Aktiebolag Malmö
Nordhaus AB
67 sökningar
Omsättning 2025
5,1 mkr
−4,4 %Rörelsemarginal
2,8 %
−0,4 p.e.Soliditet
25,2 %
−0,5 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 133 | 5 370 | 4 906 | 6 605 | 2 905 |
| Rörelseresultat | 146 | 172 | 56 | −1 077 | −119 |
| Årets resultat | 24 | 17 | −116 | −1 169 | −153 |
| Eget kapital | 683 | 659 | 641 | 176 | 95 |
| Balansomslutning | 2 712 | 2 566 | 2 810 | 2 793 | 1 515 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 133 | 5 370 | 4 906 | 6 605 | 2 905 |
| Personalkostnader | 1 161 | 1 327 | 1 417 | 879 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 544 | 427 | 307 | 199 | 24 |
| Övriga externa kostnader | 2 156 | 2 318 | 2 060 | 5 057 | 2 086 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 126 | −1 126 | −1 066 | −1 547 | −914 |
| Rörelseresultat | 146 | 172 | 56 | −1 077 | −119 |
| Räntekostnader | 122 | 155 | 172 | 91 | 34 |
| Resultat efter finansiella poster | 24 | 17 | −116 | −1 169 | −153 |
| Årets resultat | 24 | 17 | −116 | −1 169 | −153 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 195 | 1 151 | 979 | 699 | 164 |
| Varulager | 1 169 | 1 143 | 1 379 | 1 794 | 751 |
| Kortfristiga fordringar | 287 | 237 | 355 | 243 | 244 |
| Kassa och bank | 61 | 35 | 97 | 57 | 356 |
| Omsättningstillgångar | 1 517 | 1 414 | 1 831 | 2 094 | 1 351 |
| Summa tillgångar | 2 712 | 2 566 | 2 810 | 2 793 | 1 515 |
| Aktiekapital | 66 | 66 | 66 | 63 | 56 |
| Balanserat resultat | −2 479 | −2 454 | −2 166 | −716 | 85 |
| Eget kapital | 683 | 659 | 641 | 176 | 95 |
| Justerat eget kapital | 683 | 659 | 641 | 176 | 95 |
| Långfristiga skulder | 1 286 | 1 337 | 1 320 | 1 753 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 743 | 570 | 849 | 864 | 1 420 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 712 | 2 566 | 2 810 | 2 793 | 1 515 |
| Ställda säkerheter | 2 250 | 2 250 | 2 250 | 2 250 | 0 |
Verksamhet
Nordhaus AB omsatte 5,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 614 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 2,8 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 25,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller indirekt, - idka textil- samt konfektionsrörelse, främst avseende profil- , skydds- och arbetskläder, att tillverka och försälja verktygsbälten, verktygsväskor och andra skyddsprodukter, att äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Johan Plambeck (f. 1987) Verkställande direktör
Styrelse
- Berndt Håkan Andersson (f. 1964) Ordförande, Styrelseledamot
- Patrik Caj Bruzelius (f. 1990) Styrelseledamot
- Johan Plambeck (f. 1987) Styrelseledamot
- David Erik Zhang Pettersson (f. 1998) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Linda Sjöberg (f. 1973) Revisor
- Anton Troedson (f. 1989) Extern firmatecknare
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-05-21 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med kläder och skodon (SNI 46420) |
| Adress | Lundavägen 56, 212 25, Malmö Besök: Lundavägen 56, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |