Aktiebolag Kumla
Saferoad Services AB
307 sökningar
Omsättning 2025
238,2 mkr
+11,5 %Rörelsemarginal
6,2 %
+3,8 p.e.Soliditet
59,4 %
+10,3 p.e.Anställda
54
+17,4 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 238 173 | 213 515 | 174 036 | 183 721 | 185 526 |
| Rörelseresultat | 14 763 | 5 222 | 8 223 | 20 239 | 24 157 |
| Årets resultat | −79 | 729 | 6 331 | 7 139 | −6 052 |
| Eget kapital | 60 419 | 39 434 | 45 051 | 48 863 | 41 149 |
| Balansomslutning | 139 025 | 110 237 | 94 699 | 108 886 | 112 762 |
| Anställda | 54 | 46 | 37 | 32 | 35 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 238 173 | 213 515 | 174 036 | 183 721 | 185 526 |
| Personalkostnader | 65 482 | 57 159 | 37 911 | 47 098 | 40 064 |
| Av- och nedskrivningar | 10 596 | 8 563 | 10 313 | 8 485 | 7 863 |
| Övriga externa kostnader | 57 507 | 43 526 | 31 431 | 27 799 | 21 771 |
| Övriga rörelseposter, netto | −89 825 | −99 045 | −86 158 | −80 100 | −91 671 |
| Rörelseresultat | 14 763 | 5 222 | 8 223 | 20 239 | 24 157 |
| Ränteintäkter | 1 809 | 717 | 1 053 | — | — |
| Räntekostnader | 3 182 | 1 157 | 596 | 735 | 620 |
| Resultat efter finansiella poster | 13 391 | 4 782 | 8 680 | 20 559 | 23 736 |
| Bokslutsdispositioner | −9 407 | −4 000 | −545 | 1 345 | −274 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | −14 400 | −29 500 |
| Skatt | 4 063 | 53 | 1 804 | 364 | 14 |
| Årets resultat | −79 | 729 | 6 331 | 7 139 | −6 052 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 59 168 | 56 334 | 39 682 | 43 563 | 41 053 |
| Varulager | 17 679 | 3 639 | 3 559 | 2 933 | 2 124 |
| Kortfristiga fordringar | 17 783 | 17 687 | 15 001 | 14 357 | 19 219 |
| Kassa och bank | 44 395 | 32 577 | 36 457 | 48 033 | 50 366 |
| Omsättningstillgångar | 79 857 | 53 903 | 55 017 | 65 323 | 71 709 |
| Summa tillgångar | 139 025 | 110 237 | 94 699 | 108 886 | 112 762 |
| Aktiekapital | 13 700 | 13 700 | 13 700 | 13 700 | 13 700 |
| Balanserat resultat | 24 032 | 24 316 | 24 286 | 27 245 | 32 676 |
| Eget kapital | 60 419 | 39 434 | 45 051 | 48 863 | 41 149 |
| Justerat eget kapital | 82 542 | 54 088 | 56 529 | 59 908 | 53 261 |
| Obeskattade reserver | 27 863 | 18 456 | 14 456 | 13 911 | 15 255 |
| Avsättningar | 379 | 374 | 368 | 279 | 343 |
| Långfristiga skulder | 18 868 | 21 973 | 9 367 | 8 024 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 53 619 | 30 000 | 25 457 | 37 809 | 56 015 |
| Summa eget kapital och skulder | 139 025 | 110 237 | 94 699 | 108 886 | 112 762 |
| Ställda säkerheter | 25 845 | 25 904 | 25 948 | 24 845 | 24 845 |
Verksamhet
Med 238,2 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör Saferoad Services AB till den övre fjärdedelen bland branschens 506 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 6,2 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 59,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 12 procent. Bolaget sysselsatte 54 personer och har sitt säte i Kumla.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet, handel samt produktion av och med vägtrafik- och säkerhetsprodukter samt konsultverksamhet inom ovanstående verksamheter, handel med och förvaltning av fastigheter, aktier och värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Schønning Steinar Holtskog (f. 1984) Verkställande direktör
Styrelse
- Grzegorz Baginski (f. 1973) Ordförande, Styrelseledamot
- Daniel Wojdylo (f. 1976) Styrelseledamot
- Schønning Steinar Holtskog (f. 1984) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Pontus Ekevid (f. 1990) Huvudansvarig revisor
- Cecilia Seffel (f. 1986) Delgivningsbar person
Koncern
| Moderbolag | SAFEROAD HOLDING AS |
|---|---|
| Koncernmoder | SRH BRIDGECO AS |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1995-07-18 |
|---|---|
| Bransch | Anläggning av vägar och motorvägar (SNI 42110) |
| Adress | Kalkugnsgatan 14, 692 92, Kumla Besök: Kalkugnsgatan 14, Kumla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |