Aktiebolag Eskilstuna
Nordiska Inglasningar & Profilsystem AB
287 sökningar
104,8 mkr
−14,2 %9,3 %
−2,3 p.e.26,2 %
−19,8 p.e.36
+9,1 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 104 810 | 122 189 | 98 992 | 90 910 | 41 409 | 33 675 | 33 380 | 29 646 |
| Rörelseresultat | 9 799 | 14 286 | 11 793 | 17 574 | 5 091 | 5 158 | 2 764 | 2 233 |
| Årets resultat | 7 166 | 10 570 | 7 930 | 11 757 | 3 948 | 3 933 | 3 026 | 2 831 |
| Eget kapital | 19 981 | 32 815 | 37 245 | 29 315 | 17 558 | 13 610 | 11 678 | 8 651 |
| Balansomslutning | 76 256 | 71 278 | 62 113 | 52 562 | 32 114 | 22 433 | 16 597 | 15 051 |
| Anställda | 36 | 33 | 34 | 31 | 24 | 21 | 27 | 25 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 104 810 | 122 189 | 98 992 | 90 910 | 41 409 | 33 675 | 33 380 | 29 646 |
| Personalkostnader | 31 869 | 28 023 | 26 241 | 21 067 | 11 925 | 9 206 | 9 725 | 8 874 |
| Av- och nedskrivningar | 4 648 | 3 935 | 3 176 | 2 098 | 1 343 | 1 367 | 1 559 | 1 231 |
| Övriga externa kostnader | 58 279 | 55 161 | 43 676 | 39 541 | 16 042 | 12 200 | 14 814 | 11 781 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −20 784 | −14 106 | −10 630 | −7 008 | −5 744 | −4 518 | −5 527 |
| Rörelseresultat | 9 799 | 14 286 | 11 793 | 17 574 | 5 091 | 5 158 | 2 764 | 2 233 |
| Ränteintäkter | 81 | 63 | 68 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 390 | 425 | 303 | 259 | 70 | 15 | 14 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 489 | 13 924 | 11 558 | 17 396 | 5 082 | 5 153 | 2 750 | 2 225 |
| Bokslutsdispositioner | −202 | −394 | −1 358 | −2 397 | 0 | 0 | 1 200 | 1 533 |
| Skatt | 2 121 | 2 959 | 2 270 | 3 242 | 1 134 | 1 221 | 924 | 927 |
| Årets resultat | 7 166 | 10 570 | 7 930 | 11 757 | 3 948 | 3 933 | 3 026 | 2 831 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 40 999 | 35 078 | 29 863 | 23 850 | 14 781 | 11 982 | 5 192 | 4 098 |
| Varulager | 13 230 | 14 518 | 19 441 | 23 310 | 6 534 | 5 809 | 4 774 | 4 315 |
| Kortfristiga fordringar | 12 307 | 11 803 | 9 610 | 5 247 | 9 607 | 3 227 | 3 598 | 4 272 |
| Kassa och bank | 9 720 | 9 879 | 3 199 | 155 | 1 192 | 1 415 | 3 032 | 2 366 |
| Omsättningstillgångar | 35 258 | 36 201 | 32 250 | 28 711 | 17 333 | 10 450 | 11 404 | 10 953 |
| Summa tillgångar | 76 256 | 71 278 | 62 113 | 52 562 | 32 114 | 22 433 | 16 597 | 15 051 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 11 356 | 20 302 | 26 720 | 17 028 | 12 291 | 7 766 | 6 476 | 4 952 |
| Eget kapital | 19 981 | 32 815 | 37 245 | 29 315 | 17 558 | 13 610 | 11 678 | 8 651 |
| Justerat eget kapital | 23 436 | 36 109 | 40 226 | 31 218 | 17 558 | 13 610 | 11 678 | 9 604 |
| Obeskattade reserver | 4 351 | 4 149 | 3 755 | 2 397 | 0 | 0 | 0 | 1 200 |
| Långfristiga skulder | 2 018 | 21 | 1 065 | 2 170 | 1 670 | 1 356 | 170 | 117 |
| Kortfristiga skulder | 49 906 | 34 293 | 20 048 | 18 680 | 12 886 | 7 467 | 4 749 | 5 083 |
| Summa eget kapital och skulder | 76 256 | 71 278 | 62 113 | 52 562 | 32 114 | 22 433 | 16 597 | 15 051 |
| Ställda säkerheter | 5 900 | 5 900 | 5 900 | 5 900 | 0 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 234 granskade bolag ligger Nordiska Inglasningar & Profilsystem AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 104,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 9,3 procent — en god nivå — medan soliditeten på 26,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 14 procent. Bolaget sysselsatte 36 personer och har sitt säte i Eskilstuna.
Bolaget ska bedriva tillverkning, handel och försäljning av ett brett sortiment av varor inom inglasningar, metallpartier samt brand och säkerhetsprodukter. Verksamheten ska också omfatta byggtjänster, förmedling av arbetskraft, konsultverksamhet inom administration bygg och energi samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Daniel Nystedt (f. 1984) Verkställande direktör
- Daniel Nystedt (f. 1984) Styrelseledamot
- Christoffer Kun (f. 1989) Styrelsesuppleant
- Martin Dagermark (f. 1966) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Nordiska Inglasningar Sweden Holding AB (559471-5749) |
|---|---|
| Koncernmoder | Nordiska Inglasningar Sweden Holding AB (559471-5749) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-03-03 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av dörrar och fönster av metall (SNI 25120) |
| Adress | Abramsons väg 2, 632 39, Eskilstuna Besök: Abramsons Väg 2, Eskilstuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-41026111 |