Aktiebolag Värmdö
Mandum AB
120 sökningar
Omsättning 2025
608,6 mkr
+5,3 %Rörelsemarginal
3,8 %
+0,3 p.e.Soliditet
–
Anställda
111
+11,0 %Koncernens bokslut
Koncernredovisningen är en egen serie — växla till Aktiebolaget ovan för bolagets egna bokslut.
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 608 594 | 577 900 | 551 203 | 507 161 | 491 578 | 478 544 | 450 724 |
| Rörelseresultat | 22 897 | 20 126 | 25 539 | 13 375 | 19 225 | 16 563 | 13 823 |
| Årets resultat | 12 482 | 11 115 | 15 327 | 6 963 | 12 008 | 9 815 | 8 291 |
| Eget kapital | 12 862 | 11 580 | 15 965 | 7 637 | 12 674 | 10 472 | 8 457 |
| Balansomslutning | 0 | 79 627 | 79 790 | 82 503 | 75 219 | 74 748 | 71 213 |
| Anställda | 111 | 100 | 96 | 101 | 102 | 96 | 96 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 608 594 | 577 900 | 551 203 | 507 161 | 491 578 | 478 544 | 450 724 |
| Kostnad sålda varor | 491 969 | 468 415 | 447 353 | 410 451 | 391 462 | 383 980 | 362 196 |
| Bruttoresultat | 116 625 | 109 485 | 103 850 | 96 710 | 100 116 | 94 564 | 88 528 |
| Rörelseresultat | 22 897 | 20 126 | 25 539 | 13 375 | 19 225 | 16 563 | 13 823 |
| Ränteintäkter | 250 | 570 | 366 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 350 | 562 | 1 245 | 506 | 506 | 504 | 358 |
| Resultat efter finansiella poster | 22 763 | 20 135 | 24 135 | 12 871 | 20 803 | 16 057 | 13 464 |
| Skatt | 4 854 | 4 330 | 4 600 | 2 794 | 4 103 | 3 644 | 3 012 |
| Årets resultat | 12 482 | 11 115 | 15 327 | 6 963 | 12 008 | 9 815 | 8 291 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 27 260 | 37 579 | 22 611 | 40 586 | 31 863 | 36 887 | 30 328 |
| Varulager | 12 270 | 12 576 | 11 302 | 10 799 | 10 499 | 10 839 | 9 395 |
| Kortfristiga fordringar | 8 413 | 9 262 | 8 904 | 9 610 | 9 586 | 10 632 | 9 547 |
| Kassa och bank | 27 513 | 20 210 | 36 973 | 21 508 | 23 270 | 16 391 | 21 944 |
| Omsättningstillgångar | 48 196 | 42 047 | 57 179 | 41 917 | 43 356 | 37 862 | 40 885 |
| Summa tillgångar | 0 | 79 627 | 79 790 | 82 503 | 75 219 | 74 748 | 71 213 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 266 | 351 | 524 | 560 | 552 | 541 | 50 |
| Eget kapital | 12 862 | 11 580 | 15 965 | 7 637 | 12 674 | 10 472 | 8 457 |
| Justerat eget kapital | 12 862 | 11 580 | 15 965 | 7 637 | 12 674 | 10 472 | 8 457 |
| Långfristiga skulder | 4 286 | 5 714 | 8 571 | 24 672 | 15 790 | 25 883 | 24 201 |
| Kortfristiga skulder | 52 746 | 57 480 | 50 891 | 46 947 | 42 017 | 35 764 | 36 365 |
| Summa eget kapital och skulder | 0 | 79 627 | 79 790 | 82 503 | 75 219 | 74 748 | 71 213 |
| Ställda säkerheter | 11 591 | 11 591 | 11 591 | 11 591 | 11 591 | 11 609 | 11 609 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta aktier, värdepapper, fastigheter och därmed förenlig verksamhet. Uthyrning av semesterbostäder samt annan korttidsinkvartering.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jonas Patrik Berg (f. 1964) Styrelseledamot
- Annika Elisabeth Gustafsson (f. 1973) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Erik Hallander (f. 1981) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Mandum AB (556738-1578) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-09-17 |
|---|---|
| Bransch | Stug- och rumsuthyrning (SNI 55202) |
| Adress | Box 82, 151 21, Södertälje Besök: Box 82, Södertälje |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |