Aktiebolag Härryda
Rosemount Tank Radar AB
742 sökningar
1,1 mdkr
−9,0 %12,5 %
−0,6 p.e.83,7 %
−0,4 p.e.397
−5,3 %Koncernens bokslut
Koncernredovisningen är en egen serie — växla till Aktiebolaget ovan för bolagets egna bokslut.
| Belopp i tkr | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 137 743 | 1 249 881 | 1 398 274 | 1 199 624 | 1 189 170 | 1 034 523 | 1 122 521 |
| Rörelseresultat | 142 733 | 164 275 | 311 338 | 286 347 | 304 371 | 231 390 | 224 691 |
| Årets resultat | 115 504 | 135 672 | 234 105 | 217 971 | 239 103 | 41 943 | 144 350 |
| Eget kapital | 1 753 275 | 1 641 809 | 1 524 859 | 1 270 367 | 1 037 478 | 806 836 | 579 578 |
| Balansomslutning | 2 094 956 | 1 953 264 | 1 872 949 | 1 571 351 | 1 392 105 | 1 302 095 | 924 347 |
| Anställda | 397 | 419 | 401 | 389 | 362 | 375 | 399 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09 | 2017-09 | 2016-09 | 2015-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 137 743 | 1 249 881 | 1 398 274 | 1 199 624 | 1 189 170 | 1 034 523 | 1 122 521 |
| Kostnad sålda varor | 605 836 | 666 349 | 719 935 | 580 125 | 589 567 | 525 302 | 583 567 |
| Bruttoresultat | 531 907 | 583 532 | 678 339 | 619 499 | 599 603 | 509 221 | 538 954 |
| Rörelseresultat | 142 733 | 164 275 | 311 338 | 286 347 | 304 371 | 231 390 | 224 691 |
| Ränteintäkter | 1 301 | 5 246 | 1 523 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 228 | 585 | 13 738 | 9 617 | 521 | 1 327 | 11 843 |
| Resultat efter finansiella poster | 142 806 | 168 936 | 299 123 | 277 546 | 304 743 | 230 227 | 213 814 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −175 000 | −27 196 |
| Skatt | 27 302 | 33 264 | 65 018 | 59 575 | 65 640 | 13 284 | 42 268 |
| Årets resultat | 115 504 | 135 672 | 234 105 | 217 971 | 239 103 | 41 943 | 144 350 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09 | 2017-09 | 2016-09 | 2015-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 448 006 | 407 972 | 1 094 510 | 410 249 | 401 654 | 399 425 | 305 467 |
| Varulager | 101 918 | 68 836 | 72 998 | 72 335 | 85 615 | 85 637 | 94 876 |
| Kortfristiga fordringar | 321 198 | 238 288 | 300 388 | 211 502 | 271 077 | 465 783 | 232 691 |
| Kassa och bank | 1 223 834 | 1 238 168 | 405 053 | 877 265 | 633 759 | 351 250 | 291 313 |
| Omsättningstillgångar | 1 646 950 | 1 545 292 | 778 439 | 1 161 102 | 990 451 | 902 670 | 618 880 |
| Summa tillgångar | 2 094 956 | 1 953 264 | 1 872 949 | 1 571 351 | 1 392 105 | 1 302 095 | 924 347 |
| Aktiekapital | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 |
| Balanserat resultat | 1 622 771 | 1 491 137 | 1 275 754 | 1 037 396 | 783 375 | 574 893 | 420 228 |
| Eget kapital | 1 753 275 | 1 641 809 | 1 524 859 | 1 270 367 | 1 037 478 | 806 836 | 579 578 |
| Justerat eget kapital | 1 753 275 | 1 641 809 | 1 524 859 | 1 270 367 | 1 037 478 | 806 836 | 579 578 |
| Avsättningar | 42 681 | 47 225 | 45 805 | 43 596 | 38 875 | 34 146 | 22 914 |
| Kortfristiga skulder | 299 000 | 264 230 | 302 285 | 257 388 | 315 752 | 461 113 | 321 855 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 094 956 | 1 953 264 | 1 872 949 | 1 571 351 | 1 392 105 | 1 302 095 | 924 347 |
| Ansvarsförbindelser | 11 853 | 9 927 | 16 792 | 7 377 | 12 285 | 14 867 | 11 266 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 336 granskade bolag ligger Rosemount Tank Radar AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 1,4 miljarder kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -0,2 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 80,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 446 personer och har sitt säte i Härryda.
Föremålet för bolagets verksamhet är utveckling, tillverkning och försäljning av elektroniksystem för handelfartyg och landbaserade anläggningar. Bolaget skall också bedriva därmed förenlig verksam- het.
Styrelse & ledning
- Geir Aanensen (f. 1973) Verkställande direktör
- Thomas Örtenberg (f. 1970) Ordförande, Styrelseledamot
- Geir Aanensen (f. 1973) Styrelseledamot
- Peter Larsson (f. 1979) Styrelseledamot
- Linda Kristiansson (f. 1974) Styrelseledamot
- Johan Berg (f. 1970) Styrelsesuppleant
- Charlotta Nordin (f. 1973) Styrelsesuppleant
- Lars Göran Mayner (f. 1969) Extern firmatecknare
- Per Ahlgren (f. 1971) Extern vice VD
- Daniel Haglund (f. 1974) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | EMERSON ELECTRIC COMPANY |
|---|---|
| Koncernmoder | EMERSON ELECTRIC COMPANY |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1944-03-13 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering (SNI 26510) |
| Adress | Box 150, 435 23, Mölnlycke Besök: Box 150, Mölnlycke |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 031-3370000 |