Aktiebolag Varberg
Mantum Holding AB
363 sökningar
405,6 mkr
+1,6 %0,0 %
−1,0 p.e.13,1 %
−0,4 p.e.100
−12,3 %Koncernens bokslut
Koncernredovisningen är en egen serie — växla till Aktiebolaget ovan för bolagets egna bokslut.
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 405 575 | 399 323 | 519 451 | 623 580 | 532 768 | 471 727 | 477 283 |
| Rörelseresultat | 72 | 4 091 | 4 687 | 12 688 | 5 656 | 12 738 | 9 677 |
| Årets resultat | −2 718 | −2 284 | −6 042 | 4 782 | 1 767 | 5 829 | 3 369 |
| Eget kapital | 21 083 | 23 801 | 26 085 | 32 127 | 27 345 | 25 577 | 19 748 |
| Balansomslutning | 160 367 | 176 011 | 234 840 | 338 325 | 274 673 | 251 429 | 260 205 |
| Anställda | 100 | 114 | 177 | 202 | 166 | 140 | 128 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 405 575 | 399 323 | 519 451 | 623 580 | 532 768 | 471 727 | 477 283 |
| Personalkostnader | 64 061 | 72 310 | 110 875 | 123 527 | 100 722 | 84 033 | 81 504 |
| Av- och nedskrivningar | 24 033 | 28 923 | 45 355 | 44 568 | 42 746 | 36 133 | 32 251 |
| Övriga externa kostnader | 321 534 | 301 362 | 366 350 | 449 197 | 391 646 | 344 942 | 368 527 |
| Övriga rörelseposter, netto | 4 125 | 7 363 | 7 816 | 6 400 | 8 002 | 6 119 | 14 676 |
| Rörelseresultat | 72 | 4 091 | 4 687 | 12 688 | 5 656 | 12 738 | 9 677 |
| Ränteintäkter | 602 | 569 | 547 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 3 984 | 7 119 | 12 122 | 6 693 | 4 951 | 5 689 | 5 946 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 311 | −2 459 | −6 888 | 6 059 | 750 | 7 115 | 3 951 |
| Skatt | −593 | −175 | −846 | 1 277 | −1 017 | 1 285 | 582 |
| Årets resultat | −2 718 | −2 284 | −6 042 | 4 782 | 1 767 | 5 829 | 3 369 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 73 983 | 86 242 | 133 111 | 176 557 | 141 670 | 148 155 | 137 001 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 280 | 400 | 990 | 950 |
| Kortfristiga fordringar | 82 200 | 76 995 | 94 677 | 132 465 | 123 879 | 98 920 | 120 242 |
| Kassa och bank | 4 184 | 12 774 | 7 052 | 29 023 | 8 724 | 3 364 | 2 011 |
| Omsättningstillgångar | 86 384 | 89 769 | 101 729 | 161 767 | 133 003 | 103 273 | 123 203 |
| Summa tillgångar | 160 367 | 176 011 | 234 840 | 338 325 | 274 673 | 251 429 | 260 205 |
| Aktiekapital | 4 100 | 4 100 | 4 100 | 4 100 | 4 100 | 4 100 | 4 100 |
| Balanserat resultat | 19 701 | 21 985 | 28 027 | 23 245 | 21 478 | 15 648 | 12 279 |
| Eget kapital | 21 083 | 23 801 | 26 085 | 32 127 | 27 345 | 25 577 | 19 748 |
| Justerat eget kapital | 21 083 | 23 801 | 26 085 | 32 127 | 27 345 | 25 577 | 19 748 |
| Avsättningar | 5 470 | 6 380 | 7 353 | 9 034 | 9 300 | 9 117 | 8 341 |
| Långfristiga skulder | 27 973 | 34 689 | 64 653 | 86 865 | 68 529 | 71 913 | 66 615 |
| Kortfristiga skulder | 105 841 | 111 141 | 136 749 | 210 299 | 169 499 | 144 822 | 165 501 |
| Summa eget kapital och skulder | 160 367 | 176 011 | 234 840 | 338 325 | 274 673 | 251 429 | 260 205 |
| Ställda säkerheter | 139 058 | 135 829 | 208 568 | 276 371 | 238 660 | 226 554 | 242 965 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 838 granskade bolag ligger Mantum Holding AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 27,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -2,8 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 29,1 procent får betecknas som god. Arbetsstyrkan uppgick till 6 personer, med säte i Varberg.
Bolaget ska bedriva speditions- och transportverksamhet, verksamhet inom maskin- och anläggningsentreprenader, återvinningsverksamhet samt annan därmed förenlig verk- samhet. Bolaget ska vidare äga och förvalta aktier och andelar i bolag inom bolagets angivna verksamhetsområden.
Styrelse & ledning
- Greger Strömqvist (f. 1964) Verkställande direktör
- Nils Ola Tjärnmo (f. 1967) Ordförande, Styrelseledamot
- Pontus Strömqvist (f. 1994) Styrelseledamot
- Frida Strömqvist (f. 1997) Styrelseledamot
- Rasmus Strömqvist (f. 1992) Styrelseledamot
- Greger Strömqvist (f. 1964) Styrelseledamot
- Irene Jarlebris (f. 1976) Extern firmatecknare
- Henrik Ahlgren (f. 1965) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Nosign Holding Aktiebolag (556789-7516) |
|---|---|
| Koncernmoder | CBL Invest AB (556816-4965) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-10-12 |
|---|---|
| Bransch | Annan stödverksamhet avseende transport (SNI 52260) |
| Adress | Vagnvägen 11, 432 32, Varberg Besök: Vagnvägen 11, Varberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0340-545500 |