Aktiebolag Stockholm
Olovslund Holding AB
82 sökningar
Omsättning 2024
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
63,8 %
+61,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2012 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 130 572 |
| Rörelseresultat | −16 | −16 | −9 | −21 | −30 | −60 | −48 | 15 459 |
| Årets resultat | 23 132 | 2 193 | 47 891 | 6 097 | 64 207 | 1 491 | 9 839 | 12 878 |
| Eget kapital | 23 592 | 2 460 | 48 267 | 11 377 | 65 280 | 103 253 | 101 923 | 45 903 |
| Balansomslutning | 36 950 | 118 850 | 120 657 | 101 920 | 128 332 | 103 332 | 102 477 | 127 747 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 57 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2012-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 130 572 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 36 065 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 236 |
| Övriga externa kostnader | 16 | 16 | 9 | 21 | 30 | 60 | 48 | 28 483 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | — | — | −46 329 |
| Rörelseresultat | −16 | −16 | −9 | −21 | −30 | −60 | −48 | 15 459 |
| Ränteintäkter | 24 994 | 2 652 | 48 330 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 866 | 0 | 0 | 0 | 1 578 | 3 622 | 5 194 | 1 269 |
| Resultat efter finansiella poster | 24 111 | 2 635 | 48 322 | 6 939 | 64 966 | 2 053 | 10 388 | 14 815 |
| Skatt | 980 | 442 | 431 | 843 | 759 | 562 | 548 | 1 937 |
| Årets resultat | 23 132 | 2 193 | 47 891 | 6 097 | 64 207 | 1 491 | 9 839 | 12 878 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2012-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 34 354 | 116 926 | 119 375 | 101 510 | 100 564 | 97 272 | 91 908 | 58 944 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 088 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 726 | 716 | 209 | 12 827 | 3 919 | 3 105 | 26 397 |
| Kassa och bank | 2 596 | 1 198 | 566 | 201 | 14 941 | 2 141 | 7 464 | 15 276 |
| Omsättningstillgångar | 2 596 | 1 925 | 1 282 | 410 | 27 768 | 6 060 | 10 569 | 68 802 |
| Summa tillgångar | 36 950 | 118 850 | 120 657 | 101 920 | 128 332 | 103 332 | 102 477 | 127 747 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 340 | 147 | 256 | 5 160 | 953 | 101 642 | 91 964 | 20 347 |
| Eget kapital | 23 592 | 2 460 | 48 267 | 11 377 | 65 280 | 103 253 | 101 923 | 45 903 |
| Justerat eget kapital | 23 592 | 2 460 | 48 267 | 11 377 | 65 280 | 103 253 | 101 923 | 54 593 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 945 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 200 |
| Kortfristiga skulder | 13 358 | 116 390 | 72 390 | 90 543 | 63 052 | 79 | 554 | 45 699 |
| Summa eget kapital och skulder | 36 950 | 118 850 | 120 657 | 101 920 | 128 332 | 103 332 | 102 477 | 127 747 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 000 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 250 | 19 625 | 0 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Lars Walldén (f. 1951) Verkställande direktör
Styrelse
- Per Hagbergh (f. 1951) Styrelseledamot
- Lars Walldén (f. 1951) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1994-09-27 |
|---|---|
| Bransch | Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212) |
| Adress | Nyängsvägen 27, 167 54, Bromma Besök: Nyängsvägen 27, Bromma |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |