Aktiebolag Stockholm 965 sökningar
Netlight Consulting AB
Dataprogrammering
1,2 mdkr
+5,8 %15,0 %
−0,7 p.e.77,1 %
−0,2 p.e.866
+1,8 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 202 065 | 1 136 684 | 1 080 793 | 1 090 947 | 965 728 | 835 337 | 784 597 | 769 162 |
| Rörelseresultat | 180 101 | 178 507 | 224 539 | 227 354 | 192 945 | 169 218 | 140 054 | 213 648 |
| Årets resultat | 189 157 | 331 985 | 88 368 | 221 932 | 344 066 | 266 302 | 261 137 | 258 501 |
| Eget kapital | 505 631 | 521 438 | 520 810 | 641 828 | 419 897 | 366 895 | 353 552 | 273 519 |
| Balansomslutning | 655 437 | 673 785 | 673 692 | 745 861 | 531 536 | 446 810 | 468 488 | 347 569 |
| Anställda | 866 | 851 | 813 | 871 | 791 | 729 | 741 | 507 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 202 065 | 1 136 684 | 1 080 793 | 1 090 947 | 965 728 | 835 337 | 784 597 | 769 162 |
| Personalkostnader | 831 881 | 809 531 | 756 590 | 763 549 | 685 136 | 590 920 | 573 520 | 486 635 |
| Av- och nedskrivningar | 2 793 | 3 430 | 4 004 | 3 312 | 2 992 | 2 867 | 2 475 | 897 |
| Övriga externa kostnader | 192 440 | 154 016 | 112 416 | 115 381 | 96 095 | 85 398 | 79 044 | 67 982 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 8 800 | 16 756 | 18 649 | 11 440 | 13 066 | 10 496 | — |
| Rörelseresultat | 180 101 | 178 507 | 224 539 | 227 354 | 192 945 | 169 218 | 140 054 | 213 648 |
| Ränteintäkter | 6 168 | 7 308 | 19 447 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 12 657 | 2 913 | 2 245 | 12 149 | 6 279 | 9 632 | 503 | 740 |
| Resultat efter finansiella poster | 365 599 | 350 614 | 431 436 | 425 679 | 385 676 | 301 977 | 293 733 | 308 076 |
| Koncernbidrag | −174 265 | 0 | −343 288 | −192 677 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 2 177 | 18 629 | −220 | 11 071 | 41 610 | 35 675 | 32 596 | 49 575 |
| Årets resultat | 189 157 | 331 985 | 88 368 | 221 932 | 344 066 | 266 302 | 261 137 | 258 501 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 23 012 | 25 991 | 29 513 | 32 547 | 30 608 | 29 590 | 30 989 | 24 284 |
| Kortfristiga fordringar | 585 575 | 598 225 | 643 534 | 653 089 | 368 491 | 285 125 | 352 614 | 248 643 |
| Kassa och bank | 46 850 | 49 569 | 645 | 60 225 | 132 437 | 132 095 | 84 885 | 74 642 |
| Omsättningstillgångar | 632 425 | 647 793 | 644 179 | 713 314 | 500 928 | 417 220 | 437 499 | 323 285 |
| Summa tillgångar | 655 437 | 673 785 | 673 692 | 745 861 | 531 536 | 446 810 | 468 488 | 347 569 |
| Aktiekapital | 632 | 632 | 632 | 632 | 632 | 630 | 630 | 623 |
| Balanserat resultat | 315 842 | 188 821 | 431 810 | 419 264 | 75 199 | 99 962 | 91 785 | 14 394 |
| Eget kapital | 505 631 | 521 438 | 520 810 | 641 828 | 419 897 | 366 895 | 353 552 | 273 519 |
| Justerat eget kapital | 505 631 | 521 438 | 520 810 | 641 828 | 419 897 | 366 895 | 353 552 | 273 519 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | 458 | 0 | 667 | 4 425 | 3 |
| Kortfristiga skulder | 149 806 | 152 347 | 152 882 | 103 575 | 111 639 | 79 248 | 110 511 | 74 047 |
| Summa eget kapital och skulder | 655 437 | 673 785 | 673 692 | 745 861 | 531 536 | 446 810 | 468 488 | 347 569 |
| Ställda säkerheter | 15 406 | 15 392 | 15 765 | 15 392 | 15 188 | 15 189 | 15 189 | 15 189 |
| Ansvarsförbindelser | 1 332 931 | 1 673 857 | 1 540 000 | 1 925 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 19 606 granskade bolag ligger Netlight Consulting AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 1,2 miljarder kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 15,0 procent — en god nivå — medan soliditeten på 77,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 866 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom området för mobila informationstjänster och programvaruutveckling, förvaltning av bolagets kapital och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Erik Fröberg (f. 1957) Ordförande, Styrelseledamot
- Caroline Ewa Kristina Lindstrand (f. 1974) Styrelseledamot
- Jonas Hovmark (f. 1971) Styrelseledamot
- Mattias Falkehag (f. 1980) Styrelseledamot
- Birgitta Astrid Maria Elfversson (f. 1978) Styrelseledamot
- Ellen Kugelberg (f. 1979) Styrelseledamot
- Gustaf Eriksson (f. 1978) Styrelseledamot
- Katri Elisa Junna (f. 1981) Extern VD
- Anders Thall (f. 1980) Extern vice VD
- Linn Haslum Lindgren (f. 1977) Huvudansvarig revisor
- Oscar Sandén (f. 1983) Extern firmatecknare
- Joakim Brunzell (f. 1977) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | NL4 Holding AB (559407-1606) |
|---|---|
| Koncernmoder | NL4 Holding AB (559407-1606) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1999-10-04 |
|---|---|
| Adress | Regeringsgatan 25, 111 53, Stockholm Besök: Regeringsgatan 25 11tr, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-6169940 |