Aktiebolag Munkfors
Pragmatica Holding AB
198 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
99,1 %
+2,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −8 | −19 | −22 | −51 | −7 | −6 | −4 | −21 |
| Årets resultat | −3 913 | 9 894 | −21 003 | 30 000 | 0 | 0 | 0 | 14 |
| Eget kapital | 15 031 | 18 944 | 9 051 | 30 054 | 54 | 54 | 54 | 54 |
| Balansomslutning | 15 168 | 19 522 | 9 333 | 30 184 | 179 | 179 | 181 | 179 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 8 | 19 | 22 | 51 | 7 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −8 | −19 | −22 | −51 | −7 | −6 | −4 | −21 |
| Ränteintäkter | 43 | 10 360 | 101 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 3 940 | 0 | 20 930 | 0 | 0 | 3 | 3 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 906 | 10 342 | −20 851 | 29 959 | −7 | −9 | −8 | −25 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 41 | 7 | 9 | 8 | 40 |
| Skatt | 7 | 448 | 152 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Årets resultat | −3 913 | 9 894 | −21 003 | 30 000 | 0 | 0 | 0 | 14 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 14 010 | 17 298 | 5 006 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Kortfristiga fordringar | 61 | 126 | 141 | 30 070 | 63 | 56 | 49 | 40 |
| Kassa och bank | 1 097 | 2 098 | 4 186 | 14 | 16 | 22 | 32 | 39 |
| Omsättningstillgångar | 1 158 | 2 224 | 4 327 | 30 084 | 79 | 79 | 81 | 79 |
| Summa tillgångar | 15 168 | 19 522 | 9 333 | 30 184 | 179 | 179 | 181 | 179 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 18 894 | 9 000 | 30 004 | 4 | 4 | 4 | 4 | −10 |
| Eget kapital | 15 031 | 18 944 | 9 051 | 30 054 | 54 | 54 | 54 | 54 |
| Justerat eget kapital | 15 031 | 18 944 | 9 051 | 30 054 | 54 | 54 | 54 | 54 |
| Långfristiga skulder | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 37 | 478 | 182 | 30 | 25 | 25 | 27 | 25 |
| Summa eget kapital och skulder | 15 168 | 19 522 | 9 333 | 30 184 | 179 | 179 | 181 | 179 |
| Ställda säkerheter | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att genom dotter- och intressebolag bedriva detaljhandelsrörelse med dagligvaror inom ICA-verksamheten i Sverige, restaurang-, catering-, hotell- och konferensverksamhet, evenemangsarrangemang, handel med värde- papper, hästsport och fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Carl-Magnus Martinsson (f. 1971) Styrelseledamot
- Birgitta Martinsson Munter (f. 1943) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Daniel Fredriksson (f. 1978) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Pragmatica Holding AB (559073-7432) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-08-24 |
|---|---|
| Bransch | Huvudnäring okänd (SNI 00009) |
| Adress | Tallåsvägen 11, 684 30, Munkfors Besök: Tallåsvägen 11, Munkfors |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |