Aktiebolag Malmö
Saveen & Werner AB
191 sökningar
Omsättning 2025
58,2 mkr
+9,5 %Rörelsemarginal
1,7 %
+5,2 p.e.Soliditet
51,4 %
+6,5 p.e.Anställda
11
−8,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 58 150 | 53 128 | 48 391 | 52 798 | 85 207 | 52 689 | 32 510 | 30 221 |
| Rörelseresultat | 997 | −1 833 | −1 560 | 43 | 10 851 | 4 357 | 1 028 | 311 |
| Årets resultat | 1 000 | −581 | 61 | 774 | 6 444 | 5 388 | 1 334 | 288 |
| Eget kapital | 10 566 | 9 567 | 10 149 | 10 087 | 12 889 | 8 530 | 3 141 | 1 808 |
| Balansomslutning | 20 546 | 21 273 | 19 644 | 24 123 | 25 262 | 17 610 | 10 831 | 9 402 |
| Anställda | 11 | 12 | 12 | 12 | 11 | 11 | 11 | 11 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 58 150 | 53 128 | 48 391 | 52 798 | 85 207 | 52 689 | 32 510 | 30 221 |
| Personalkostnader | 9 015 | 8 770 | 8 567 | 8 115 | 8 261 | 6 363 | 6 395 | 6 427 |
| Av- och nedskrivningar | 264 | 333 | 119 | 0 | 222 | 216 | 174 | 135 |
| Övriga externa kostnader | 7 161 | 7 933 | 7 636 | 7 343 | 5 286 | 4 313 | 3 900 | 3 752 |
| Övriga rörelseposter, netto | −40 713 | −37 925 | −33 629 | −37 297 | −60 587 | −37 440 | −21 013 | −19 596 |
| Rörelseresultat | 997 | −1 833 | −1 560 | 43 | 10 851 | 4 357 | 1 028 | 311 |
| Ränteintäkter | 3 | 37 | 42 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 4 | 5 | 19 | 20 | 79 | 77 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 000 | −1 603 | −1 737 | 796 | 10 832 | 5 782 | 1 334 | 288 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 1 000 | 1 910 | 0 | −2 710 | −200 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | −22 | 113 | 22 | 1 678 | 193 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 1 000 | −581 | 61 | 774 | 6 444 | 5 388 | 1 334 | 288 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 161 | 2 518 | 1 956 | 1 860 | 1 864 | 1 576 | 1 689 | 1 311 |
| Varulager | 10 742 | 9 214 | 8 505 | 8 482 | 4 392 | 4 208 | 5 359 | 5 087 |
| Kortfristiga fordringar | 6 627 | 6 704 | 5 596 | 7 780 | 5 695 | 5 640 | 3 554 | 2 821 |
| Kassa och bank | 1 016 | 2 837 | 3 587 | 6 001 | 13 311 | 6 186 | 230 | 183 |
| Omsättningstillgångar | 18 385 | 18 755 | 17 688 | 22 263 | 23 398 | 16 034 | 9 143 | 8 092 |
| Summa tillgångar | 20 546 | 21 273 | 19 644 | 24 123 | 25 262 | 17 610 | 10 831 | 9 402 |
| Aktiekapital | 1 788 | 1 788 | 1 788 | 1 787 | 1 788 | 1 788 | 1 787 | 1 788 |
| Balanserat resultat | 7 778 | 8 360 | 8 300 | 7 526 | 4 657 | 1 354 | 20 | −268 |
| Eget kapital | 10 566 | 9 567 | 10 149 | 10 087 | 12 889 | 8 530 | 3 141 | 1 808 |
| Justerat eget kapital | 10 566 | 9 567 | 10 943 | 12 398 | 15 200 | 8 689 | 3 141 | 1 808 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 1 000 | 2 910 | 2 910 | 200 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 1 107 | 2 034 |
| Kortfristiga skulder | 9 680 | 11 406 | 8 195 | 10 826 | 9 163 | 8 580 | 6 583 | 5 560 |
| Summa eget kapital och skulder | 20 546 | 21 273 | 19 644 | 24 123 | 25 262 | 17 610 | 10 831 | 9 402 |
| Ställda säkerheter | 3 800 | 3 800 | 3 800 | 3 800 | 3 800 | 3 800 | 3 800 | 3 800 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 085 | 2 259 | 2 259 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 679 granskade bolag ligger Saveen & Werner AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 58,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 1,7 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 51,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 9 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 11 personer, med säte i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet skall omfatta att köpa, sälja och utveckla laboratorieprodukter såsom kemikalier, plast, glas och instrument samt att förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Joachim Sebastian Salé (f. 1973) Verkställande direktör
Styrelse
- Joachim Sebastian Salé (f. 1973) Ordförande, Styrelseledamot
- Hampus Hänke Salé (f. 1977) Styrelseledamot
- Anders Hansson (f. 1974) Styrelseledamot
- Pal Béla Szécsi (f. 1952) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Mattias Kristensson (f. 1975) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Saveen & Werner AB (556373-3897) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1989-10-17 |
|---|---|
| Bransch | Icke-specialiserad partihandel (SNI 46900) |
| Adress | Limhamnsvägen 110, 216 13, Limhamn Besök: Limhamnsvägen 110, Limhamn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 040-510000 |