Aktiebolag Linköping 212 sökningar
Sandbäckens Rör i Norrköping AB
Värme- och sanitetsarbeten
115,3 mkr
−26,1 %-6,2 %
+0,9 p.e.60,3 %
+8,7 p.e.57
−29,6 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 115 273 | 155 911 | 194 394 | 191 535 | 154 167 | 164 851 | 198 110 | 113 934 |
| Rörelseresultat | −7 169 | −11 106 | 4 359 | 8 986 | 2 311 | −317 | 16 045 | 8 010 |
| Årets resultat | 480 | −97 | 2 779 | 3 472 | 2 282 | 2 001 | 12 218 | 4 944 |
| Eget kapital | 36 317 | 35 837 | 35 934 | 31 018 | 27 547 | 25 265 | 23 264 | 14 546 |
| Balansomslutning | 60 236 | 69 513 | 71 592 | 73 299 | 78 353 | 58 527 | 71 650 | 60 346 |
| Anställda | 57 | 81 | 89 | 95 | 93 | 105 | 111 | 120 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 115 273 | 155 911 | 194 394 | 191 535 | 154 167 | 164 851 | 198 110 | 113 934 |
| Personalkostnader | 44 451 | 64 326 | 66 044 | 65 266 | 61 191 | 65 713 | 73 651 | 41 456 |
| Av- och nedskrivningar | 43 | 36 | 279 | 380 | 376 | 403 | 461 | 149 |
| Övriga externa kostnader | 22 064 | 24 074 | 30 684 | 24 798 | 22 430 | 24 699 | 26 833 | 15 716 |
| Övriga rörelseposter, netto | −55 884 | −78 581 | −93 028 | −92 105 | −67 859 | −74 353 | −81 120 | −48 603 |
| Rörelseresultat | −7 169 | −11 106 | 4 359 | 8 986 | 2 311 | −317 | 16 045 | 8 010 |
| Ränteintäkter | 324 | 84 | 123 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 8 | 370 | 131 | 11 | 22 | 14 | 33 | 44 |
| Resultat efter finansiella poster | −6 854 | −11 391 | 4 351 | 9 088 | 2 369 | −248 | 16 047 | 8 016 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 11 500 | 0 | 1 104 | 656 | 3 111 | 0 | −1 700 |
| Koncernbidrag | 8 500 | 0 | 0 | −5 500 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 1 166 | 206 | 1 572 | 1 220 | 743 | 862 | 3 829 | 1 372 |
| Årets resultat | 480 | −97 | 2 779 | 3 472 | 2 282 | 2 001 | 12 218 | 4 944 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 416 | 97 | 133 | 278 | 658 | 988 | 1 391 | 1 864 |
| Varulager | 1 414 | 1 690 | 3 404 | 2 027 | 1 980 | 2 162 | 2 023 | 1 797 |
| Kortfristiga fordringar | 58 406 | 67 726 | 68 055 | 70 994 | 75 715 | 55 377 | 68 236 | 56 685 |
| Omsättningstillgångar | 59 821 | 69 416 | 71 459 | 73 021 | 77 695 | 57 539 | 70 259 | 58 482 |
| Summa tillgångar | 60 236 | 69 513 | 71 592 | 73 299 | 78 353 | 58 527 | 71 650 | 60 346 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 100 |
| Balanserat resultat | 35 617 | 35 714 | 32 935 | 27 326 | 25 045 | 17 118 | 4 900 | 3 456 |
| Eget kapital | 36 317 | 35 837 | 35 934 | 31 018 | 27 547 | 25 265 | 23 264 | 14 546 |
| Justerat eget kapital | 36 317 | 35 837 | 35 934 | 31 018 | 28 424 | 26 662 | 27 132 | 18 414 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 104 | 1 760 | 4 871 | 4 871 |
| Kortfristiga skulder | 23 919 | 33 676 | 35 658 | 42 281 | 49 702 | 31 502 | 43 515 | 40 929 |
| Summa eget kapital och skulder | 60 236 | 69 513 | 71 592 | 73 299 | 78 353 | 58 527 | 71 650 | 60 346 |
| Ställda säkerheter | 5 000 | 3 000 | 0 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 953 granskade bolag ligger Sandbäckens Rör i Norrköping AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 115,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -6,2 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 60,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 26 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 57 personer, med säte i Linköping.
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva installations-, service- och konsultverksamhet inom VVS och ventilation ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Robert Olsson (f. 1971) Verkställande direktör
- Anders Buskas (f. 1971) Ordförande, Styrelseledamot
- Eric Stenholm (f. 1984) Styrelseledamot
- Robert Olsson (f. 1971) Styrelsesuppleant
- Eva Jonsson (f. 1967) Extern firmatecknare
- Terese Boberg (f. 1980) Extern firmatecknare
- Hans Peter von Knorring (f. 1979) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Nimlas Sweden AB (556469-9956) |
|---|---|
| Koncernmoder | Nimlas Sweden AB (556469-9956) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2000-01-04 |
|---|---|
| Adress | Sunnorpsgatan 6, 582 73, Linköping Besök: Jungmansgatan 3, Norrköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 011-4707950 |