Aktiebolag Göteborg
Maquire Group AB
273 sökningar
82,7 mkr
+13,6 %9,4 %
−8,4 p.e.20,4 %
−28,0 p.e.29
+11,5 %Koncernens bokslut
Koncernredovisningen är en egen serie — växla till Aktiebolaget ovan för bolagets egna bokslut.
| Belopp i tkr | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 82 661 | 72 762 | 47 536 | 30 275 | 39 159 |
| Rörelseresultat | 7 763 | 12 972 | 7 815 | 4 562 | 4 218 |
| Årets resultat | 6 074 | 10 324 | 6 169 | 3 533 | 3 195 |
| Eget kapital | 4 421 | 13 406 | 12 054 | 8 345 | 4 896 |
| Balansomslutning | 21 686 | 27 709 | 24 506 | 17 426 | 11 663 |
| Anställda | 29 | 26 | 22 | 24 | 27 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 82 661 | 72 762 | 47 536 | 30 275 | 39 159 |
| Personalkostnader | 34 384 | 32 147 | 25 169 | 21 374 | 27 109 |
| Av- och nedskrivningar | 245 | 311 | 268 | 232 | 308 |
| Övriga externa kostnader | 40 321 | 27 457 | 14 364 | 6 744 | 7 790 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | 2 637 | 266 |
| Rörelseresultat | 7 763 | 12 972 | 7 815 | 4 562 | 4 218 |
| Ränteintäkter | 2 | 2 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 29 | 43 | 10 | 14 | 18 |
| Resultat efter finansiella poster | 7 736 | 13 057 | 7 805 | 4 548 | 4 200 |
| Skatt | 1 662 | 2 734 | 1 636 | 1 015 | 1 005 |
| Årets resultat | 6 074 | 10 324 | 6 169 | 3 533 | 3 195 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 654 | 4 209 | 4 301 | 853 | 705 |
| Kortfristiga fordringar | 13 971 | 13 025 | 9 778 | 5 553 | 6 198 |
| Kassa och bank | 7 061 | 10 475 | 10 427 | 11 020 | 4 760 |
| Omsättningstillgångar | 21 032 | 23 501 | 20 205 | 16 573 | 10 958 |
| Summa tillgångar | 21 686 | 27 709 | 24 506 | 17 426 | 11 663 |
| Aktiekapital | 213 | 213 | 213 | 213 | 213 |
| Balanserat resultat | −1 866 | 2 869 | 5 672 | 4 599 | 1 488 |
| Eget kapital | 4 421 | 13 406 | 12 054 | 8 345 | 4 896 |
| Justerat eget kapital | 4 421 | 13 406 | 12 054 | 8 345 | 4 896 |
| Kortfristiga skulder | 17 265 | 13 809 | 12 226 | 8 872 | 6 642 |
| Summa eget kapital och skulder | 21 686 | 27 709 | 24 506 | 17 426 | 11 663 |
| Ställda säkerheter | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
Verksamhet
Maquire Group AB omsatte 6,3 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 740 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 0,8 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 9,0 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 11 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Göteborg.
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara konsulttjänster inom drift och ledning av företag och organisationer samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Karin Wallin (f. 1960) Verkställande direktör
- Marika Wassberg Skärvik (f. 1963) Ordförande, Styrelseledamot
- Astrid Liljemark (f. 1994) Styrelseledamot
- Pierre Sander (f. 1973) Styrelseledamot
- Karin Wallin (f. 1960) Styrelseledamot
- Simon Eliasson (f. 1988) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Maquire Holding AB (559231-8868) |
|---|---|
| Koncernmoder | Maquire Holding AB (559231-8868) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-03-09 |
|---|---|
| Bransch | Arbetsförmedling och rekrytering (SNI 78100) |
| Adress | Mässans Gata 18, 412 51, Göteborg Besök: Mässans Gata 18, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |