 626 000 | 3 219 000 | 2 910 000 | 2 264 000 |
| Rörelseresultat | 1 098 000 | 307 000 | 1 332 000 | 1 491 000 | 1 266 000 | 1 100 000 | 809 000 |
| Ränteintäkter | 25 000 | 18 000 | 73 000 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 99 000 | 102 000 | 159 000 | 73 000 | 50 000 | 38 000 | 35 000 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 024 000 | 223 000 | 1 246 000 | 1 437 000 | 1 235 000 | 1 094 000 | 781 000 |
| Skatt | 282 000 | 62 000 | 356 000 | 420 000 | 362 000 | 310 000 | 237 000 |
| Årets resultat | 742 000 | 161 000 | 890 000 | 1 017 000 | 873 000 | 784 000 | 544 000 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2010-12 | 2009-12 | 2008-12 | 2007-12 | 2006-12 | 2005-12 | 2004-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 956 000 | 2 842 000 | 2 987 000 | 2 256 000 | 1 973 000 | 1 840 000 | 1 603 000 |
| Varulager | 1 394 000 | 1 275 000 | 1 568 000 | 1 299 000 | 1 117 000 | 1 010 000 | 855 000 |
| Kortfristiga fordringar | 1 286 000 | 1 086 000 | 1 573 000 | 1 422 000 | 1 213 000 | 1 122 000 | 943 000 |
| Kassa och bank | 166 000 | 186 000 | 284 000 | 294 000 | 243 000 | 226 000 | 173 000 |
| Omsättningstillgångar | 2 846 000 | 2 547 000 | 3 425 000 | 3 015 000 | 2 573 000 | 2 358 000 | 2 066 000 |
| Summa tillgångar | 5 802 000 | 5 389 000 | 6 412 000 | 5 271 000 | 4 546 000 | 4 198 000 | 3 669 000 |
| Aktiekapital | 73 000 | 73 000 | 73 000 | 73 000 | 73 000 | 73 000 | 73 000 |
| Balanserat resultat | 1 623 000 | 1 705 000 | 1 280 000 | 1 165 000 | 1 165 000 | 1 166 000 | 1 253 000 |
| Eget kapital | 2 620 000 | 2 230 000 | 2 603 000 | 2 406 000 | 2 221 000 | 2 207 000 | 1 982 000 |
| Justerat eget kapital | 2 620 000 | 2 230 000 | 2 603 000 | 2 406 000 | 2 221 000 | 2 207 000 | 1 982 000 |
| Avsättningar | 301 000 | 58 000 | 51 000 | 76 000 | 57 000 | 5 000 | 526 000 |
| Långfristiga skulder | 520 000 | 531 000 | 565 000 | 435 000 | 474 000 | 608 000 | 192 000 |
| Kortfristiga skulder | 2 361 000 | 2 570 000 | 3 193 000 | 2 354 000 | 1 794 000 | 1 378 000 | 969 000 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 802 000 | 5 389 000 | 6 412 000 | 5 271 000 | 4 546 000 | 4 198 000 | 3 669 000 |
| Ställda säkerheter | 2 000 | 2 000 | 40 000 | 2 000 | 1 000 | 1 000 | 6 000 |
| Ansvarsförbindelser | 85 000 | 105 000 | 140 000 | 15 000 | 55 000 | 52 000 | 26 000 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 337 granskade bolag ligger Seco Tools Aktiebolag bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 7,3 miljarder kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 16,8 procent, och soliditeten var hög — 51,7 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 095 personer, med säte i Fagersta.
Bolaget ska ha till föremål för sin verksamhet att bedriva indust- riell verksamhet, företrädesvis inom branscherna hårdmetall, verk- tyg, elektronik- och processystem relaterade till verktyg och verktygshantering samt andra därmed förenliga eller jämförbara brancher, samt att äga, förvalta och bedriva handel med fast egen- dom, aktier och andra värdehandlingar. Bolaget ska även kunna bedriva verksamhet avseende leasing och annan finansiering samt utlåning och annan därmed förenlig verksamhet. Verksamheten ska kunna drivas direkt eller genom ägande i andra företag. Bolaget har rätt att ingå borgen eller ställa annan säkerhet för förbindelser, som dotterföretag eller intresseföretag till bola- get ingått.
Styrelse & ledning
- Stefan Steenstrup (f. 1970) Verkställande direktör
- Anders Klaxman (f. 1966) Ordförande, Styrelseledamot
- David Romlin (f. 1966) Styrelseledamot
- Kristian Hedborg (f. 1979) Styrelseledamot
- Stefan Steenstrup (f. 1970) Styrelseledamot
- Leif Westberg (f. 1963) Styrelseledamot
- Stefan Larsson Fritz (f. 1980) Styrelsesuppleant
- Johan Nises (f. 1983) Styrelsesuppleant
- Hanna Lye (f. 1974) Extern firmatecknare
- Dan Lundahl (f. 1978) Extern firmatecknare
- Maria Blomqvist (f. 1980) Extern firmatecknare
- Johanna Alkberg (f. 1990) Extern firmatecknare
- Mia Bökmark (f. 1967) Extern firmatecknare
- Ronnie Bylund (f. 1967) Extern firmatecknare
- Emma Maria Elisabeth Karlsson (f. 1980) Huvudansvarig revisor
- Stefan Frölander (f. 1972) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | Sandvik Aktiebolag (556000-3468) |
|---|---|
| Koncernmoder | Sandvik Aktiebolag (556000-3468) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1960-02-24 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av verktyg och redskap (SNI 25630) |
| Adress | 737 82, Fagersta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0223-40000 |