Aktiebolag Stockholm
Nordic Climate Group AB
607 sökningar
69,7 mkr
−10,5 %-3,7 %
+19,5 p.e.98,6 %
+39,8 p.e.7
−12,5 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 69 740 | 77 882 | 48 106 | 26 854 | 4 523 |
| Rörelseresultat | −2 588 | −18 064 | −17 339 | −19 796 | −11 865 |
| Årets resultat | 71 155 | −79 936 | 14 953 | −6 854 | −19 363 |
| Eget kapital | 2 548 260 | 2 263 589 | 2 039 320 | 1 204 841 | 501 804 |
| Balansomslutning | 2 610 798 | 3 858 820 | 3 234 534 | 2 519 607 | 1 041 171 |
| Anställda | 7 | 8 | 9 | 20 | 9 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 69 740 | 77 882 | 48 106 | 26 854 | 4 523 |
| Personalkostnader | 15 011 | 12 565 | 16 633 | 20 582 | 6 877 |
| Av- och nedskrivningar | 121 | 13 448 | 1 626 | 186 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 54 961 | 40 531 | 44 843 | 24 996 | 9 511 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 235 | −29 402 | −2 343 | −886 | — |
| Rörelseresultat | −2 588 | −18 064 | −17 339 | −19 796 | −11 865 |
| Ränteintäkter | 35 421 | 33 719 | 337 | — | — |
| Räntekostnader | 85 081 | 102 269 | 3 176 | 28 022 | 7 498 |
| Resultat efter finansiella poster | −53 350 | −121 804 | −77 709 | −64 817 | −19 363 |
| Bokslutsdispositioner | −27 533 | −5 272 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 169 054 | 49 298 | 106 057 | 62 450 | 0 |
| Skatt | 17 016 | 2 158 | 13 395 | 4 488 | 0 |
| Årets resultat | 71 155 | −79 936 | 14 953 | −6 854 | −19 363 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 502 157 | 3 607 568 | 2 988 007 | 2 280 130 | 988 256 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 950 |
| Kortfristiga fordringar | 1 007 917 | 228 134 | 213 449 | 199 602 | 23 931 |
| Kassa och bank | 100 724 | 23 118 | 33 078 | 39 875 | 3 034 |
| Omsättningstillgångar | 1 108 641 | 251 252 | 246 527 | 239 477 | 52 915 |
| Summa tillgångar | 2 610 798 | 3 858 820 | 3 234 534 | 2 519 607 | 1 041 171 |
| Aktiekapital | 157 | 157 | 157 | 157 | 156 |
| Balanserat resultat | 2 263 432 | 2 039 006 | 2 023 390 | 1 203 637 | 238 000 |
| Eget kapital | 2 548 260 | 2 263 589 | 2 039 320 | 1 204 841 | 501 804 |
| Justerat eget kapital | 2 574 308 | 2 267 775 | 2 039 320 | 1 204 841 | 501 804 |
| Obeskattade reserver | 32 806 | 5 272 | 0 | 0 | 0 |
| Avsättningar | 3 064 | 10 031 | 4 000 | 17 983 | 78 000 |
| Långfristiga skulder | 0 | 948 793 | 848 023 | 954 976 | 354 336 |
| Kortfristiga skulder | 26 668 | 631 135 | 343 191 | 341 807 | 107 031 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 610 798 | 3 858 820 | 3 234 534 | 2 519 607 | 1 041 171 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 188 256 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Nordic Climate Group AB omsatte 69,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 60 709 bolag med bokslut. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -3,7 procent, och soliditeten var hög — 98,6 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 10 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 7 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Fredrik Gren (f. 1968) Ordförande, Styrelseledamot
- Jonas Lundin (f. 1985) Styrelseledamot
- Alexander Vitols (f. 1993) Styrelsesuppleant
- Mikael Anjou (f. 1975) Extern VD
- Konstantinos Andreas Frountzos (f. 1981) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Nordic Climate Group Holding AB (559309-6810) |
|---|---|
| Koncernmoder | Perfect Climate Holding Europe AB (559364-1565) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-12-07 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Svärdvägen 21, 182 33, Danderyd Besök: Svärdvägen 21, Danderyd |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |