Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Macken i Skärplinge AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Macken i Skärplinge AB ökade omsättningen med 1 procent senaste året. Medianen bland branschens 344 jämförbara bolag är -0 procent.
Rörelsemarginalen är −1,9 procent, mot branschmedianens 2,6 procent.
Soliditeten ligger på 17,3 procent — branschens median är 44,4 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Detaljhandel med drivmedel
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 310 | 310 | 0 % | |
| Värdeförändring | −69,0 % | 305 | 308 | 1 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,2 % | 143 | 344 | 58 % |
| Rörelsemarginal | −1,9 % | 319 | 343 | 7 % |
| Avkastning på eget kapital | −112,0 % | 337 | 344 | 2 % |
| Soliditet | 17,3 % | 308 | 344 | 10 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 928 tkr | 258 | 344 | 25 % |
| Rörelseresultat per anställd | −37 tkr | 311 | 344 | 10 % |
| Nettoomsättning | 5 783 tkr | 327 | 344 | 5 % |
| Rörelseresultat | −112 tkr | 304 | 344 | 12 % |
| Antal anställda | 3 | 302 | 344 | 12 % |
Uppsala län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 237 | 2 237 | 0 % | |
| Värdeförändring | −69,0 % | 2 151 | 2 206 | 2 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,2 % | 1 369 | 2 440 | 44 % |
| Rörelsemarginal | −1,9 % | 2 084 | 2 436 | 14 % |
| Avkastning på eget kapital | −112,0 % | 2 360 | 2 440 | 3 % |
| Soliditet | 17,3 % | 2 159 | 2 435 | 11 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 928 tkr | 1 114 | 2 440 | 54 % |
| Rörelseresultat per anställd | −37 tkr | 2 096 | 2 440 | 14 % |
| Nettoomsättning | 5 783 tkr | 2 062 | 2 440 | 15 % |
| Rörelseresultat | −112 tkr | 2 025 | 2 440 | 17 % |
| Antal anställda | 3 | 2 114 | 2 440 | 13 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 78 061 | 78 066 | 0 % | |
| Värdeförändring | −69,0 % | 75 189 | 76 952 | 2 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,2 % | 48 933 | 87 565 | 44 % |
| Rörelsemarginal | −1,9 % | 74 729 | 87 484 | 15 % |
| Avkastning på eget kapital | −112,0 % | 84 652 | 87 585 | 3 % |
| Soliditet | 17,3 % | 76 623 | 87 398 | 12 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 928 tkr | 42 836 | 87 586 | 51 % |
| Rörelseresultat per anställd | −37 tkr | 75 358 | 87 586 | 14 % |
| Nettoomsättning | 5 783 tkr | 75 357 | 87 586 | 14 % |
| Rörelseresultat | −112 tkr | 72 593 | 87 586 | 17 % |
| Antal anställda | 3 | 76 677 | 87 586 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .