Aktiebolag Stockholm 246 sökningar
Nidoco AB
Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Omsättning 2025
2,3 mkr
−18,4 %Rörelsemarginal
-524,7 %
+87,8 p.e.Soliditet
76,0 %
−1,9 p.e.Anställda
6
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 274 | 2 786 | 2 293 | 2 115 | 1 833 | 793 | 189 | 0 |
| Rörelseresultat | −11 932 | −17 064 | −36 128 | −23 670 | −18 765 | −4 790 | −4 663 | −1 466 |
| Årets resultat | −81 993 | 102 966 | 361 892 | 357 381 | 456 125 | −102 350 | −3 122 | 430 |
| Eget kapital | 5 230 441 | 5 638 606 | 5 023 209 | 3 443 319 | 2 872 996 | 2 003 093 | 2 184 217 | 222 753 |
| Balansomslutning | 6 886 123 | 7 246 450 | 6 527 288 | 5 477 605 | 3 732 036 | 2 639 796 | 2 615 943 | 2 025 270 |
| Anställda | 6 | 6 | 3 | 3 | 2 | 2 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 274 | 2 786 | 2 293 | 2 115 | 1 833 | 793 | 189 | 0 |
| Personalkostnader | 5 490 | 5 583 | 5 912 | 5 551 | 4 292 | 2 145 | 907 | 40 |
| Av- och nedskrivningar | 43 | 46 | 44 | 44 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 427 |
| Övriga rörelseposter, netto | −8 673 | −14 221 | −32 465 | −20 190 | −16 306 | −3 438 | −3 945 | — |
| Rörelseresultat | −11 932 | −17 064 | −36 128 | −23 670 | −18 765 | −4 790 | −4 663 | −1 466 |
| Ränteintäkter | 92 874 | 101 782 | 131 889 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 158 574 | 106 656 | 94 513 | 34 748 | 12 835 | 58 466 | 14 084 | 22 111 |
| Resultat efter finansiella poster | −77 641 | 103 430 | 359 948 | 375 556 | 456 125 | 50 199 | 8 693 | 3 930 |
| Koncernbidrag | 8 312 | 20 488 | 0 | −14 549 | 0 | −152 550 | −11 827 | −3 500 |
| Skatt | 12 664 | 20 941 | −1 955 | 3 637 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −81 993 | 102 966 | 361 892 | 357 381 | 456 125 | −102 350 | −3 122 | 430 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 226 438 | 5 580 831 | 5 102 593 | 4 719 341 | 3 350 336 | 1 897 630 | 1 660 806 | 1 105 313 |
| Kortfristiga fordringar | 1 655 999 | 1 664 807 | 1 408 441 | 756 899 | 358 486 | 697 377 | 839 471 | 908 564 |
| Kassa och bank | 3 685 | 812 | 16 254 | 1 365 | 23 224 | 44 798 | 115 665 | 11 394 |
| Omsättningstillgångar | 1 659 685 | 1 665 619 | 1 424 695 | 758 264 | 381 711 | 742 176 | 955 126 | 919 957 |
| Summa tillgångar | 6 886 123 | 7 246 450 | 6 527 288 | 5 477 605 | 3 732 036 | 2 639 796 | 2 615 943 | 2 025 270 |
| Aktiekapital | 185 | 197 | 179 | 156 | 145 | 132 | 116 | 114 |
| Balanserat resultat | 5 310 029 | 5 533 085 | 4 658 854 | 2 859 677 | 2 206 224 | 2 103 247 | 367 210 | 220 124 |
| Eget kapital | 5 230 441 | 5 638 606 | 5 023 209 | 3 443 319 | 2 872 996 | 2 003 093 | 2 184 217 | 222 753 |
| Justerat eget kapital | 5 230 441 | 5 638 606 | 5 023 209 | 3 443 319 | 2 872 996 | 2 003 093 | 2 184 217 | 222 753 |
| Långfristiga skulder | 1 684 | 1 319 085 | 790 253 | 1 139 304 | 416 772 | 233 910 | 211 010 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 653 998 | 288 758 | 713 825 | 894 981 | 442 268 | 402 793 | 220 716 | 1 802 517 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 886 123 | 7 246 450 | 6 527 288 | 5 477 605 | 3 732 036 | 2 639 796 | 2 615 943 | 2 025 270 |
| Ställda säkerheter | 252 653 | 1 505 899 | 1 429 023 | 0 | 0 | 964 075 | 0 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 2 673 284 | 901 438 | 1 038 769 | 0 | 0 | 0 | 0 | 417 516 |
Verksamhet
Nidoco AB stängde räkenskapsåret 2025 med 2,3 miljoner kronor i omsättning. Rörelsemarginalen landade på -524,7 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 76,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 18 procent. Bolaget sysselsatte 6 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är att långsiktigt äga aktier och andelar och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Patrick Castrén (f. 1990) Ordförande, Styrelseledamot
- Helena Nordman Knutsson (f. 1964) Styrelseledamot
- Lars Olof Norell (f. 1948) Styrelseledamot
- Carl Johan Willem De Geer (f. 1973) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Petra Hedman (f. 1982) Extern VD
- Alexander Göran Jacob Ehrnrooth (f. 1974) Extern firmatecknare
- Anders Taaler (f. 1968) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | ATINE GROUP OY |
|---|---|
| Koncernmoder | VIRALA OY AB |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1965-02-22 |
|---|---|
| Adress | Norrlandsgatan 16, 111 43, Stockholm Besök: Norrlandsgatan 16, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 031-7454700 |