Aktiebolag Avesta
Mälby Företagen AB
110 sökningar
Omsättning 2025
1,2 mkr
Rörelsemarginal
26,3 %
Soliditet
10,3 %
−17,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 176 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 309 | −161 | −98 | −77 | −92 |
| Årets resultat | 242 | 1 848 | 1 | 6 | 789 |
| Eget kapital | 1 382 | 3 540 | 4 193 | 5 191 | 5 686 |
| Balansomslutning | 13 394 | 12 971 | 12 303 | 11 999 | 11 863 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 176 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 77 | 29 | 29 | 29 | 29 |
| Övriga externa kostnader | 668 | 192 | 76 | 47 | 63 |
| Övriga rörelseposter, netto | −122 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 309 | −161 | −98 | −77 | −92 |
| Räntekostnader | 0 | 7 | 20 | 21 | 30 |
| Resultat efter finansiella poster | 309 | −168 | −117 | −498 | 459 |
| Koncernbidrag | 0 | 2 500 | 121 | 610 | 330 |
| Skatt | 67 | 484 | 3 | 106 | 0 |
| Årets resultat | 242 | 1 848 | 1 | 6 | 789 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 12 886 | 11 981 | 12 010 | 11 980 | 10 710 |
| Kortfristiga fordringar | 338 | 45 | 47 | 0 | 1 141 |
| Kassa och bank | 170 | 945 | 246 | 19 | 12 |
| Omsättningstillgångar | 508 | 990 | 293 | 19 | 1 153 |
| Summa tillgångar | 13 394 | 12 971 | 12 303 | 11 999 | 11 863 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 090 | 1 642 | 4 142 | 5 135 | 4 847 |
| Eget kapital | 1 382 | 3 540 | 4 193 | 5 191 | 5 686 |
| Justerat eget kapital | 1 382 | 3 540 | 4 193 | 5 191 | 5 686 |
| Långfristiga skulder | 4 918 | 4 918 | 4 918 | 5 063 | 5 458 |
| Kortfristiga skulder | 7 094 | 4 513 | 3 192 | 1 745 | 719 |
| Summa eget kapital och skulder | 13 394 | 12 971 | 12 303 | 11 999 | 11 863 |
| Ställda säkerheter | 1 960 | 1 960 | 1 960 | 1 960 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 11 750 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mälby Företagen AB 1,2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,1 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 26,3 procent, och soliditeten var måttlig — 10,3 procent. Sätet finns i Avesta.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva uthyrning och förvaltning av egna fastigheter samt lös och fast egendom. Därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Rickard Lennartsson (f. 1978) Ordförande, Styrelseledamot
- Patrik Lennartsson (f. 1982) Styrelseledamot
- Mary Lennartsson (f. 1983) Styrelsesuppleant
- Sara Lennartsson (f. 1982) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Mattias Ericson (f. 1973) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | Mälby Företagen AB (556899-9717) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-08-03 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Mälby 1, 774 97, Fors Besök: Mälby 1, Fors |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |