Aktiebolag Stockholm
Phargentis AB
39 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
91,1 %
−1,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 229 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −156 | −689 | −2 565 | −3 821 | −1 123 |
| Årets resultat | −154 | −69 438 | −1 158 | −3 291 | −1 123 |
| Eget kapital | 11 877 | 12 031 | 81 469 | 82 627 | 1 902 |
| Balansomslutning | 13 042 | 12 997 | 82 854 | 83 623 | 3 277 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 229 | 0 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 0 | 550 | 1 050 | 928 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 359 | 367 | 1 515 | 2 893 | 1 123 |
| Rörelseresultat | −156 | −689 | −2 565 | −3 821 | −1 123 |
| Ränteintäkter | 2 | 1 401 | 1 407 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 150 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −154 | −69 438 | −1 158 | −3 291 | −1 123 |
| Årets resultat | −154 | −69 438 | −1 158 | −3 291 | −1 123 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 10 041 | 10 041 | 80 041 | 80 041 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 491 | 1 473 | 2 002 | 611 | 280 |
| Kassa och bank | 1 510 | 1 483 | 811 | 2 971 | 2 997 |
| Omsättningstillgångar | 3 001 | 2 956 | 2 813 | 3 582 | 3 277 |
| Summa tillgångar | 13 042 | 12 997 | 82 854 | 83 623 | 3 277 |
| Aktiekapital | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 25 |
| Balanserat resultat | −75 010 | −5 572 | −4 414 | 1 877 | 0 |
| Eget kapital | 11 877 | 12 031 | 81 469 | 82 627 | 1 902 |
| Justerat eget kapital | 11 877 | 12 031 | 81 469 | 82 627 | 1 902 |
| Kortfristiga skulder | 1 165 | 966 | 1 385 | 996 | 1 375 |
| Summa eget kapital och skulder | 13 042 | 12 997 | 82 854 | 83 623 | 3 277 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 100 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhetsföremål är att direkt eller indirekt bedriva utveckling, registrering, marknadsföring, licensiering och kommersialisering av läkemedel som behandlar luftvägssjukdomar.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Rudolf Siegfried Dudler (f. 1956) Ordförande, Styrelseledamot
- Annette Eschler (f. 1965) Styrelseledamot
- Ashish Gupta (f. 1972) Styrelseledamot
- Fredrik Sjövall (f. 1980) Styrelseledamot
- Anton van Troostenburg de Bruyn (f. 1966) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Andrea Tam (f. 1971) Extern VD
- Filip Laurin (f. 1983) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | CHEMHOLDING SA |
|---|---|
| Koncernmoder | CHEMHOLDING SA |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-10-12 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av läkemedel (SNI 21200) |
| Adress | Älvsåkersgränd 46, 125 72, Älvsjö Besök: Älvsåkersgränd 46, Älvsjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |