starkabolag.se

Aktiebolag Burlöv

Paintway Måleri AB

70 sökningar

Omsättning 2025

3,3 mkr

−3,1 %
Rörelsemarginal

7,0 %

+3,2 p.e.
Soliditet

27,2 %

+2,4 p.e.
Anställda

4

−20,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning3 3243 4303 5183 9014 202
Rörelseresultat2331296752328
Årets resultat1841025440257
Eget kapital238219417363623
Balansomslutning8748821 0001 1561 342
Anställda45555
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning3 3243 4303 5183 9014 202
Personalkostnader1 6552 0292 1052 3572 283
Av- och nedskrivningar181825175
Övriga externa kostnader564666618580529
Övriga rörelseposter, netto−854−588−703−895−1 057
Rörelseresultat2331296752328
Ränteintäkter011——
Resultat efter finansiella poster2331316852327
Skatt4929151270
Årets resultat1841025440257

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar2745637250
Varulager011000
Kortfristiga fordringar314330526375501
Kassa och bank533496411709791
Omsättningstillgångar8488379361 0841 293
Summa tillgångar8748821 0001 1561 342
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat467313273316
Eget kapital238219417363623
Justerat eget kapital238219417363623
Långfristiga skulder167202512900
Kortfristiga skulder469461532503719
Summa eget kapital och skulder8748821 0001 1561 342

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Paintway Måleri AB 3,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,0 procent, och soliditeten var god — 27,2 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 3 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Burlöv.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva måleriverksamhet, byggnadssnickeri och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Paintway Måleri AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Paintway Måleri AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Paintway Måleri AB (556910-9498)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Paintway Måleri AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2012-11-19
Bransch Måleriarbeten (SNI 43341)
Adress
Skolgatan 8, 232 31, Arlöv
Besök: Skolgatan 8, Arlöv
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad