Aktiebolag Upplands-Väsby Aktivt
NDA Group AB
162 sökningar
41,5 mkr
−44,2 %0,4 %
−4,1 p.e.11,4 %
−63,0 p.e.14
−6,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 41 530 | 74 492 | 65 681 | 54 205 | 60 149 | 51 044 | 50 856 | 44 599 |
| Rörelseresultat | 168 | 3 347 | 3 039 | 2 536 | 4 763 | 2 399 | 504 | 3 823 |
| Årets resultat | 1 895 | 70 438 | 4 638 | 8 078 | 6 061 | 3 297 | 5 546 | 277 |
| Eget kapital | 7 164 | 75 362 | 54 305 | 64 668 | 56 589 | 50 528 | 47 231 | 41 685 |
| Balansomslutning | 62 868 | 101 314 | 81 069 | 79 829 | 79 504 | 86 770 | 80 161 | 72 151 |
| Anställda | 14 | 15 | 12 | 14 | 11 | 12 | 13 | 12 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 41 530 | 74 492 | 65 681 | 54 205 | 60 149 | 51 044 | 50 856 | 44 599 |
| Personalkostnader | 25 696 | 52 197 | 44 307 | 31 968 | 30 629 | 25 522 | 21 343 | 15 215 |
| Av- och nedskrivningar | 484 | 538 | 553 | 594 | 627 | 685 | 759 | 738 |
| Övriga externa kostnader | 14 943 | 18 898 | 17 302 | 18 701 | 24 127 | 22 427 | 28 242 | 24 787 |
| Övriga rörelseposter, netto | −239 | 488 | −480 | −406 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 168 | 3 347 | 3 039 | 2 536 | 4 763 | 2 399 | 504 | 3 823 |
| Ränteintäkter | 3 416 | 37 | 23 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 866 | 1 842 | 480 | 314 | 6 410 | 996 | 794 | 3 055 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 718 | 70 491 | 5 688 | 10 919 | 5 579 | 6 824 | 9 941 | 2 468 |
| Bokslutsdispositioner | 773 | 225 | −216 | −1 614 | 259 | −802 | −155 | −291 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 375 | 560 | −2 200 | −3 950 | −1 750 |
| Skatt | 596 | 277 | 834 | 1 603 | 336 | 524 | 290 | 150 |
| Årets resultat | 1 895 | 70 438 | 4 638 | 8 078 | 6 061 | 3 297 | 5 546 | 277 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 21 243 | 23 190 | 71 243 | 70 959 | 58 010 | 65 189 | 54 020 | 11 157 |
| Kortfristiga fordringar | 38 623 | 77 310 | 8 424 | 4 617 | 20 928 | 20 643 | 26 004 | 59 662 |
| Kassa och bank | 3 002 | 814 | 1 402 | 4 252 | 565 | 938 | 138 | 1 333 |
| Omsättningstillgångar | 41 625 | 78 124 | 9 825 | 8 869 | 21 494 | 21 581 | 26 142 | 60 995 |
| Summa tillgångar | 62 868 | 101 314 | 81 069 | 79 829 | 79 504 | 86 770 | 80 161 | 72 151 |
| Aktiekapital | 118 | 118 | 118 | 118 | 118 | 118 | 118 | 118 |
| Balanserat resultat | 937 | 4 783 | 49 526 | 56 449 | 50 387 | 47 090 | 41 544 | 41 267 |
| Eget kapital | 7 164 | 75 362 | 54 305 | 64 668 | 56 589 | 50 528 | 47 231 | 41 685 |
| Justerat eget kapital | 11 355 | 80 166 | 59 287 | 69 479 | 60 119 | 54 264 | 50 330 | 44 661 |
| Obeskattade reserver | 5 278 | 6 051 | 6 275 | 6 059 | 4 446 | 4 705 | 3 903 | 3 748 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 136 | 17 872 | 12 675 | 5 440 |
| Kortfristiga skulder | 54 617 | 19 901 | 20 489 | 9 102 | 10 333 | 13 665 | 16 352 | 21 278 |
| Summa eget kapital och skulder | 62 868 | 101 314 | 81 069 | 79 829 | 79 504 | 86 770 | 80 161 | 72 151 |
| Ställda säkerheter | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 6 415 granskade bolag ligger NDA Group AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 41,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 0,4 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 11,4 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 44 procent. Bolaget sysselsatte 14 personer och har sitt säte i Upplands-Väsby.
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom området miljömedicin och persondatorområdet, handläggning och utredning av register- ansökningar för nya läkemedel, registrering och underhåll av etablerade läkemedel samt utredningsarbete inom området, bedriva handel med fastigheter, bilar, datorer och värdepapper, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Richard John Paling (f. 1970) Ordförande, Styrelseledamot
- Johan Strömqvist (f. 1976) Styrelseledamot
- Douglas Ronald Locke (f. 1969) Styrelsesuppleant
- Varun Sethi (f. 1974) Extern firmatecknare
- Linn Jansson (f. 1991) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | SSI Strategy Sweden AB (559441-2503) |
|---|---|
| Koncernmoder | SSI STRATEGY UK HOLDINGS LTD |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-01-23 |
|---|---|
| Bransch | Verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100) |
| Adress | Johanneslundsvägen 2, 194 61, Upplands Väsby Besök: Johanneslundsvägen 2, Upplands Väsby |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |
| Telefon | 08-59077800 |