Aktiebolag Tierp 169 sökningar
Macken i Skärplinge AB
Detaljhandel med drivmedel
Omsättning 2024
5,7 mkr
+2,5 %Rörelsemarginal
-0,1 %
+1,3 p.e.Soliditet
20,0 %
−0,1 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 714 | 5 572 | 27 294 | 23 978 | 21 494 | 24 894 | 24 999 |
| Rörelseresultat | −4 | −75 | 47 | 108 | 82 | −60 | 21 |
| Årets resultat | −3 | −76 | 36 | 85 | 67 | −25 | 13 |
| Eget kapital | 161 | 164 | 240 | 304 | 219 | 152 | 177 |
| Balansomslutning | 803 | 812 | 867 | 904 | 804 | 647 | 749 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 714 | 5 572 | 27 294 | 23 978 | 21 494 | 24 894 | 24 999 |
| Personalkostnader | 1 841 | 1 757 | 1 631 | 1 631 | 1 485 | 1 600 | 1 562 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 13 | 11 | 4 | 27 | 27 | 27 |
| Övriga externa kostnader | 871 | 858 | 978 | 1 081 | 1 013 | 1 015 | 995 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 993 | −3 019 | −24 627 | −21 154 | −18 887 | −22 312 | −22 394 |
| Rörelseresultat | −4 | −75 | 47 | 108 | 82 | −60 | 21 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 | −76 | 47 | 108 | 81 | −62 | 19 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 37 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 10 | 24 | 13 | 0 | 5 |
| Årets resultat | −3 | −76 | 36 | 85 | 67 | −25 | 13 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 41 | 58 | 73 | 14 | 18 | 43 | 76 |
| Varulager | 308 | 291 | 248 | 259 | 266 | 228 | 247 |
| Kortfristiga fordringar | 197 | 174 | 118 | 205 | 207 | 312 | 336 |
| Kassa och bank | 257 | 289 | 428 | 426 | 313 | 64 | 89 |
| Omsättningstillgångar | 763 | 754 | 793 | 890 | 786 | 604 | 672 |
| Summa tillgångar | 803 | 812 | 867 | 904 | 804 | 647 | 749 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 64 | 140 | 104 | 119 | 52 | 77 | 64 |
| Eget kapital | 161 | 164 | 240 | 304 | 219 | 152 | 177 |
| Justerat eget kapital | 204 | 164 | 240 | 304 | 219 | 152 | 206 |
| Obeskattade reserver | 54 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 37 |
| Långfristiga skulder | 0 | 90 | 100 | 0 | 0 | 8 | 32 |
| Kortfristiga skulder | 588 | 558 | 527 | 600 | 585 | 487 | 503 |
| Summa eget kapital och skulder | 803 | 812 | 867 | 904 | 804 | 647 | 749 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 776 granskade bolag ligger Macken i Skärplinge AB strax under mitten räknat på omsättning, med 5,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -0,1 procent, och soliditeten var måttlig — 20,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Tierp.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är att bedriva försäljning av bensin, biltillbehör, livsmedel och förvaltning av värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Caroline Lisa Christina Svensson (f. 1981) Styrelseledamot
- Dennis Holmgren (f. 1987) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Magnus Hedin (f. 1980) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Bodarna Holding AB (559032-2193) |
|---|---|
| Koncernmoder | Bodarna Holding AB (559032-2193) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-09-17 |
|---|---|
| Adress | Kvarnvägen 18, 819 30, Skärplinge Besök: Kvarnvägen 18, Skärplinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0294-10035 |