Aktiebolag Västerås
PS Projectutveckling AB
121 sökningar
Omsättning 2025
1,5 mkr
+110,1 %Rörelsemarginal
-83,7 %
+48,0 p.e.Soliditet
36,8 %
−0,8 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 452 | 691 | 872 | 2 542 | 1 559 |
| Rörelseresultat | −1 215 | −910 | −1 310 | −1 504 | −114 |
| Årets resultat | 678 | −682 | 2 044 | 1 188 | 1 904 |
| Eget kapital | 5 054 | 4 376 | 5 058 | 5 013 | 3 825 |
| Balansomslutning | 13 742 | 11 655 | 11 960 | 11 094 | 10 203 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 452 | 691 | 872 | 2 542 | 1 559 |
| Personalkostnader | 990 | 900 | 1 037 | 1 211 | 793 |
| Av- och nedskrivningar | 47 | 68 | 92 | 133 | 277 |
| Övriga externa kostnader | 328 | 535 | 673 | 886 | 481 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 302 | −98 | −380 | −1 816 | −122 |
| Rörelseresultat | −1 215 | −910 | −1 310 | −1 504 | −114 |
| Ränteintäkter | 147 | 150 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 12 |
| Resultat efter finansiella poster | 678 | −682 | 544 | 1 188 | 1 904 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 1 500 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 678 | −682 | 2 044 | 1 188 | 1 904 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 6 982 | 7 194 | 4 941 | 3 841 | 3 790 |
| Kortfristiga fordringar | 4 056 | 4 017 | 6 380 | 4 446 | 3 564 |
| Kassa och bank | 2 704 | 444 | 639 | 2 807 | 2 848 |
| Omsättningstillgångar | 6 760 | 4 461 | 7 019 | 7 253 | 6 413 |
| Summa tillgångar | 13 742 | 11 655 | 11 960 | 11 094 | 10 203 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 276 | 4 958 | 2 914 | 3 725 | 1 821 |
| Eget kapital | 5 054 | 4 376 | 5 058 | 5 013 | 3 825 |
| Justerat eget kapital | 5 054 | 4 376 | 5 058 | 5 013 | 3 825 |
| Långfristiga skulder | 13 | 0 | 1 | 176 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 8 675 | 7 279 | 6 901 | 5 905 | 6 377 |
| Summa eget kapital och skulder | 13 742 | 11 655 | 11 960 | 11 094 | 10 203 |
| Ställda säkerheter | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 8 080 | 8 080 |
Verksamhet
PS Projectutveckling AB omsatte 1,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 748 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -83,7 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 36,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 110 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet, fastighets- och värdepappersförvaltning, handel och förvaltning av veteranbilar samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Patrik Sahlin (f. 1967) Styrelseledamot
- Ulrica Sahlin (f. 1967) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jesper Lejdström (f. 1988) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-06-13 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Flottiljgatan 85, 721 31, Västerås Besök: Flottiljgatan 85, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |