Aktiebolag Kalmar 303 sökningar
Mobergarna AB
Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk
75,2 mkr
−14,7 %4,0 %
−1,1 p.e.69,1 %
+10,9 p.e.25
−7,4 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 75 202 | 88 141 | 81 926 | 67 033 | 50 682 | 51 594 | 59 355 | 53 681 |
| Rörelseresultat | 3 003 | 4 512 | 6 497 | 862 | −785 | −1 282 | −3 511 | −3 344 |
| Årets resultat | 2 269 | 3 511 | 4 906 | 7 972 | 1 334 | −1 475 | −3 716 | −3 442 |
| Eget kapital | 16 194 | 15 925 | 16 414 | 11 508 | 3 536 | 2 202 | 3 677 | 7 393 |
| Balansomslutning | 23 430 | 27 346 | 29 412 | 27 535 | 19 702 | 19 775 | 21 029 | 24 825 |
| Anställda | 25 | 27 | 27 | 26 | 26 | 28 | 34 | 33 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 75 202 | 88 141 | 81 926 | 67 033 | 50 682 | 51 594 | 59 355 | 53 681 |
| Personalkostnader | 19 902 | 20 249 | 17 147 | 16 492 | 16 152 | 17 295 | 21 042 | 19 038 |
| Av- och nedskrivningar | 693 | 1 056 | 1 076 | 1 334 | 1 530 | 1 758 | 1 744 | 1 610 |
| Övriga externa kostnader | 14 766 | 15 488 | 14 471 | 13 185 | 10 797 | 10 519 | 11 301 | 11 515 |
| Övriga rörelseposter, netto | −36 838 | −46 836 | −42 735 | −35 160 | −22 988 | −23 304 | −28 779 | −24 862 |
| Rörelseresultat | 3 003 | 4 512 | 6 497 | 862 | −785 | −1 282 | −3 511 | −3 344 |
| Ränteintäkter | 15 | 33 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 135 | 107 | 304 | 278 | 198 | 196 | 205 | 85 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 883 | 4 436 | 6 194 | 587 | −984 | −1 475 | −3 716 | −3 442 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 7 385 | 2 318 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 614 | 925 | 1 288 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 2 269 | 3 511 | 4 906 | 7 972 | 1 334 | −1 475 | −3 716 | −3 442 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 831 | 8 268 | 11 955 | 12 661 | 7 864 | 9 121 | 10 284 | 10 400 |
| Varulager | 9 358 | 8 950 | 10 652 | 9 426 | 6 657 | 5 835 | 6 710 | 6 104 |
| Kortfristiga fordringar | 7 535 | 7 865 | 6 805 | 5 448 | 5 181 | 4 819 | 4 035 | 8 321 |
| Kassa och bank | 706 | 2 263 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 17 599 | 19 078 | 17 457 | 14 874 | 11 838 | 10 654 | 10 745 | 14 425 |
| Summa tillgångar | 23 430 | 27 346 | 29 412 | 27 535 | 19 702 | 19 775 | 21 029 | 24 825 |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Balanserat resultat | 12 725 | 11 214 | 10 308 | 2 336 | 1 002 | 2 477 | 6 193 | 9 635 |
| Eget kapital | 16 194 | 15 925 | 16 414 | 11 508 | 3 536 | 2 202 | 3 677 | 7 393 |
| Justerat eget kapital | 16 194 | 15 925 | 16 414 | 11 508 | 3 536 | 2 202 | 3 677 | 7 393 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 500 | 2 321 | 4 640 | 4 140 | 4 140 |
| Kortfristiga skulder | 7 236 | 11 421 | 12 998 | 15 527 | 13 845 | 12 933 | 13 212 | 13 292 |
| Summa eget kapital och skulder | 23 430 | 27 346 | 29 412 | 27 535 | 19 702 | 19 775 | 21 029 | 24 825 |
| Ställda säkerheter | 7 300 | 7 300 | 7 300 | 7 300 | 7 300 | 7 300 | 7 300 | 7 300 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 848 granskade bolag ligger Mobergarna AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 75,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,0 procent, och soliditeten var hög — 69,1 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 15 procent. Bolaget sysselsatte 25 personer och har sitt säte i Kalmar.
Bolaget ska investera i företag inom livsmedelsbranschen, tillverkning och försäljning av konditorivaror, samt äga och förvalta fast egendom jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Anders Hällström (f. 1960) Ordförande, Styrelseledamot
- Monica Helena Casemyr (f. 1949) Styrelseledamot
- Lars Högström (f. 1953) Styrelseledamot
- Ellinor Belvén (f. 1985) Styrelsesuppleant
- Håkan Jönsson (f. 1966) Extern VD
- Harald Justegård (f. 1991) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Belvéns bageri AB (556861-1585) |
|---|---|
| Koncernmoder | Eldkvarn Aktiebolag (556544-1333) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1987-12-30 |
|---|---|
| Adress | Företagarvägen 3, 394 70, Kalmar Besök: Företagarevägen 3, Kalmar |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |