Aktiebolag Partille
Scantec Nordic AB
802 sökningar
Omsättning 2025
84,1 mkr
+59,0 %Rörelsemarginal
8,5 %
+7,3 p.e.Soliditet
34,6 %
+23,1 p.e.Anställda
13
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 84 069 | 52 887 | 54 398 | 50 759 | 44 649 | 42 498 | 46 733 | 49 531 |
| Rörelseresultat | 7 187 | 656 | 440 | 1 367 | 921 | 1 117 | −309 | 422 |
| Årets resultat | 5 001 | 360 | 125 | 789 | 759 | 967 | −428 | 280 |
| Eget kapital | 8 236 | 4 215 | 3 855 | 3 730 | 2 941 | 2 182 | 1 215 | 1 644 |
| Balansomslutning | 23 817 | 36 563 | 16 044 | 11 606 | 15 309 | 13 452 | 15 932 | 15 559 |
| Anställda | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 15 | 16 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 84 069 | 52 887 | 54 398 | 50 759 | 44 649 | 42 498 | 46 733 | 49 531 |
| Personalkostnader | 14 079 | 13 172 | 12 997 | 12 602 | 11 791 | 12 000 | 13 043 | 13 050 |
| Av- och nedskrivningar | 63 | 80 | 71 | 76 | 61 | 23 | 22 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 6 966 | 6 168 | 5 965 | 5 527 | 4 909 | 4 807 | 6 261 | 6 061 |
| Övriga rörelseposter, netto | −55 774 | −32 811 | −34 925 | −31 187 | −26 967 | −24 551 | −27 716 | −29 980 |
| Rörelseresultat | 7 187 | 656 | 440 | 1 367 | 921 | 1 117 | −309 | 422 |
| Ränteintäkter | 5 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 27 | 147 | 225 | 341 | 164 | 149 | 120 | 142 |
| Resultat efter finansiella poster | 7 165 | 510 | 216 | 1 026 | 759 | 967 | −428 | 280 |
| Bokslutsdispositioner | −850 | −50 | −50 | −50 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 1 314 | 100 | 40 | 187 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 5 001 | 360 | 125 | 789 | 759 | 967 | −428 | 280 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 148 | 332 | 146 | 217 | 433 | 247 | 261 | 250 |
| Varulager | 5 879 | 15 108 | 6 046 | 5 257 | 4 718 | 4 563 | 5 549 | 5 174 |
| Kortfristiga fordringar | 14 635 | 21 123 | 9 852 | 6 043 | 8 222 | 7 301 | 9 676 | 10 102 |
| Kassa och bank | 3 155 | 0 | 0 | 89 | 1 936 | 1 341 | 446 | 32 |
| Omsättningstillgångar | 23 669 | 36 232 | 15 897 | 11 389 | 14 876 | 13 205 | 15 671 | 15 308 |
| Summa tillgångar | 23 817 | 36 563 | 16 044 | 11 606 | 15 309 | 13 452 | 15 932 | 15 559 |
| Aktiekapital | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Balanserat resultat | 3 375 | 3 495 | 3 370 | 2 581 | 1 822 | 855 | 1 283 | 1 004 |
| Eget kapital | 8 236 | 4 215 | 3 855 | 3 730 | 2 941 | 2 182 | 1 215 | 1 644 |
| Justerat eget kapital | 9 030 | 4 334 | 3 934 | 3 770 | 2 941 | 2 182 | 1 215 | 1 644 |
| Obeskattade reserver | 1 000 | 150 | 100 | 50 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 3 124 | 2 004 | 1 033 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 14 581 | 29 074 | 10 085 | 6 793 | 12 368 | 11 270 | 14 717 | 13 915 |
| Summa eget kapital och skulder | 23 817 | 36 563 | 16 044 | 11 606 | 15 309 | 13 452 | 15 932 | 15 559 |
| Ställda säkerheter | 6 000 | 6 000 | 6 000 | 6 000 | 14 490 | 14 803 | 15 990 | 16 645 |
| Ansvarsförbindelser | 1 000 | 1 500 | 0 | 0 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 333 granskade bolag ligger Scantec Nordic AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 84,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,5 procent, och soliditeten var god — 34,6 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 59 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 13 personer, med säte i Partille.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva handel, försäljning och service av laboratorieutrustning och vetenskaplig utrustning för kemiska analyser, äga och förvalta aktier och värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Jonas Andersson (f. 1970) Verkställande direktör
Styrelse
- Frank Jan Bosvik (f. 1952) Ordförande, Styrelseledamot
- Erik Bosvik (f. 1982) Styrelseledamot
- Folke Andersson (f. 1945) Styrelseledamot
- Jonas Andersson (f. 1970) Styrelseledamot
- Margareta Linnéa Andersson (f. 1946) Styrelsesuppleant
- Liv Bosvik (f. 1953) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Mats Lennevi (f. 1965) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1973-10-11 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med mät- och precisionsinstrument (SNI 46641) |
| Adress | Fabriksstråket 29, 433 76, Jonsered Besök: Fabriksstråket 29, Jonsered |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |