Aktiebolag Dals-Ed
Pacuro Holding AB
78 sökningar
Omsättning 2025
201,7 mkr
+68,1 %Rörelsemarginal
1,0 %
+6,9 p.e.Soliditet
14,9 %
+2,8 p.e.Anställda
47
+11,9 %Koncernens bokslut
Koncernredovisningen är en egen serie — växla till Aktiebolaget ovan för bolagets egna bokslut.
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 201 747 | 120 020 | 102 080 | 129 536 | 134 065 | 104 882 | 120 469 |
| Rörelseresultat | 2 067 | −7 104 | −3 236 | −1 339 | −3 895 | 3 566 | 1 251 |
| Årets resultat | −220 | −8 002 | −4 005 | −1 882 | −3 969 | 2 417 | 504 |
| Eget kapital | 7 363 | 5 613 | 11 614 | 10 239 | 12 241 | 16 416 | 14 031 |
| Balansomslutning | 49 334 | 46 438 | 43 364 | 41 782 | 47 732 | 48 708 | 44 495 |
| Anställda | 47 | 42 | 42 | 65 | 68 | 64 | 60 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 201 747 | 120 020 | 102 080 | 129 536 | 134 065 | 104 882 | 120 469 |
| Personalkostnader | 34 832 | 30 583 | 28 625 | 38 316 | 40 031 | 35 286 | 34 296 |
| Av- och nedskrivningar | 791 | 5 172 | 1 286 | 1 643 | 1 698 | 2 447 | 2 294 |
| Övriga externa kostnader | 5 910 | 14 101 | 10 121 | 11 307 | 11 494 | 5 714 | 7 928 |
| Övriga rörelseposter, netto | −158 147 | −77 268 | −65 284 | −79 609 | −84 737 | −57 869 | −74 700 |
| Rörelseresultat | 2 067 | −7 104 | −3 236 | −1 339 | −3 895 | 3 566 | 1 251 |
| Ränteintäkter | 6 | 30 | 18 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 801 | 992 | 898 | 539 | 412 | 455 | 470 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 271 | −8 065 | −4 115 | −1 841 | −3 737 | 3 144 | 914 |
| Skatt | 1 492 | −64 | −110 | 40 | 231 | 727 | 410 |
| Årets resultat | −220 | −8 002 | −4 005 | −1 882 | −3 969 | 2 417 | 504 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 20 729 | 22 016 | 23 031 | 18 380 | 15 793 | 16 266 | 18 004 |
| Varulager | 578 | 659 | 558 | 589 | 415 | 347 | 353 |
| Kortfristiga fordringar | 19 749 | 23 126 | 17 819 | 13 941 | 19 880 | 22 668 | 15 014 |
| Kassa och bank | 8 278 | 637 | 1 487 | 8 382 | 7 659 | 6 469 | 8 162 |
| Omsättningstillgångar | 28 605 | 24 421 | 20 333 | 23 402 | 31 939 | 32 442 | 26 491 |
| Summa tillgångar | 49 334 | 46 438 | 43 364 | 41 782 | 47 732 | 48 708 | 44 495 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 562 | −1 154 | 15 569 | 12 071 | 16 160 | 13 949 | 13 477 |
| Eget kapital | 7 363 | 5 613 | 11 614 | 10 239 | 12 241 | 16 416 | 14 031 |
| Justerat eget kapital | 7 363 | 5 613 | 11 614 | 10 239 | 12 241 | 16 416 | 14 031 |
| Avsättningar | 0 | 1 345 | 1 409 | 46 | 182 | 1 181 | 1 198 |
| Långfristiga skulder | 8 282 | 9 717 | 8 902 | 11 735 | 9 831 | 11 115 | 12 102 |
| Kortfristiga skulder | 31 434 | 29 763 | 21 439 | 19 762 | 25 478 | 19 996 | 17 164 |
| Summa eget kapital och skulder | 49 334 | 46 438 | 43 364 | 41 782 | 47 732 | 48 708 | 44 495 |
| Ställda säkerheter | 34 059 | 33 059 | 35 530 | 35 294 | 32 685 | 32 970 | 34 062 |
| Ansvarsförbindelser | 18 625 | 15 102 | 18 337 | 14 772 | 12 170 | 12 530 | 13 250 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Peter Andersson (f. 1966) Styrelseledamot
- Annika Andersson (f. 1969) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Craig Eucario Stephenson (f. 1993) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | Pacuro Holding AB (559080-0198) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-10-12 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Industrigatan 9, 668 32, Ed Besök: Industrigatan 9, Ed |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |